Kad savivaldybių politikai tarybos nario veiklai skiriamas biudžeto lėšas naudoja asmeninėms reikmėms, „Lietuvos rytas“ pirmasis paskelbė dar prieš šešerius metus.
Jau tada paaiškėjo, kad politikai nesivaržydami taško savivaldybių biudžeto pinigus, o kompensaciją už tarybos nario veiklos išlaidas vertina kaip jų asmeninius kišenpinigius.
Dabar, kai visuomenininkas Andrius Tapinas atskleidė stulbinantį savivaldybių pinigų vagystės mastą, regis, praregėjo ir premjerė Ingrida Šimonytė.
Bet prieš 6 metus tuomet Seimo Audito komitetui vadovavusi politikė dėl to didelės problemos neįžvelgė.
Informuota apie Palangos savivaldybės lėšų švaistymą apmokant vietos politikų veiklos išlaidas tuometė parlamentarė teigė, kad valstybės mastu tai nėra didelės lėšos – esą pirmiausia reikėtų sureguliuoti Seimo narių parlamentinės veiklos išlaidas.
„Po to tektų peržiūrėti ir savivaldybių politikų apmokėjimą nustatantį Vietos savivaldos įstatymą“, – žadėjo I.Šimonytė.
Pataisos liko pažadais
Apie būtinas Vietos savivaldos įstatymo pataisas tada postringavo ir tuometis Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys, buvęs advokatas Rimas Andrikis.
Išgirdęs, kad didžioji tarybos veiklai skirtų pinigų dalis naudojama asmeninio automobilio priežiūrai, jis aiškino, kad savivaldos politikų darbo apmokėjimo reglamentas yra pernelyg aptakus.
„Pagal loginę prasmę įstatyme numatytos transporto išlaidos greičiausiai yra susijusios ne su nuosavo automobilio eksploatacijos, o politiko kelionės išlaidomis. Užtektų taip jas pavadinti įstatyme ir baigtųsi visos interpretacijos“, – dėstė teisininkas.
Anot jo, Seimo ir savivaldybių tarybų narių išmokų paskirtis turėtų skirtis, nes susitikti su rinkėjais yra parlamentarų tiesioginė pareiga, rinkėjams priimti yra skiriamos konkrečios dienos.
Tuo metu atskirti, kada savo laisvalaikiu savivaldos politikas automobiliu važiuoja pas rinkėjus, o kada – asmeniniais poreikiais, esą neįmanoma.
Tačiau Vietos savivaldos įstatymo pataisų taip ir nesulaukta. Priešingai, galimybės savintis biudžeto lėšas tarybos nariams dar labiau išsiplėtė.
Be numatytų kompensacijų už kanceliarijos, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto išlaidas, atsirado galimybė tarybos nario veiklai skirtus pinigus naudoti biuro patalpų nuomos, viešosios informacijos rengėjų teikiamų paslaugų, ataskaitų gamybos ir platinimo išlaidoms apmokėti.
Kam savivaldos politikams reikalingi biurai, kai savivaldybių administracijose yra tarybos darbui skiriamos patalpos, o visa informacija rinkėjams privalėtų būti nemokamai skelbiama savivaldybių tinklalapiuose?
Užtat atsirado galimybė teikti fiktyvias biuro patalpų nuomos sutartis arba prieš naujus rinkimus rinkėjams platinamoms ataskaitoms naudoti biudžeto lėšas.
Lėšos – asmeninei mašinai
Kad pagrįsdami išleistus esą tarybos nario veiklai skirtus pinigus Palangos tarybos nariai sukčiauja, „Lietuvos rytas“ įsitikino ir paskelbė prieš šešerius metus.
Panagrinėjus Palangos savivaldybės tarybos narių išlaidų ataskaitas atsiskleidė įžūli lėšų grobstymo schema.
Vietos savivaldos įstatyme numatytas išlaidas transportui savivaldybės iš esmės prilygina visiškam tarybos nario asmeninio automobilio išlaikymui.
Biudžeto lėšomis atlyginama ne tik už pilamus degalus, bet ir už mašinos techninę priežiūrą, remontą, parkavimo išlaidas, plovimą, salono valymą.
Mokesčių mokėtojai apmokėdavo net politikų automobilių draudimą, nors asmeninę transporto priemonę kiekvienam savininkui privalu drausti nepriklausomai nuo to, ar jis yra tarybos narys, ar ne.
Dažniausiai pinigai buvo išsigryninami savivaldybei pateikiant svetimus, degalinėse surinktus kasos kvitus.
Rūpėjo tik juose nurodytos sumos, kurios neturėjo viršyti leidžiamų panaudoti lėšų limito.
