Vaizdai prie bažnyčių ir stebina: šventintas vanduo – mineralinio vandens buteliukuose, tenka ir palikti pinigų

2023 m. balandžio 8 d. 15:27
Kaip ir kasmet, prieš šventas Velykas, nešini krepšeliais su maistu bei margučiais, tikintieji skuba į bažnyčias pasimelsti ir įsipilti kunigo pašventinto vandens. Tiesa, dalį į bažnyčias sugūžėjusių lankytojų nustebino savotiška naujovė – kai kur už šventintą vandenį jau prašoma ir susimokėti.
Daugiau nuotraukų (21)
Naujienų portalo lrytas.lt kalbinti tikintieji tokią iniciatyvą vertina nevienareikšmiškai, tuo metu kunigas pažymi, kad tokių sprendimų reikėjo imtis ir dėl visiškai praktinių priežasčių.
Ėmėsi naujovių
Šeštadienį, maždaug apie vidurdienį į sostinės centre esančią šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią plūsta tikinčiųjų minios – prieš mišias kunigas pašventina žmonių atsineštas gėrybes, Velykų margučius. Tokia procedūra kartojama maždaug kas pusvalandį.
Prieš Velykas tradiciškai bažnyčiose dalijamas ir šventintas vanduo, kurį tikintieji panaudoja įvairiausiais būdais – vieni jame maudosi, kiti – nuo negandų šlaksto namus, dar kiti jį tiesiog geria, tikėdamiesi išsigydyti įvairias ligas.
Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje kiek anksčiau prieš šventes būdavo pastatomos specialios statinės su kraneliais – ten žmonės galėdavo nemokamai įsipilti tiek šventinto vandens, kiek tik nori, taip pat būdavo galima atsinešti ir savo tarą, vanduo buvo neribojamas. Tiesa, dėl to susidarydavo ir nemažos žmonių eilės.
Tačiau jau pernai bažnyčia strategiją pakeitė – statinės buvo pašalintos, o vietoje jų išdygo parduotuvėje pirkto mineralinio vandens blokai. Už kunigo pašventintą buteliuką bažnyčia prašo simbolinės aukos, kurią galima įmesti į šalia esančią dėžutę.
Tokiu keliu šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia seka ir šiemet – vos įėjus į Dievo namus iš karto galima pamatyti kelis vieno iš parduotuvėse randamo mineralinio vandens blokus, buteliukus už auką bažnyčios darbuotoja paduoda kiekvienam norinčiajam.
Tiesa, paklausta, kodėl bažnyčia ėmėsi tokių naujovių, moteris tvirtino, jog ankstesnė tvarka sukeldavo nemenką chaosą, todėl dabar vandenį atiduoti tiesiog patogiau.
„Žmonės ateidavo su savo indais, išpildavo vandenį, plaudavo savo indus... Juk čia šventintas vanduo, taip nedaroma. O dabar tvarkingai, į butelius“, – portalui lrytas.lt sakė bažnyčios darbuotoja, pridūrusi, kad norinčiųjų už pinigines aukas įsigyti vandens po pakeistos tvarkos tikrai nesumažėjo.
Šalia bažnyčios kalbinti tikintieji tokius pokyčius vertina dvejopai – vieni džiaugiasi, kad nebereikia stumdytis žmonių minioje, kiti visgi pasigenda tikrumo. Įprastai į aukų krepšelį keliauja euro ar kelių eurų monetos, tačiau kai kurie nepagaili ir stambesnių sumų.
Štai Valentina net apsidžiaugė, kad galės įsigyti vandens, nes savo buteliukus netyčia paliko namuose.
„Ar ten yra buteliukų? O aš kaip tik skambinau vyrui, kad namuose pamiršau vandenuką – labai gerai, puikiai! Būtinai imsiu. Tikrai taip geriau, nes anksčiau rinkdavosi kompanijos, o dabar viskas švariai, gražiai“, – džiaugėsi moteris.
Naujovę teigiamai įvertino ir iš bažnyčios namo skubanti Marija.
„Dabar man geriau. Anksčiau buvo visiškas bardakas – visur pripilta, nešvaru, žmonės nežiūri, kur eina. O čia švaru, gražu, man gerai“, – dalijosi ji.
Prie vandens kranelių kildavo net incidentų
Tačiau dalį tikinčiųjų toks sprendimas šiek tiek ir nuvylė.
„Aš priimu viską, naujoves taip pat, bet, kaip mano vyras sako, koks čia gali būti šventas vanduo plastike? Mums kažkaip buvo priimtiniau, kai jis buvo inde, kuris dabar yra uždarytas, ir parašyta, kad jo neliesti. Kažkaip daugiau to tikrumo, o čia gi jis uždarytas tam plastike.
Dabar šventina lyg tarą, butelį, o prie to vandens anksčiau ir melsdavosi, būdavo apeigos, kai prie indų matai kunigą“, – portalui lrytas.lt sakė vilnietė Virgita.
Visgi moteris vieną vandens buteliuką namo nusprendė nusinešti.
„Juk tai naujovė – ką darysi. Ne nuo mūsų tai priklauso, o turėti vis tiek norisi“, – sakė Virgita.
Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios kunigas Aleksandras taip pat tvirtino, kad bažnyčia šventintą vandenį į buteliukus supilstė ir aukas renka dėl praktinių priežasčių.
„Kad nebūtų grūsties, tai visiškai dėl praktinių dalykų. Kiek esu girdėjęs ir iš kitų kunigų, kai žmonės norėdavo paimti vandens, būdavo ir visokių nelaimingų atsitikimų. Tai prispausdavo ką nors, tai dar kas nors“, – portalui lrytas.lt sakė kunigas.
Tiesa, dvasininkas pažymėjo, kad žmonės į bažnyčią ir toliau gali atsinešti savo vandenį iš namų, ir kunigas jį bet kokiu atveju pašventins.
Panašiai pastaruoju metu elgiasi ir daugiau Dievo namų – štai šventintą vandenį specialiuose buteliukuose už simbolinį mokestį tikintiesiems dalina ir viena iš Druskininkų bažnyčių. Portalo lrytas.lt skaitytoja pasakojo, jog tokia praktika esą pradėta taikyti dar pandemijos laikotarpiu, kad žmonės jaustųsi saugiau.
„Tėvai pasakojo, kad tai atsirado po kovido, kad visi į tą patį vandenį pirštų nemakaluotų. Šventas vandenukas – auka 1 euras. Tokia ta šiuolaikinė bažnyčia!“, – dalijosi moteris.
Bažnyčiašventintas vanduoVelykos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.