„Taršos židinių kol kas nerandame“, – naujienų portalui lrytas.lt apie 16 valandą pranešė Aplinkos apsaugos departamento Kauno aplinkos apsaugos inspekcijos laikinasis vadovas Vytautas Januška.
Raudondvario plente įsikūrusių įmonių atstovai apie jų teritorijose juntamą aitrų specifinį kvapą skubios pagalbos tarnyboms pranešė pirmadienio rytą. Buvo evakuota apie 500 darbuotojų, apsinuodijo į incidento vietą atvažiavęs Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 33 metų specialistas. Dėl cheminių medžiagų poveikio jis buvo paguldytas į ligoninę stebėjimui.
Pasak V. Januškos, antradienį firmų darbuotojai į darbą saugumo sumetimais neatvyko. Kiek laiko dar nevyks darbai, neaišku.
Policija iškėlė baudžiamąją bylą dėl aplinkos apsaugos taisyklių, sukeliant grėsmę žmonėms ir gamtai, pažeidimo. Teritorijoje, kurioje įvyko incidentas, budi policijos pareigūnai, į ją patekti gali tiktai atsakingų institucijų atstovai.
Veikia tekstilės ir kitos įmonės
Antradienį, 17 valandą į šiuos pramoninius kvartalus atvyko Kauno aplinkosaugininkai, savivaldybės, Darbo inspekcijos ir kitų institucijų atstovai.
Susitikimo su įmonių vadovais metu buvo išsakytos rekomendacijos, kaip elgtis dabartiniu atveju, apsvarstyti sprendimo būdai, aptarta, kokių veiksmų imtis.
Nors pirmadienį į vietą atvykęs ugniagesių tarnybos specialistas pasijuto blogai, šiandien baigiantis darbo dienai išplatintame savivaldybės pranešime tvirtinama, jog teritorija yra saugi.
Incidento zonoje yra įsikūrusi tekstilės bendrovė, dviračių parduotuvė, kavinė, kitos įmonės.
Antradienio pavakare cheminių medžiagų kvapas buvo buvo jau gerokai mažesnis.
Kvapai – iš rūsių ir šulinių
Pranešimas apie grėsmę keliančią situaciją buvo gautas pirmadienio rytą, prieš pusę vienuoliktos. Skambinę žmonės minėjo aštrų kvapą, panašų į benzino.
Nuvykę nurodytu adresu ugniagesiai gelbėtojai pranešė, jog įmonių kieme ir vieno pastatų rūsyje jautėsi aitrus chemikalų kvapas.
Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovai nustatė pavojingą cheminių medžiagų koncentraciją, sklindančią iš trijų kanalizacijos šulinių ir rūsio.
Nustatyta, kad kanalizacijos šuliniai yra sujungti su miesto nuotekų siurbline.
Nors ugniagesiai, paimdami mėginius, vilkėjo cheminės apsaugos kostiumus, apsinuodijimo išvengti nepavyko.
Aptikta nuodinga medžiaga
Antradienio rytą policijos pareigūnai pranešė, kad atlikus pirminius tyrimus paaiškėjo, jog kanalizacijoje yra cheminiai (brometilchloroformato ir dichlorido) junginiai.
Savivaldybės atstovai po kurio patikslino, jog pirmadienį teritorijoje buvo užfiksuota padidėjusi ksileno koncentracija.
Ksilenai yra aromatiniai angliavandeniliai – bespalviai, itin degūs skysčiai. Jie naudojami kaip tirpikliai, yra nuodingi, pažeidžia žmogaus organizmą, sukelia neigiamus padarinius sveikatai.
Aplinkos apsaugos departamentas pradėjo neplaninį patikrinimą įmonių, kurios gamindamos savo produkciją, galimai naudoja nustatytas chemines medžiagas.
Tiek policija, tiek kitos institucijos atlieka tyrimus, tačiau kol kas nenustatytas nei kaltininkas, nei taršos židinys.
Pilnas Kauno savivaldybės Ryšių su visuomene skyriaus pranešimas:
„Ekstremali situacija dėl padėties Raudondvario plente neskelbiama: pavojaus aplinkinių sveikatai nėra, ieškomas taršos šaltinis.
Pirmadienio rytą sulaukus pranešimo dėl jaučiamo aitraus kvapo Raudondvario plente esančiame įmonių kieme, institucijos ir tarnybos ėmėsi visų reikalingų priemonių saugumui užtikrinti – evakavo darbuotojus ir aptvėrė teritoriją.
Į vietą atvykę Aplinkos apsaugos departamento atstovai ore užfiksavo padidėjusią ksileno koncentraciją teritorijoje, paėmė mėginius iš kanalizacijos šulinių. Departamentas tuo pačiu pradėjo neplaninius patikrinimus įmonių, kurios galimai savo gamyboje naudoja nustatytas chemines medžiagas.
Antradienį teritorijoje ir jos prieigose atlikti pakartotiniai oro taršos tyrimai. Šįkart aplinkosaugininkai cheminių medžiagų normų viršijimų nenustatė. Dėl šių priežasčių priimtas sprendimas mieste neskelbti ekstremalios situacijos. Galima tarša vamzdynais nukeliavo tiesiai į valymo įrenginius ir pavojaus aplinkinių sveikatai neliko.
„Šiandien aplinkoje žmogaus sveikatai pavojingų medžiagų nerasta, teritorija saugi. Liko klausimas tik dėl patalpų. Atnaujinti veiklą rekomenduojama tik įsitikinus darbuotojų saugumu. Mūsų rekomendacija gamybinių patalpų savininkams – kreiptis į akredituotas laboratorijas ir atlikti tyrimus.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras rytoj tyrimus atliks visuomeninės paskirties patalpose. Rezultatus tikimės turėti per artimiausias dvi paras nuo mėginių paėmimo. Apie tai vietos įmonių atstovus informuosime“, – sako Kauno savivaldybės administracijos direktorius Tadas Metelionis.
Aplinkos apsaugos departamentas ir policija atlieka tyrimą taršos šaltiniui nustatyti, kad ateityje panašių atvejų nepasikartotų. Lygiagrečiai vyksta ir ikiteisminis tyrimas. Už taršą ir jos sukeltas pasekmes atsakys ieškomas kaltininkas“.