Vis dėlto, tiek ministrės, tiek ir policijos generalinio komisaro pavaduotojo Mariaus Draudvilo teigimu, vien tyrimai kvaišalų platinimo problemos neišspręs.
A. Bilotaitė trečiadienį, po įvairių institucijų atstovų susitikimo Vidaus reikalų ministerijoje (VRM), kuriame aptarta ir narkotikų paplitimo mokyklose problematika ir prevencija, teigė žinanti, jog kai kuriuose mokyklose atliekami paviršių ir kiti testai, siekiant identifikuoti narkotikų pėdsakus.
Vis dėlto, ministrės manymu, šie tyrimai paties kvaišalų vartojimo problemos masto neatskleis.
„Matyt, klausimas yra toks, ar šitas testavimas atskleidžia visą objektyvią situaciją. Taip, galbūt parodo, jeigu kalbėsime apie paviršiaus testą, kad yra problema, bet kokio masto tai tikrai neparodo, tai neparodo, kokio masto yra vartojimas“, – žurnalistams sakė A. Bilotaitė.
Ji, kalbėdama apie tyrimus, siekiant rasti narkotikų pėdsakų, pažymėjo, kad pasitarime VRM nuspręsta, jog tokie tyrimai turi turėti aiškų standartą.
„Mes šiandien, diskutuodami su ministerijomis, sutarėme, kad turime išsigryninti, koks tas testavimo mastas turi būti, kaip mes testuojame, kokia apimtimi, kad vėliau nebūtų kvestionuojami tie patys tyrimai. Turi būti labai aiškūs standartas, metodika tyrimų“, – komentavo A. Bilotaitė.
Savo ruožtu ji pažymėjo, kad labiausiai narkotikų paplitimo problemą spręstų intensyvus institucijų bendradarbiavimas, naujos nusikaltimų prevencijos modelio, kuri paruoštas Vyriausybėje, įgyvendinimas.
Panašiai kalbėjo ir policijos generalinio komisaro pavaduotojas M. Draudvila. Anot jo, siekiant pažaboti narkotikų platinimas ir vartojimą mokyklose, reikia koncentruotis ne tik į tyrimus, bet ir į prevenciją.
„Testavimas yra viena iš priemonių identifikuoti tam tikrai problemai arba situacijai vienur ar kitur. Vien testavimo neužtenka, reikia ir kitų priemonių, kad matyti bendrą vaizdą“, – komentavo jis.
Viešojoje erdvėje narkotikų vartojimo ir platinimo klausimas sulaukė daugiau dėmesio po to, kai sausio ir vasario mėnesiais Klaipėdos miesto Visuomenės sveikatos biuro atliktas mokyklų tyrimas parodė, kad tik vienoje iš 28 tirtų uostamiesčio mokyklų neaptikta narkotinių medžiagų pėdsakų. Ugdymo įstaigose dažniausiai buvo aptikta kokaino pėdsakų.
VRM duomenimis, Lietuvoje stebimas nusikalstamų veikų, susijusių su neteisėtu disponavimu narkotinėmis medžiagomis, augimas. Vien neteisėto disponavimo kvaišalais be tikslo juos platinti veikų skaičius šių metų pirmąjį ketvirtį siekė 790. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 544, o 2021 m. – 621.