Tačiau skubėdami pririnkti kasos kvitų Palangos politikai į nieką nekreipdavo dėmesio ir šitaip patys išsiduodavo.
Antai tuo metu miesto taryboje buvęs Seimo nario Gintauto Palucko brolis Danas per du mėnesius Palangoje turėjo nuvažiuoti mažiausiai po 3 tūkst. kilometrų.
Prieš tai buvusioje kadencijoje miesto vicemeru buvęs Saulius Simė tris mėnesius degalų pildavosi po keliolika kartų, o tris dienas paeiliui ten užsukdavo net po tris kartus.
Nerūkantis bokso treneris net neatkreipė dėmesio, kad viename kvite, be degalų, buvo pirktas ir cigarečių pakelis.
O dabar į kurorto tarybą patekęs konservatorius Dainius Želvys tuomet per dieną vienoje Vilniaus degalinėje dyzelinių degalų iš dviejų kolonėlių įsigudrino įsipilti beveik vienu metu.
Negana to, praėjus vos pusvalandžiui jis automobilio baką dujų pasipildė už 150 kilometrų Raseinių rajone autostradoje esančioje degalinėje.
Jokios kontrolės nebuvo
Ar tarybos narių išlaidų ataskaitos ir prie jų pridedami kvitai yra pagrįsti, turėjo kontroliuoti savivaldybės administracija.
Tačiau ir tuomet į politikų pateikiamus dokumentus niekas nekreipė dėmesio, o savivaldybės kontrolierė to nebuvo tikrinusi nė karto.
Kurorto tarybos nariai nesidrovėjo savivaldybei apmokėjimui pateikti kvitų, iš kurių matyti, kad degalai buvo pilti Kaune, Vilniuje, Kryžkalnyje ar Telšių rajone. Palangos tarybos reglamentas draudžia biudžeto pinigus naudoti išperkamajai automobilio nuomai.
Tačiau, pavyzdžiui, šią kadenciją į tarybą vėl patekusiam Regionų partijos Palangos skyriaus vadovui Eimučiui Židanavičiui buvo apmokamos Šiaulių banko automobilio lizingo sąskaitos – kas mėnesį po beveik 64 eurus.
Konservatorius Vaidas Šimaitis visureigį „Jeep Grand Cherokee“ nuo kadencijos pradžios nuomojosi iš savo įmonės „Palangos ūkis“. Taip jis kas mėnesį išsigrynindavo po 285 eurus.
Dabar Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ sąraše vėl į tarybą patekusi Elena Kuznecova prieš 6 metus už mokesčių mokėtojų pinigus degalus pylė į vyro automobilį ir apmokėti savivaldybei pateikdavo jo vardu išrašytą sąskaitą už mašinos remontą.
Siūlė pakeisti reglamentą
Po to, kai „Lietuvos rytas“ paskelbė šiuos skandalingus faktus, praėjus trims mėnesiams auditą atliko ir savivaldybės kontrolierė.
Be kita ko, ji nustatė, kad per tikrintą 16 mėnesių laikotarpį vien tarybos narių telefono pokalbiai ir interneto paslaugos savivaldybės biudžetui kainavo apie 8 tūkst. eurų.
Pagal pateikiamus degalų įsigijimo kvitus kontrolierė apskaičiavo, kad tarybos nariai per mėnesį nuvažiuoja nuo 700 iki beveik 4 tūkst. kilometrų, o neretai per dieną automobilio degalų bakas buvo pildomas po keletą kartų arba tą pačią dieną buvo pilami skirtingų rūšių degalai.
Kontrolierė savivaldybės vadovams rekomendavo tarybos nario veiklos reglamentą pakeisti taip, kad jis politikus įpareigotų nurodyti naudojamą automobilį, pateikti su jo nuoma susijusias sutartis, detalizuoti prekių ar paslaugų pirkimo sąskaitas.
Tačiau į šiuos pasiūlymus buvo numota ranka ir tarybos narių veiklos finansavimo tvarka liko nepakeista.
Toliau leido tūkstančius
Nenuostabu, kad Palangoje mokesčių mokėtojų pinigai švaistomi ir toliau.
Per praėjusią kadenciją nuo 2019 metų balandžio iki šių metų pradžios kurorto savivaldybėje tarybos narių veiklai iš viso buvo panaudota apie 221,4 tūkst. eurų.
Štai prieš 6 metus pasižymėjęs D.Želvys nuo praėjusios kadencijos pradžios iki šių metų iš biudžeto išgrandė beveik 21 tūkst. eurų, dabar vėl taryboje esantis Eugenijus Simutis – apie 16 tūkst., Tomas Žulkus ir B.Vaitkus – beveik po 18,3 tūkst., E.Kuznecova – beveik 10,5 tūkst. eurų.
