Seime patvirtintas naujas paramos žiniasklaidai modelis

2023 m. balandžio 25 d. 12:05
Antradienį Seime priimti Visuomenės informavimo įstatymo pakeitimai, kuriais sutarta pertvarkyti paramos žiniasklaidai modelį ir įsteigti naują viešąją įstaigą – Medijų rėmimo fondą. Už naujas nuostatas balsavo 85 Seimo nariai, susilaikė 10 parlamentarų, skelbiama pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (5)
Pažymima, naujojo Medijų rėmimo fondo pagrindinė atsakomybė už skirstomą paramą atiteks Fondo tarybai. Savitvarkos principu grindžiamą tarybą sudarys 10 narių – informacijos rengėjus ir skleidėjus vienijančių organizacijų atstovų, kurių vieną skirs ir Medijų taryba.
Medijų rėmimo fondo steigėjais bus Kultūros ministerija, Visuomenės informavimo etikos asociacija ir Kultūros periodinių leidinių asociacija. Jos lygiomis dalimis dalyvaus valdant fondą ir spręs visuotiniam dalininkų susirinkimui priskirtus fondo veiklos ir strateginio valdymo klausimus. Viešąją įstaigą Medijų rėmimo fondą jos turės įsteigti ne vėliau kaip iki šių metų birželio 1 d.
Įstatyme nutarta įtvirtinti, kad fondas skirs paramą viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų projektams ir veiklai pagal šias programas (prioritetines sritis): kultūrinės žiniasklaidos ir kultūros periodinių leidinių; regioninės žiniasklaidos; naujienų, tiriamosios ir šviečiamosios žurnalistikos; žiniasklaidos tautinių mažumų kalbomis ir lietuvių išeivijos (diasporos) žiniasklaidos; kitas programas, parengtas fondo tarybos, atsižvelgiant į visuomenės informavimo kultūros raidos ir plėtros bei informacinio saugumo ir visuomenės atsparumo stiprinimo prioritetus.
Atkreipiamas dėmesys, kad būsimajame paramos žiniasklaidai modelyje bus aiškiai apibrėžtos konkrečios fondo funkcijos ir viešojo administravimo įgaliojimai. Medijų rėmimo fondas taip pat vykdys projektų įgyvendinimo ir finansinę priežiūrą, vertins projektų rezultatų poveikį visuomenei, skirs stipendijas viešosios informacijos rengėjams, organizuos tyrimus, rengs ir skelbs projektų rezultatų apžvalgas.
Įstatyme sutarta įtvirtinti saugiklius siekiant mažinti politinę įtaką fondui. Politinės organizacijos, jų įsteigti ar valdomi juridiniai asmenys negalės dovanoti lėšų fondui. Be to, jei fondo tarybos nariai ar direktorius bus politinės partijos nariai, jie turės sustabdyti narystę prieš pradėdami eiti pareigas.
„Tikimasi, kad naujasis fondas įneš daugiau atvirumo, skaidrumo ir novatoriško požiūrio, objektyviai skiriant dėmesį visoms žiniasklaidos grupėms ir projektus vertinant per kokybės, auditorijos pasiekiamumo, pridėtinės vertės kūrimo visuomenei kriterijus. Be to, bus nemažai dėmesio skiriama turinio pritaikymui žmonėms su negalia, finansuojant analogiškus projektus. Yra nemažai ir kitų naujovių“, – Interneto žiniasklaidos asociacijos (IŽA) pranešime nurodė Lina Bušinskaitė.
Medijų rėmimo fondo lėšomis negalės būti remiami rimtą profesinį pažeidimą padariusių viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų projektai, LRT parengti ar jos programose ir interneto svetainėje įgyvendinami projektai. Fondo lėšomis nebus remiami viešųjų ryšių, reklamos, informacijos agentūrų, mokslo ir studijų institucijų, švietimo įstaigų, politinių organizacijų projektai, taip pat – knygų, garso, vaizdo studijų leidybos projektai.
Medijų rėmimo fondas valstybės paramą viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams pradės teikti nuo kitų metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.