Ypatingai jautrus atsisveikinimas su ponia Alma: ašarų nesulaikanti minia išlydėjo paskutinėn kelionėn į Kauną

2023 m. gegužės 23 d. 09:15
Video
Lietuva atsisveikina su išskirtine asmenybe. Tokia, kuri, kaip sako ją pažinoję, gimsta geriausiu atveju kas šimtą metų. Paskutinis sudie antradienį tariamas pirmosios ponios įvaizdį Lietuvoje suformavusiai ir šią kartelę iki sunkiai pasiekiamų aukštumų užkėlusiai Almai Adamkienei.
Daugiau nuotraukų (190)
Vidurdienį karstas su ponios Almos palaikais iš Prezidentūros kiemelio pajudėjo į Vilniaus Arkikatedrą baziliką. Čia kardinolas Audrys Juozas Bačkis aukojo šv. Mišias. Iškart po jų laidotuvių procesija pajudėjo į Kauną.
Šalia žmonos karsto – daugiau nei septyniasdešimt metų koja kojon kasdien žengęs prezidentas Valdas Adamkus. Sunkiausią gyvenime dieną šalia jo yra ir artimiausi bičiuliai. Kartu – ir prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana Nausėdiene.
Į Prezidentūrą, Kolonų salę, kur buvo pašarvota velionė, nuo ankstaus ryto atiduoti pagarbą jai ir palaikyti gedintį V.Adamkų rinkosi ponios Almos artimieji, draugai, politikai, visuomenininkai ir tie, kurie ja žavėjosi tik per televizoriaus ekraną ar portalų antraštėse.
Atvyko jie be gėlių rankose, kaip ir prašė kadenciją baigęs prezidentas – šiuos pinigus ponios Almos atminimui tikslingiau panaudoti aukojant filantropiniams tikslams.
Atsisveikinti su gilų įspaudą Lietuvos istorijoje palikusia buvusia pirmąja šalies ponia atvyko buvęs užsienio reikalų ministras, Lietuvos ambasadorius ypatingiems pavedimams Linas Linkevičius.
„Sunku pasakyti, kada paskutinį kartą matėmės. Ji visada būdavo kartu su prezidentu, ypatingai oficialių vizitų, renginių metu. Kas mane papirko, tai jos paprastumas, nuoširdumas ir atidumas. Žinant jos statusą, nes mes nebuvome artimi draugai, bendraujant tai nesijautė. Jautėsi asmeninis dėmesys.
Išeina žmogus, bet lieka tie jausmai, prisiminimai, šviesa ir šiluma. Tai yra labai svarbu. Dabar tai labai svarbu turėtų būti prezidentui, kuris neteko savo atramos“, – portalui lrytas.lt kalbėjo L.Linkevičius.
Tarti paskutinį sudie poniai Almai atvyko ir buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas. Jis artimai bendravo su Adamkais, kurie yra jo sūnaus krikšto tėvai.
„Šiandien daug kas manęs klausė, ar jūs liūdit? Aš atsakyčiau, kad šiandien, matyt, liūdesys yra netinkamas žodis. Šiandien mes turime pagerbti tikrai neeilinę asmenybę, pavadinčiau – Lietuvos karalienę, kuri savo šiluma kiekvieną, kuris yra šalia, sugebėdavo apglėbti. 
Net ir tai, ką mes dabar čia turime, yra gyvenimas, naujo, mums nepažinto kelio pradžia. Mes visi eisime šituo keliu“, – portalui lrytas.lt sakė A.Zuokas.
Ponią Almą jis pasakojo pažinojęs kaip be galo švelnią, ramią asmenybę.
„Žodis karalienė jai tiktų labiausiai. Net virtuvėje prie stalo, 1996 metais ruošiant lydeką jos namuose, Čikagoje, ji turėjo kažkokį karališką veiksmą. Ir labai taktiška asmenybė. Nesu gyvenime iš jos girdėjęs nė vieno blogo žodžio apie nieką – ar apie asmenį, ar apie valstybę“, – tikino politikas.
Anot jo, V.Adamkui labai pasisekė, kad šalia savęs turėjo tokį žmogų, kaip ponia Alma. A.Zuokas spėjo trumpai pasikalbėti su buvusiu šalies vadovu ir atskleidė, kaip jis šiuo metu jaučiasi.
„Netektis. Bet jis supranta, sako panašiai, kaip ir aš – tai buvo puikus, gražus gyvenimas. Jis dėkingas Almai. Jam dabar tik reikia susitaikyti su tuo, kad šiandien atsikėlus ryte, lovoje esi vienas. Aš lygiai tą patį jam pasakiau, kad, Valdai, nereikia liūdėti, tai irgi gyvenimas“, – teigė A.Zuokas.
Prezidentūros Kolonų salėje pasirodė ir dizaineris Juozas Statkevičius, niekad neslėpęs susižavėjimo ponios Almos subtiliu stiliaus pojūčiu.
„Tai yra išeinančios epochos žmogus. Tikroji klasika, kuri visą laiką daro įspūdį. Kaip ponia Alma sakydavo: ateities nėra be praeities. Ji buvo ištikima klasikiniam stiliui, jūs niekados jos nematėte nei susivėlusios, nei kažkokios ekstra madingos, keisto drabužių kirpimo.
Ji visą laiką turėjo savo liniją, puikiai žinojo, kas jai tinka. Ji buvo moteriška, švelni, dosni, plataus mastelio, akiračio žmogus“, – prisiminimais dalijosi J.Statkevičius.
Dizaineris prisiminė, kai prieš jam išvažiuojant į Paryžių, A.Adamkienė Prezidentūros sode jam leido surengti madų demonstravimą.
„Lėšas, kurias surinkome, panaudojome baleto mokyklai. Tiek, kiek lėšų surinkome, V.Adamkus pridėjo dar tokią pačią sumą, kad baleto mokykla būtų sutvarkyta“, – akcentavo J.Statkevičius.
Dalindamasis šiais gyvenimo prisiminimais jis graudinosi.
„Visai nesigėdiju verkti, nes tokio šviesaus žmogaus kažin ar beturėsime tokiame tarpe. Ką tik pasikalbėjau su ponu Valdu, ji nugyveno nuostabų gyvenimą ir daug padėjo žmonėms. Tai yra labai svarbu“, – braukdamas ašaras sakė dizaineris.
Iškart po šv. Mišių automobilių kolona iškeliavo į Kauną.
Amžinojo poilsio ponia Alma atguls Petrašiūnų kapinėse esančiame panteone, vadinamajame Poetų kalnelyje. Taip, kaip ir norėjo pati bei jos vyras. Į paskutiniąją kelionę velionę lydės arkivyskupas Kęstutis Kėvalas ir kunigas Ričardas Doveika.
V.Adamkus maždaug prieš trejus metus išreiškė pageidavimą, kad po mirties su žmona būtų palaidoti Kaune, mat jis pats kilęs iš šio miesto, politikui suteiktas Kauno garbės piliečio vardas. Tąkart jis apžiūrėjo ir konkrečią vietą kapinėse.
Petrašiūnų kapinėse nėra nei V.Adamkaus, nei jo velionės žmonos A.Adamkienės šeiminių kapaviečių.
Laidotuvėse galės dalyvauti visi norintieji atsisveikinti.
Alma AdamkienėŠermenyslaidotuvės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.