Tarybos nario veiklai nesivaržydamas pinigus leido ir dabartinis Seimo narys Mindaugas Skritulskas.
Nuo 2019 metų balandžio iki 2021 metų jis panaudojo per 4,6 tūkst. eurų.
O Vidaus reikalų ministerijai priklausančio sveikatos centro „Pušynas“ direktoriumi dirbantis T.Žulkus per 2020 metus degalams išnaudojo 3984 eurus.
Už tokią sumą tuomet buvo galima įsipilti apie 3000 litrų degalų – po 250 litrų kas mėnesį.
Toks degalų kiekis leidžia nuvažiuoti vidutiniškai po 103 kilometrus per dieną.
Palangoje norint nuvažiuoti tokį atstumą prie vairo reikėtų praleisti mažiausiai 3 valandas.
Grobstymų mastas šalyje pribloškia
Praėjusį mėnesį „Lietuvos rytas“ išanalizavo, kaip tarybos nario veiklai skiriamos lėšos naudojamos Šiaulių miesto savivaldybės taryboje. Paaiškėjo skandalingi lėšų grobstymo faktai, kuriuos dabar tiria baudžiamąją bylą dėl galimo piktnaudžiavimo pradėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT).
Nustatyta, kad didžiausias pinigų sumas per praėjusią kadenciją išleido Šiaulių politikas Gintautas Sitnikas, – 16,4 tūkst., Gediminas Beržinis – 16 tūkst., Zakiras Medžidovas – 15,7 tūkst. eurų.
Pavyzdžiui, buvęs Lietuvos krepšinio rinktinės vyriausiasis treneris Antanas Sireika vien automobilio degalams per 4 metus išleido 12,9 tūkst. eurų. Buvęs miesto meras Vytautas Juškus, matyt, vykdydamas tarybos nario veiklą, savo automobiliui 4 mėnesius pirko po vieną lieto lydinio ratlankį, kurio kaina – 170 eurų.
Būdami savivaldybių tarybų nariai apgaule lengvų pinigų gviešėsi ir dabartiniai ministrai bei Seimo nariai. Šiuo metu Damoklo kardas pakibo virš švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Šiugždinienės (nuotr.), kuri prieš tapdama ministre iš Kauno tarybos nario veiklai skiriamų lėšų panaudojo apie 13,8 tūkst. eurų.
Spaudžiama atsistatydinti ministrė tikina, kad mokesčių mokėtojų pinigai buvo naudojami teisėtai, tačiau to įrodyti negali, nes iki šiol nepateikė išlaidas pagrindžiančių dokumentų. Konservatorių vadovybė irgi gina J.Šiugždinienę.
STT jau yra pradėjusi beveik 10 ikiteisminių tyrimų dėl panašių atvejų. Ateityje tyrimų turėtų būti dar daugiau, nes biudžeto lėšos šitaip buvo švaistomos kone visose šalies savivaldybėse.
Didžiausia dalis politikų panaudojamų pinigų skiriama automobilio degalams. Nors tokiu atveju asmeniniu automobiliu turėtų būti važiuojama tik vykdant tarybos nario pareigas, politikų leidžiamos lėšos degalams stulbina.
Štai Jonavos tarybos narys Alfonsas Meškauskas per mėnesį degalų pylė už 870 eurų. Už tokią sumą galima nusipirkti apie 580 litrų degalų, o su jais per mėnesį nuvažiuoti per 7 tūkst. kilometrų, arba po 235 kilometrus kasdien.
Vilniaus miesto tarybos narys Albertas Norvaiša per vieną mėnesį trijose prekybos įmonėse už 320 eurų įsigijo trejas skirtingas ausines.
Prisidengus tarybos nario veiklai skirtais pinigais degalų panaudojimo rekordas kol kas priklauso Alytaus rajono tarybos nariui konservatoriui Danieliui Jakubavičiui, kuris per vieną mėnesį degalų pylėsi 34 kartus.
Taip pat tarybos narė esanti jo žmona Jūratė Overaitytė-Jakubavičienė tą patį mėnesį degalų baką pildėsi 14 kartų. Politikų šeima degalams bendrai išleido apie 1,8 tūkst. eurų ir galėjo nuvažiuoti beveik 15 tūkst. kilometrų.
Supratusios, kuo kvepia toks išleistus pinigus pagrindžiančių dokumentų tyrimas, kai kurios savivaldybės nusprendė tarybos narių pateiktų kasos kvitų ir gautas paslaugas įrodančių sutarčių nerodyti.
Viešų ir visuomenei privalomų pateikti dokumentų dabar turėtų būti reikalaujama per teismą.