Prie šalies didmiesčių pernai rusus sutriuškinusi Ukrainos kariuomenė dabar tiek savo tautiečius, tiek visą Europą gina apkasuose Rytų fronte. Okupantų talžomuose Bachmuto, Vuhledaro, Mariinkos, Avdejevkos miestuose pozicijas laiko ir legenda tapusi AZOV brigada.
Per kruvinus karo metus išgirdome ne vieną didvyrišką jų istoriją, tačiau niekas taip nesukaustė pasaulio dėmesio, kaip mūšiai Mariupolyje, kur AZOV vyrai ir moterys net 82 dienas išsilaikė plieno gamykloje „Azovstal“.
Uostamiesčio civilius apsaugojusi brigada ne tik prarado daugybę ginklo brolių ir sesių, bet ir patyrė rusų nelaisvės siaubus. Okupantų kontroliuojamuose kolonijose iki šiol kali šimtai AZOV karių.
Pasiaukojimo tėvynei simboliu tapęs AZOV susikūrė 2014 metais, per įvykius Maidane. Būtent šios organizacijos kariai tapo vienais pirmųjų, išėjusių kautis į okupuojamą Donbasą. 2015 metais AZOV iš rusų gniaužtų išplėšė Mariupolį, kuris nuo to laiko buvo tapęs brigados namais.
Visgi, bene aštuonerius metus AZOV buvo nuolat atakuojami rusų propagandos. Jos migla, deja, aptraukė ir dalies ukrainiečių protus. Nuodams išsisklaidyti prireikė didžiulės aukos.
Apie tai, kokia meilės tėvynei kaina, apie savo patirtis kovos lauke, bandymus atsilaikyti prieš rusijos propagandą AZOV kariai pasakos ir Lietuvos visuomenei, Seimo nariams, kariams, Šaulių sąjungos nariams, pilietinėms bendruomenėms ir ugdymo įstaigų auklėtiniams. Organizacijos „LDK Palikuonys“ kvietimu ukrainiečiai Lietuvoje lankysis balandžio 16–23 dienomis.
Renginiuose „AZOV fenomenas“ autentiška medžiaga pasidalins ir ją pristatys „Azovstal“ gynėjas, mūšiuose Mariupolyje kojos netekęs ir rusų nelaisvę iškentęs Ruslanas Serbovas, Kyjivą gynęs ir sunkiai sužeistas Vitalijus Skidanas, Ukrainos kariškis, organizacijos „Parama Ukrainai“ vadovas Oleksandras Čiupriniukas, karių reabilitacija besirūpinančio fondo „Azovo angelai“ vadovė Olena Tolkačiova ir kiti.
Pranešėjai:
1. Ruslan Serbov – „Azovstal“ gynėjas, išgyvenęs rusų nelaisvėje.
2. Vitalij Skidan – Kyjivo gynėjas.
3. Olena Tolkačiova – fondo „Azovo angelai“ vadovė.
4. Katerina Plechistova – „Azovstal“ gynėjų asociacijos atstovė, karo belaisvio žmona.
5. Olena Semenyaka – AZOV tarptautinių renginių organizatorė. Aukščiausiosios Rados deputato padėjėja.
6. Oleksandr Chuprinyuk – Ukrainos kariškis, labdaros fondo „Parama Ukrainai“ vadovas.
7. Natalija Epifanova – Karo belaisvių teisių apsaugos ir jų paleidimo organizacijos vadovė.
Programa:
Balandžio 18 diena, Vilnius.
13–15 val. susitikimas su parlamentarais LR Seime.
16–18 val. paskaita/susitikimas Generolo Jono Žemaičio karo akademijoje.
Balandžio 19 diena, Kaunas.
12–15 val. viešas renginys „Pilietinio atsparumo diena“ Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjuje.
16–19 val. viešas renginys/susitikimas su visuomene Vytauto Didžiojo karo muziejuje.
Balandžio 20 diena.
Svečių laisvadienis. Galimybė susitikti ir pabendrauti su žurnalistais.
Balandžio 21 diena, Klaipėda.
Uždaras renginys/paskaita Klaipėdos Dragūnų batalione.