Nereikia net būti sekliu, siekiant pričiupti narkomanus ir prekeivius. Vietos gyventojai vieną po kito vardija adresus, kur jie būriuojasi, vartoja.
Tačiau Šeškinėje gyvenantys vilniečiai jau nebetiki, kad jiems padės net ir neuniformuotų pareigūnų akcija. Juk puikiausias pavyzdys – 43-ejų narkomanas, vartojantis jau 20 metų ir kraupinantis ne tik kaimynus. Jis – Šeškinės įžymybė.
„Vierchas“ seniai gąsdina praeivius
„Šeškinės „vierchas“ pajudėjo“, – taip pro langą filmuodami besisklaidantį ir rėkaujantį garsiausią Šeškinės narkomaną juokavo jo kaimynai. Vyras blaškosi ne tik prie Ozo gatvės 32-ojo namo, kuriame gyvena su tėvais ir močiute, bet ir prie poliklinikos, vaikų darželio.
Kaimynai pasakojo, kad taip garsiai šūkaudamas ir gąsdindamas praeivius jis laksto jau seniai: „Ta pačia trajektorija kiekvieną dieną judesiukas.“
Tačiau kitiems aplinkiniams gyventojams nejuokinga: „Kaip mes pavargome nuo šio kaimyno. Vakar išrašė baudą ir paleido. Košmaras.“
Iš tiesų – gyventojai užfiksavo, kad garsusis narkomanas iškračius kišenes sodinamas į policijos mikroautobusą, o netrukus iš paleidžiamas ir laimingas šuoliuoja per kiemą.
Vilniaus 5-ojo policijos komisariato vadovas Povilas Revuckas paaiškino, kad jeigu asmuo sulaikomas su tuščiu švirkštu, traukiamas administracinėn, o ne baudžiamojon atsakomybėn. Kiek baudų prisirinkęs garsusis narkomanas, pats turbūt jau nebežino.
Tuo tarpu Jūratė prisipažino, kad anksčiau nebijodavo rytais ir vakarais išeiti pabėgioti, bet kai išgirdo tą narkomaną rėkaujant prie poliklinikos ir su juo susidūrė akis į akį, savo pomėgio teko atsisakyti.
Šeškinės bendruomenės pirmininkas Olegas Beriozovas pasakojo, kad šis asmuo gerai pažįstamas ir apgailestavo, kad jam nėra jokių poveikio priemonių.
Neplatino – dalinosi su draugais?
Šeškinės gyventojai piktinosi dėl policijos neįgalumo ir po ketvirtadienio įvykio, kai stovėjimo aikštelėje netoli prekybos centro Ozo gatvėje automobilyje „Audi Q7“, kuprinėje, rastas polietileninis maišelis net su 31 folijos rutuliuku ir vienas lankstinukas su narkotinėmis medžiagomis.
Apie įtartiną automobilį policijai pranešė moteris. Ji teigė, jog mato, kaip prie jo privažiuoja mašinos, o asmenys spausdami rankas kažką perduoda.
Vieną 25 metų įtariamąjį pareigūnai sulaikė ir uždarė į areštinę, pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti.
„Aha, neplatino, dalinosi su draugais“, – išgirdę pagal kokį Baudžiamojo kodekso straipsnį pradėtas tyrimas karčiai juokavo Šeškinės gyventojai.
Tenka lydėti vaikus į mokyklą
Garsiojo narkomano kaimynei prieš kelias dienas skambino gretimo buto gyventoja. „Sako, palydėk mano sūnų namo, bijo į laiptinę užeiti. Išeinu, žiūriu – stovi toks akiniuotas berniukas išsigandusiomis akimis“, – prisiminė vardo prašiusi neminėti moteris. Tuo metu, kai lydėjo moksleivį namo, laiptinėje kaip tik sklaidėsi narkomanas.
Vidas iš gretimo namo taip pat lydi savo vaikus į mokyklą, juos pasitinka. Mat jiems tenka eiti keliu per kiemus, kuriuo kiekvieną dieną keliauja tas narkomanas.
„Į priekį link Musninkų gatvės jis bėga bėgte, o paskui grįžta su dainomis ir riksmais. Jeigu iš kurios nors pusės juos girdime, žinome – tai jis. Nors dar šalta, vakar jis pusplikis šlitinėjo“, – kalbėjo tėvas.
Jo žodžiais, anksčiau tas narkomanas vaikščiojo su draugu, kurio eisena labai keista – atsilošus atgal. Dabar – vienas.
