Nusilenkė žuvusiesiems
Uostamiesčio savivaldybės sprendimu pernai vasarą iš sovietinių karių kapinių erdvės pašalinti totalitarizmo ir sovietinės propagandos simboliai - bronzinės karių skulptūros, kalavijas, penkiakampės žvaigždės formos aukuras, bet pats memorialas iki šiol nepertvarkytas.
Antradienį kapinių aikštėje susirinkę žmonės gėlėmis nuklojo demontuoto aukuro vietą, granito sieneles, kurių plokštėse iškaltos žuvusių sovietinių karių pavardės, padėta ir gedulo žvakučių, saldumynų.
Lankytojai ramiai šnekučiavosi, bendravo, fotografavosi. Rusiją ir Sovietų Sąjungos pergalę prieš fašizmą šlovinančių oratorių neatsirado. Tiesa, kelios balsingos moterys, kaip ir pernai, buvusios „amžinosios ugnies“ vietoje traukė dainas, šįkart be muzikinio akompanimento.
Garsiausiai nuskambėjo kultinės rusiškos dainos iš tradicinio Pergalės dienos repertuaro - „Katiuša“, „Den Pobedy“. Vokalistės trumpą savo pasirodymas užbaigė geraširdišku palinkėjimu visiems - „Taikaus dangaus“.
Viešąją rimtį saugoję uostamiesčio policijos pareigūnai iki pietų jokių incidentų, administracinės teisės pažeidimų neužfiksavo. Minioje pastebėtas tik vienas vyriškis, po striuke slėpęs Georgijaus juostelę – Lietuvoje uždraustą sovietinį simbolį.
Vaikštinėja ant karių kapų
Aikštėje nesimatė Antrojo pasaulinio karo veteranų su ordinais ir medaliais, apsieita be Rusijoje pamėgtų vadinamojo Nemirtingojo pulko eisenų, kai ceremonijų dalyviai viešose žygiuoja nešini skydais su žuvusių karių fotografijomis. Tokį plakatą rankose laikė tik vienas klaipėdietis.
„Mano žmonos tėvas, ukrainietis žuvo Lietuvoje, palaidotas šiose kapinėse, jo pavardė iškalta granito plokštėje. Čia ilsisi ir kare žuvusių lietuvių, kitų tautybių karių palaikai. Atėjau pagerbti man artimo žmogaus atminimo“, - kalbėjo kuo puikiausiai lietuviškai šnekantis vyriškis.
Keli rusakalbiai piktinosi, kad aikštėje nebeliko sovietinių akcentų ir simbolių. Dėl to jie labiausiai kaltino savivaldybės administraciją ir buvusį merą Vytautą Grubliauską. Išgirdę, kad sovietinių karių kapinės Klaipėdoje bus rekonstruotos, vyrai gūžčiojo pečiais, nepatikliai šypsojosi.
Rengiant kapinių rekonstrukcijos projektą paaiškėjo- gėlės dedamos ten, kur nėra karių palaikų: kalvelė, granito plokštės, žvaigždė buvo įrengti už palaidojimų vietos. Žmonės net nežino, kad vaikšto ant betono plokštėmis užklotų kapų, išsidėsčiusių po visa aikštę, daugiausiai jų – centre.
Memorialas bus tvarkomas
Sovietinių karių memorialas bus pertvarkomas įgyvendinant jau dvejus metus trunkantį Klaipėdos skulptūrų parko (senųjų miesto kapinių) rekonstravimo projektą, kurio vertė siekia. apie 3 mln. eurų. Architektūros konkurse dalyvavę šeši urbanistai jau pateikė savo siūlymus.
Klaikiomis betono plokštėmis išklota memorialo aikštė bus sutvarkyta šiuolaikiškai, atsižvelgiant į memorialinėms vietovėms taikomas tradicijas, Ženevos tarptautinės konvencijos dėl kituose kraštuose žuvusių ir ten palaidotų karių kapaviečių priežiūros reikalavimus.
Preliminari sovietinių karių kapinių tvarkymo kaina, pasak ekspertų, gali svyruoti nuo 600 tūkst. iki 1,35 mln. eurų. Komisija jau tarė savo žodį, atkreipė patektų projektų autorių dėmesį į kai kuriuos nukrypimus nuo užsakovų suformuluotų užduočių.
Nugalėtojai bus skelbiami maždaug po savaitės – tiek laiko prireiks dalyvių atitikties konkurso sąlygoms vertinimo procedūroms. Nurodytos rekomendacinės kainos dar bus tikslinamos.
Klaipėdos savivaldybės skelbto architektūros konkurso laimėtojui atiteks 8000 eurų premija, už antrąją vietą 5000, už trečiąją 3000 eurų.