Netylant kalboms apie Šeškinės mikrorajone siautėjančius narkotikų prekeivius ir vartotojus, gyventojai šiurpsta, o iniciatyvą – vadinamuosius „Žemo slenksčio“ autobusiukus – laiko netinkama priemone problemai spręsti.
Pirmadienis, vidurdienis. Šviečiant saulei, visai netoli Šeškinės turgaus, daugiabučių kiemuose, miestiečiai užsiima kasdiene veikla. Vieni mėgaujasi saulės voniomis, kiti švarina namus ar keliauja iš parduotuvės.
Paklausti, ar mikrorajone matė narkotikus vartojančių asmenų, beveik visi linksi galvomis, o nemaža dalis pirštu rodo į Viršuliškių miško parką.
Šeškinės kasdienybė – nuo „žolės“ iki perdozavimų
Šeškinėje gyvenantis Antanas sakė ne kartą matęs dideles grupes žmonių, rūkančių kanapes.
„Maždaug 15 žmonių, juodai apsirengę, tamsoje tik ugnelės žiba. Ten tiesiai yra biblioteka, o prie jos bute parvadinėja „žolę“. Esu pastebėjęs tokį ne vieną – jie išeina apsivartoję ir šoka. Daugiausiai plešia suktines“, – pasakoja Antanas.
Nusprendžiame judėti link Antano minėtos bibliotekos. Klaidžiojant po daugiabučių kiemus, ne vienas vilnietis sutinka papasakoti, ką matęs.
Su lrytas.lt portalo žurnalistais kelyje prasilenkusi vilnietė praeidama sušunka: „Mačiau, kaip vienas leidosi į koją, vos spėjau pabėgti“. Suprantame, kad judame tinkama linkme.
Vida saulėtą dieną valo buto langus. Paklausta, ar teko matyti narkotikus vartojančių asmenų, pabrėžia, kad mikrorajone gerokai padidėjo policijos reidų.
„Prie savo buto įsistatėme kameras. Mūsų laiptinėje lankydavosi labai daug apsvaigusio jaunimo. Vienas vaikščiojo amžiais rėkdamas, bet dabar po reidų kiek aprimo. Tai įsisenėjusi liga ir ją labai sunku pagydyti.
Mano pažįstamos sūnus nuo narkotikų mirė 40-ties. Ir motiną kamavo, ir pats nusikamavo. Tai labai didelė bėda“, – pasakojo Vida.
Šeškinėje gyvenantis Stasys, paklaustas, ar ką nors girdėjo apie šią problemą, pirštu rodo į Viršuliškių miško parką.
„Pilna švirkštų būna primėtyta – ir į gėlių darželį, ir tiesiog pievoj. Nesuprasi, kada jie juos naudoja – naktim ar dienom. Va šitam miškely jų knibždėte knibžda. Kai vaikštau, girdžiu šūkavimus. Jie prisėda prie tų skulptūrų ir vartoja. Vienas iš pagrindinių, kuris rėkaudavo, matyt, dabar kalėjime, nes nesigirdi.
Jie nesikabina. Sako, kur vilkas gyvena, avelių nepjauna, bet teko girdėti, kad prie antro namo moteriai atėmė rankinę. Čia dažnai važinėja policija, patruliuoja su prožektoriais“, – aiškino Stasys.
Iš pradžių Viršuliškių miško parke šiukšlių ar švirkštų nebuvo matyti, tačiau vietiniai nurodo, kad ieškome ne ten. Pasirodo, ant tvarkingų suoliukų narkotikų nesileidžiama – tam yra nuošalesnė vieta.
Ilgai ieškoti nereikia. Kiek nusukus nuo pagrindinio takelio – medžio šaka, o šalia jos – oranžiniai kamšteliai, švirkštų pakuotės, folijos likučiai.
Parke laiką leidę vietiniai sakė, kad, norint pamatyti tikrą vaizdą, reikėtų ateiti temstant.
