Vilniuje įsikūrusio knygyno „Homo Sapiens“ asortimentu susirūpino jame apsilankęs Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Katalikų teologijos fakulteto doktorantas ir dėstytojas, rašytojas Gabrielius E. Klimenka.
Pasak jo, labiausiai užkliuvo knygyno lentynose besipuikuojančios 2023 metais išleistos knygos.
G.E.Klimenka portalui lrytas.lt pasakojo, kad iki karo Ukrainoje pradžios šiame knygyne lankydavosi dažnai, po karo – nebe, tačiau šįkart sugalvojo užsukti vedamas smalsumo.
„Peržiūrėjau savo mėgstamų temų knygas: mokslas, religija ir išgyvenimas. Kažkodėl naiviai tikėjausi, kad nieko naujo nebus, nes dabar nebevyksta prekyba su Rusija. Iš pradžių įtarimą sukėlė tai, kad buvo nemažai knygų, išleistų 2022 m.
Gerai, galvoju, tikėtina, kad jos leistos ir pirktos prieš karo pradžią, tačiau netikėtai aptikau knygų, kurios leistos Maskvoje 2023 metais. Akivaizdu, kad prekybiniai santykiai vystomi toliau“, – pastebėjo pašnekovas.
Tai, kad Lietuvoje vis dar pardavinėjamos knygos, kuriose skelbiama rusų propaganda, jis vertina itin neigiamai: „Man nesuvokiama, kad knygos vežamos iš Rusijos ir dar tokios, kurios skleidžia propagandą ir melą.“
Prasidėjus plataus masto karui Ukrainoje, didžioji dalis knygų rusų kalba buvo išimtos iš prekybos.
Tiesa, knygų importas iš Rusijos į Lietuvą nėra sankcionuojamas.
Komentuoti nenorėjo
Oficialiame „Homo Sapiens“ internetiniame tinklalapyje skelbiama, kad knygyne galima rasti apie 20 tūkst. knygų rusų kalba, daugiau nei 180 periodinių leidinių iš pačios Rusijos.
Knygyne apsilankiusi portalo lrytas.lt žurnalistė išties pastebėjo, kad pasirinkimas čia – be galo didelis, puikuojasi ir naujausi populiariosios grožinės literatūros kūriniai, kurie dar net nėra išversti į lietuvių kalbą.
Be kita ko, knygyne prekiaujama rusiškais suvenyrais, žaislais.
Knygyno darbuotojai vengė atsakinėti į žurnalistės klausimus, oficialių komentarų nurodė neteiksiantys, nesutiko pasidalinti savo vadovės Jelenos Suchačiovos kontaktine informacija.
Beje, tai – ne pirmas kartas, kuomet knygynas sulaukia dėmesio dėl galimai platinamos propagandinės literatūros.
Dar 2015 metais naujienų portalas 15min.lt skelbė, kad „Homo Sapiens“ knygyne galima nusipirkti knygų, skelbiančių, kad Krymas neva visuomet priklausė Rusijai, karą Ukrainoje sukėlė amerikiečiai ar šie net nebuvo mėnulyje.
Tuomet minėtam naujienų portalui situaciją komentavusi knygyno vadovė teigė, kad užsiima verslu, o ne politinių pažiūrų formavimu, todėl neturi cenzūros mechanizmo.
V.Rakutis mano, kad kol kas tokios knygos pavojaus nekelia
Seimo narys, istorikas Valdas Rakutis situaciją vertina atsargiai. Konservatorius svarstė, kad tokios knygos yra naudingos siekiantiems suprasti Kremliaus diktuojamą propagandinį naratyvą.
„Viskas sudėtinga, nes dabar yra toks laikas – vyksta karas, rašomos knygos ir įvairūs dalykai poliarizuojasi. Tokius kanalus reikia bandyti užkaišioti, nes išeina knygos, kurios pristato pasaulį ne vien toje šviesoje, kuri mums yra reikalinga. Išeina daug knygų, kurios pristato pačios Rusijos poziciją.
Tyrėjui yra gerai paskaityti ir suprasti, ką galvoja ir priešinga pusė. Jeigu tik užsidarome, lieka tik el. šaltiniai, kurie yra riboti. Dabar ir specialistui nusipirkti knygą yra sudėtinga“, – portalui lrytas.lt dėstė V.Rakutis.
Anot parlamentaro, jei tokia literatūra būtų perkama masiškai arba jei būtų pardavinėjamos ryškiai antiukrainietiškos knygos, reikėtų sunerimti, tačiau dabar tokias knygas renkasi tik labiau nišinė auditorija.
„Jie pardavinėja, ką jiems atveža. Nežino, ar tai – didelė problema, nes nedidelis poveikis, reikia žinoti, ką galvoja ir kita pusė. Ar tai kelia pavojų? Tada draudžiama, jei ne – ne. Karo metu tokie dalykai paaštrėja“, – kalbėjo V.Rakutis.
Istorikas laikosi nuomonės, kad kol kas tokios knygos pavojaus nekelia.
A.Kasparavičius: cenzūros būti neturėtų
Panašiai mąsto ir istorikas Algimantas Kasparavičius. Jis atkreipė dėmesį, kad Lietuva yra demokratinė valstybė, kuri neužsiima knygų cenzūra.
„Jeigu Lietuva save laiko demokratine valstybe, kur nėra cenzūros, kur žmonės patys gauna ir dalijasi informacija, tokiu atveju Lietuvoje gali būti pačių įvairiausių, net necenzūruotų knygų“, – portalui lrytas.lt sakė A.Kasparavičius.
Pasak istoriko, „pasaulis nesugriuvo“, nors iki šiol galima įsigyti ir Adolfo Hitlerio knygą „Mano kova“.
„Jei net tokio pobūdžio knygos su atvirais rasistiniais, šovinistiniais teiginiais gali egzistuoti, jokių grėsmių negali kilti“, – svarstė A.Kasparavičius.
Istorikas sutiko su V.Rakučiu, kad, kalbant apie politinius ar geopolitinius oponentus, žinoti jų poziciją esą reikia, o auklėjant pilietišką visuomenę, ne pavaldinių tautą, visos knygos yra įmanomos ir visas jas galima skaityti.
Jis pabrėžė, kad užsienyje yra įvairiausių knygų, tačiau niekada nėra girdėjęs, jog kas keltų klausimą jas šalinti iš knygyno.
„Manau, kad Lietuva yra demokratinė visuomenė, todėl ir į įvairius įvykius reikia žiūrėti pakankamai demokratiškai.
Baimintis dėl knygos kažkokiame knygyne, kad kažkas kažko nesupras, yra labai kreivas mąstymas ir nepasitikėjimas savo piliečiais“,– įsitikinęs A.Kasparavičius.