Narkomano kaimynė stebisi: nors vyras vartoja dešimtmečius, ilgam įkištas už grotų nebuvo. Kai iškviečia medikus – po kelių minučių paleidžia iš greitosios automobilio, dar ranką paduoda padėdami išlipti.
Tik prieš porą metų jis buvo ilgiau dingęs. Grįžęs atrodė pasikeitęs, kūrė planus, net aiškino, kad važiuos į užsienį uždarbiauti, o paskui ir vėl įklimpo.
Maršrutas – per turgavietę
Musninkų gatvės 8-asis namas – vienas iš gyventojų minimų. „Turime čia visą būrį“, – patvirtino jame gyvenantys vilniečiai, nurodydami, kur jų kaimynai mėto švirkštus.
„Čiobiškio 6-asis, – ilgai negalvodama atsakė moteris, klausiama apie narkomanų pamėgtas vietas. – prieš kelias dienas ten eidama net norėjau policijai skambinti, kad namo padėtų pareiti.“
Keliaudami iš namų pas prekeivius, narkomanai nori nenori turi praeiti pro Šeškinės turgų: „Daug per dieną čia vyrukų svyruoja, bet nežinia, ar dėl narkotikų, ar dėl to, kad šalia alaus baras“, – šypsojosi duonos pardavėja.
Jai ramiau – prekybos kioskas toliau nuo centrinio tako, be to, duonos narkomanai nevogia.
Dozei iš piniginės pasiėmė 20 eurų
Kad padėtis Šeškinėje grėsminga, liudija ir praeivių apiplėšimai.
Šią savaitę prie savo namo durų nukentėjo 75 metų pensininkė, iš kurios rankų narkomanas išplėšė rankinę. Joje buvo piniginė, mobiliojo ryšio telefonas.
Moteris prisipažino gerai neprisimenanti apiplėšimo detalių, nes buvo praradusi sąmonę. Užpuolikas moterį pastūmė, ji parkrito. Suteikę pagalbą greitosios medikai ją paliko namuose.
Vėliau piniginė rasta kieme. Viskas, kas nereikalinga, plėšikas išmėtęs paliko. Pasiėmė 20 eurų – tiek, kiek kainuoja viena dozė.
Tokių apiplėšimų Šeškinėje – ne vienas. Narkomanai pribėga iš nugaros, stveria rankines, vertingus daiktus.
Pažymėjimą norėjo sugrąžinti
Šeškinėje gyvenantis pensininkas pats nukentėjo nuo narkomano. Jo žodžiais, buvo aprinktas.
Kaip sutemus jis keliauja namo, pro langą iš dešimto aukšto stebėjo jo žmona. Netikėtai vyras dingo iš akiračio, moteris puolė skambinti. Tuo metu, kai vyro kišenėje suskambo telefonas, ir vyko apiplėšimas.
Telefono narkomanai neatėmė, stvėrė piniginę, kurioje buvo vairuotojo pažymėjimas. Po kurio laiko kažkoks įtartinas vyras atnešė dokumentą, bet pensininkas jau buvo pasirūpinęs nauju.
„Tiesia man pažymėjimą, aiškindamas, kad už radybas turėčiau primokėti. Sakau, kad galiu tą pažymėjimą kojomis sumindyti, man jis nebereikalingas“, – prisiminė pensininkas. Narkomano aukomis tapo ir jo žmona su anūke.
Galima rinkti kiekvieną dieną
Kita bėda – visur besimėtantys švirkštai. Ypač jų daug išlindo po žiemos nutirpus sniegui. Narkomanai švirkštus ne tik susmaigsto į gėlynus, bet ir nesivargindami mėgo ant šaligatvių.
Vedžiodamas šunį Rolandas pastebėjo bent penkis švirkštus, sulenktą šaukštą heroino gamybai. Jis su latekso pirštinėmis radinius atsargiai surinko, kad neįsidurtų vaikai ar šunys. Tačiau vyras klausė: o kur visu tuo atsikratyti? Juk į atliekų konteinerius net pasenusių vaistų nevalia išmesti.
Jurgita dalijosi savo patirtimi. Ji tiesiog parašė savivaldybei, kur voliojasi švirkštai ir jau kitą su moterimi susisiekė atliekų tvarkymo įmonės „Econovus“ atstovas. Švirkštus surinko, bet netrukus atsirado nauji.