„Jie rėkauja, elgiasi neadekvačiai, tupinėja vienoj vietoj. Prie suoliukų dabar vengia vartoti, bet apačioje pasidaro savo suoliukus. Šeškinėje dabar yra siaubas. Jie pasirodo vakarop. Jeigu rankoje limonadas arba saldainiai (jiems kažkodėl saldaus reikia), tai žinok, kad ten jie“, – sakė vilnietis, norėjęs išlikti anonimu.
Šalia parkelio vaikščiojusi Ana prieš mažiau nei mėnesį matė, kaip tame pačiame Viršuliškių parkelyje medikams teko gaivinti perdozavusį asmenį.
„Vienas visai čia pat gulėjo, krūmuose, o kitas pasitiko greitąją. Medikai labai ilgai jį gaivino ir jiems pavyko. Klausiau medikų, kas įvyko, jie pasakė, kad asmuo viena koja buvo kitam pasauly.
Čia buvo pilna žmonių. Jis gulėjo tiesiog ant žemės, o kai jį atgaivino, iš karto atsistojo ir pradėjo bėgti. Aš jam sakiau: „Tu antrą kartą gimei, bučiuok rankas ir kojas medikui.“ O jis tik pasižiūrėjo ir pasakė, kad aš nusišneku. Buvau šoke.
Dar yra vienas stambus vyriškis. Kai jis gauna dozę, vaikšto ir šaukia ant viso rajono“, – pasakojo Ana.
Priešinasi vadinamajai „Žemo slenksčio“ programai
Narkotinių, ypač švirkščiamų, medžiagų vartojimas gali sukelti ne vieną užkrečiamąją ligą. Siekiant tam užkirsti kelią, Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva pradėtos teikti vadinamosios mobiliosios „Žemo slenksčio“ paslaugos.
Mobiliajame punkte – t.y. po tam tikrus Vilniaus mikrorajonus važinėjančiame autobusiuke – galima gauti naujų adatų ir švirkštų, dezinfekcijos priemonių, prezervatyvų. Specialistai konsultuoja ir informuoja socialinėmis ir medicininėmis temomis, teikia asmens higienos paslaugas, perriša žaizdas, atlieka greituosius ŽIV, Hepatito C tyrimus.
Siūloma, kad toks autobusiukas kursuotų ir Šeškinės mikrorajone, tačiau tam labai priešinasi jo gyventojai. Pasak jų, programa pritrauks tik dar daugiau narkotikus vartojančių asmenų, o dalijami švirkštai tik labiau skatins vartoti.
Respublikinio Priklausomybės ligų centro „Žemo slenksčio“ kabinetų veiklos koordinatorius Kęstutis Rudaitis aiškino, kad šios paslaugos yra būdas pasiekti probleminius švirkščiamuosius narkotikus ar kitas psichoaktyviąsias medžiagas vartojančius asmenis, vykdant žalos sveikatai ir socialinėms pasekmės mažinimą tiek pačiam asmeniui, tiek visuomenei.
Jam pritaria ir Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė, aiškindama, kad reikia suprasti „Žemo slenksčio“ prasmę.
„Žemo slenksčio“ paslaugos, sveikatos apsaugos ministro įsakymu, yra reglamentuotos kaip sveikatos paslaugų integrali dalis. Paslaugos yra gerokai išplėstos ir apima ne tik švirkštų dalijimą.
Jų metu taip pat užtikrinamas dezinfekcijos priemonių, tvarsliavos ir prezervatyvų dalijimas, atliekami atrankiniai greitieji ŽIV tyrimai, teikiamos asmens higienos paslaugos, žaizdų perrišimas, asmenys konsultuojami ir informuojami.
„Žemo slenksčio“ paslaugas teikianti mobili komanda Vilniaus mieste dirba skirtinguose mikrorajonuose, dažniausiai ten, kur yra daugiau priklausomybės liga sergančių ir gyvenančių žmonių.
Šių paslaugų tikslas – ne tik mažiau užsikrėtimų infekcinėmis ligomis, mažiau mirčių nuo perdozavimo, bet ir užmegztas ryšys su itin sunkiais, neieškančiais pagalbos žmonėmis, siekiant juos supažindinti, motyvuoti gydytis, gauti socialines paslaugas, paramą ar kitą pagalbą“, – aiškino S.Bieliūnė.
K.Rudaitis įsitikinęs, kad priklausomybės ligomis nuo narkotinių medžiagų sergantys asmenys dažnai net nežino, nuo ko pradėti sveikti ar kokia pagalba yra prieinama, todėl stacionarių ar mobilių anonimiškų paslaugų teikimas gerina priėjimą prie sergančiųjų, mažina baimę ir asmeninę stigmą pradėti sveikti.
Kasdien paslauga naudojasi dešimtys žmonių
Pirmadienį „Žemo slenksčio“ autobusiukas besikreipiančiųjų laukė Sodų gatvėje – netoli Vilniaus autobusų ir geležinkelio stočių.
Mobiliajame punkte dažniausiai budi medicinos sesuo, kuri daro kraujo tyrimus, ir socialinis darbuotojas, kuris reikiamas priemones dalija pro autobusiuko gale esantį specialų langelį, bei konsultuoja besikreipiančius pagalbos.
„Žemo slenksčio“ kabineto socialinis darbuotojas Andrius Pajarskas portalui lrytas.lt pasakojo, kad po miestą važinėjančio autobusiuko tikslas, jog nesterilias medžiagas vartojantys asmenys neužsikrėstų įvairiomis ligomis ir sulauktų emocinės pagalbos.
„Nepaisant švirkštų ar kitų priemonių dalijimo, mūsų tikslas yra konsultuoti socialiniais ir medicininiais klausimais. Dažnas žmogus būna net neraštingas, todėl klausimų jie turi labai daug. Atvykę klausia, kaip susitvarkyti gyvenimą, kaip atsistoti ant kojų, kur kreiptis pagalbos. Dažną jų kamuoja problema, kaip išlipti iš šito liūno.
Mintis, kaip pasveikti, galvoje sukasi pas kiekvieną, tačiau neretai pritrūksta valios. Dažnai individualiai pasikalbame, kokios yra išeitys, ir nukreipiame, kur besikreipiantieji patys galėtų atlikti veiksmus sveikimo link.
Taip pat yra sudaryta programa, kad švirkštą žmogus gali gauti tik vieną kartą per dieną, o kiekvienam yra paskirti tik septyni švirkštai. Tačiau yra motyvacinė sistema, skatinanti tvarkyti aplinką ir mažinti narkotinių medžiagų vartojimą – atnešti panaudotus švirkštus ir pasiimti naujus, todėl, jei asmuo atneš 100 panaudotų švirkštų, gaus 25 naujus“, – teigė A.Pajarskas.
Kasdien šiomis paslaugomis naudojasi nuo 20 iki 60 žmonių, kuriems yra užtikrinamas visiškas konfidencialumas – atėjusieji turi pasakyti tik gimimo metus ir pirmas vardo, pavardės ir mamos vardo raides.
Šiuo metu autobusiukas būna trijose vietose – Naujininkuose, Naujojoje Vilnioje ir prie Vilniaus autobusų bei geležinkelio stočių nuo 10 val. ryto iki 17 val. vakaro.
„Norėtume būti ir prie Šeškinės, tačiau sprendimus, atsižvelgdama į gyventojų nuomonę, priima savivaldybė. Buvome susitikę su gyventojais, tačiau jie nusiteikę labai priešiškai. Viskas priklausys nuo savivaldybės ir gyventojų sutarimo“, – aiškino A.Pajarskas.
Dar kartą bandys kalbėtis su gyventojais
Vilniaus vicemerė sakė, kad su Šeškinės bendruomene numatyta susitikti dar kartą ir pakartotinai pasikalbėti šia tema.
Pasak jos, vykusio vizito tikslas buvo supažindinti su „Žemo slenksčio“ paslaugų turiniu ir svarba, įvardyti argumentus, kodėl šių paslaugų teikimas šalia policijos vykdomo darbo galėtų būti dar viena galimybė mažinti narkotikus vartojančiųjų skaičių.
„Mūsų valstybėje egzistuoja labai daug mitų, vienas jų – kad tokios paslaugos apsiriboja tik švirkštų dalijimu ir pritraukia vartojančius žmones iš viso miesto. Tai yra netiesa. Pagalbos neieškantys, stipriai sergantys žmonės nėra motyvuoti skirti laiko ir pastangų tokių paslaugų gavimui. Jei paslauga yra nutolusi, jie ja tiesiog nesinaudoja.
Taip pat rajone yra ir besimėtančių švirkštų problema. Neretai neturėdami švirkštų vartojantys asmenys dalijasi vienu švirkštu, o panaudoję juos tiesiog numeta – taip ne tik plinta ŽIV ar kitos infekcinės ligos, bet ir viešose vietose atsiranda infekuotos atliekos. „Žemo slenksčio“ paslaugos yra būdas padėti šią problemą mažinti.
Dėl kitų pagalbos būdų taip pat svarstoma. Bus kalbamasi su Šeškinės poliklinika, svarstoma galimybė pasitelkti priklausomybės konsultantus ar kitus specialistu darbui su priklausomais žmonėmis“, – apibendrino S.Bieliūnė.
Pradėtos dešimtys ikiteisminių tyrimų
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Julija Samorokovskaja sakė, kad Šeškinė nėra išskirtinis rajonas, kuriame renkasi narkotikus vartojantys žmonės, o narkotines medžiagas vartojančius pritraukia vietos, kuriose lengva jų įsigyti.
J.Samorokovskaja pabrėžė, kad skundų dėl apsvaigusių asmenų daug nesulaukiama.
„Kaip ir alkoholiniai gėrimai, taip ir narkotinės medžiagos žmones veikia skirtingai. Ne kiekvieną vartotoją galima identifikuoti, todėl ne dėl visų žmonės ir skundžiasi. Dažniausiai skundai gaunami dėl neadekvačiai besielgiančių, pažeidinėjančių viešąją tvarką, triukšmaujančių.
Tiesa, vien šiais metais Vilniaus miesto penktajame policijos komisariate pradėta 17 ikiteisminių tyrimų dėl narkotikų platinimo ir 54 dėl narkotinių medžiagų laikymo be tikslo juos platinti.
Šiuo metu Šeškinės mikrorajone situacija yra suvaldyta, o pagrindiniai platintojai sulaikyti. Vilniaus miesto penktojo policijos komisariato darbai šiame rajone dar nėra baigti, vykdomi tiek ikiteisminio tyrimo, tiek prevenciniai veiksmai“, – sakė policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja.
J.Samorokovskaja pažymėjo, kad šiai problemai spręsti policijos pareigūnai skyrė didelį dėmesį.
„Atliekant ikiteisminius tyrimus buvo sulaikyti tiek narkotinių medžiagų platintojai, tiek ir pirkėjai. Atlikta ne viena krata, kurių metu buvo rastas nemažas kiekis narkotinių medžiagų bei pinigų, gautų iš nusikalstamų veikų ir neteisėtai laikomas ginklas.
Nepaisant to, kad pareigūnai dirba intensyviai, tačiau gyventojai jų kasdienio darbo nemato ir ne visada teisingai jį įvertina.
O informacija nėra viešinama, kol vyksta ikiteisminiai tyrimai“, – situaciją komentavo ji.