Seime – politinis pingpongas, vėl supriešinęs valdančiuosius ir opoziciją: norėjo atleisti vieną, spręs dėl dviejų

2023 m. kovo 28 d. 10:24
Seimas antradienį balsuos dėl dalies parlamentarų pareikšto nepasitikėjimo Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininku, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovu Algirdu Stončaičiu ir Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininke, Laisvės frakcijos nare Morgana Daniele.
Daugiau nuotraukų (19)
Valdantieji ir opozicija nesutaria, kuris iš politikų turėtų trauktis iš komisijos pirmininko pareigų.
V.Čmilytė-Nielsen stojo valdančiųjų pusėn
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tvirtina, kad trauktis iš komisijos pirmininko pareigų turėtų tik A.Stončaitis, nes priekaištai M.Danielės atžvilgiu esą yra pertekliniai.
„Manau, kad tie priekaištai, pastebėjimai, kurie yra išsakyti Antikorupcijos komisijos daugumos narių, kurie ir privedė prie to balsavimo, yra pagrįsti. Matysime, kaip nuspręs Seimas.
Mano nuomone, taip (A.Stončaitis turėtų pasitraukti, – aut.past.). Nėra atsakyti visi klausimai ir nėra atsikratyta šešėlio, kuris yra“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Nepasitikėjimą A.Stončaičiu visi septyni Seimo Antikorupcijos komisijai priklausantys valdančiųjų atstovai pareiškė dar metų pradžioje.
Nepasitikėjimas jam pareikštas naujienų portalui „15min“ pernai lapkritį paskelbus, kad politikas, prieš kelerius metus, būdamas Vyriausybės kancleriu, gavo leidimą dirbti su slapta informacija, nors atsisakė tikrintis poligrafu.
Tuo tarpu opozicijos iniciatyvą rengti balsavimą dėl nepasitikėjimo M.Daniele parlamento vadovė vadina „politiniu pingpongu“.
„Atrodo, kad tai – tam tikras politinis pingpongas. Jeigu mes pasižiūrėsime į priežastis, kurios šias iniciatyvas lėmė, jos yra labai skirtingos. M.Danielės atveju tai yra jos išsakyta nuomonė vienoje laidoje ir už tai nuimti komisijos pirmininkę ar pirmininką man rodos yra perteklinė priemonė.
Aš vertinu taip, o kaip apsispręs Seimas, vėlgi, matysime“, – kalbėjo V.Čmilytė-Nielsen.
M.Danielei nepasitikėjimas pareikštas dar 2021 metų lapkritį. Jį inicijavę opozicijos atstovai tuomet nebaigė procedūros, ji atgaivinta tik po valdančiųjų iniciatyvos dėl A.Stončaičio.
Nepasitikėjimą M.Daniele inicijavusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė Asta Kubilienė tvirtino, kad komisijos pirmininkės elgesys ir veikla nėra suderinama su jos paskirtimi.
Vienu iš pagrindų atleisti M.Danielę iš pareigų buvo vienoje laidoje nuskambėjęs jos prisipažinimas, kad ji yra vartojusi narkotinių medžiagų.
S.Skvernelis laikosi kitokios pozicijos
Savo ruožtu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis stoja savo bendražygio pusėn. Jis pareiškė, kad valdantieji nenori girdėti opozicijos argumentų ir priminė, kad pati Seimo pirmininkė buvo išdavusi leidimą A.Stončaičiui dirbti su slapta informacija.
„Komisijoje dirbantys pozicijos atstovai, jų yra dauguma, jie nenori girdėti argumentų arba nesupranta, arba apsimeta, kad nesupranta, kas yra parašyta. Tai kokius dar atsakymus gali Stončaitis duoti dar aiškesnius, nei yra davęs“, – teigė Seimo narys.
O nepasitikėjimo M.Daniele procedūroje S.Skvernelis, rodos, laikosi principo „dantis už dantį“.
„Žinote, čia toks atsakas į tą veiksmą, kurį daro pozicija. Tai yra analogija. Seimo Antikorupcijos komisijoje yra septyni pozicijos nariai ir šeši opozicijos, tai tie septyni pareiškė nepasitikėjimą, o prieš tai buvo Priklausomybių komisijoje panaši situacija, tik opozicija pareiškė nepasitikėjimą.
Jeigu taikomas toks principas vienam, tai ir kitam Seimo nariui turi būti pritaikytas“, – įsitikinęs jis.
Anot demokrato, asmeninė M.Danielės patirtis užkerta kelią jai vadovauti Priklausomybių prevencijos komisijai.
„Ne tik žodžiai, pati pozicija yra. Jeigu žmogus dalyvauja tokioje labai svarbioje komisijoje, kaip pirmininkas, ir sako, kad aš vartojau, naudojau, tai nemanau, jog šitos komisijos uždavinys yra skatinti tokį gyvenimo būdą arba propaguoti, o atvirkščiai – ieškoti, kaip padėti žmonėms, kurie turi priklausomybes.
Aš pritarčiau kolegų nuomonei, kad tikrai neturėtų toks žmogus su tokia asmenine patirtimi tokiai komisijai vadovauti“, – sakė S.Skvernelis.
Nemano kaip nors prasižengę
Pats A.Stončaitis džiaugėsi, kad pagaliau klausimas dėl jo pirmininkavimo bus išspręstas, nes, valdantiesiems boikotuojant komisijos posėdžius, jos darbas yra paralyžiuotas.
„Šiandien tas klausimas yra teikiamas, manau, kad bus sudėlioti visi atsakymai. Manau, kad leidimas buvo išduotas tikrai teisėtai, vadovaujantis įstatymais, į visus klausimus buvo atsakyta, o procedūros yra numatytos įstatymo“, – aiškino A.Stončaitis.
Savo ruožtu M.Danielė pažymėjo nesuprantanti opozicijos argumentų, esą ji negali eiti Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkės pareigų, nes paauglystėje vartojo narkotikus. Politikė įsitikinusi, kad žmogaus vaikystės ar paauglystės patirtys yra niekaip nesusijusios su jo kompetencija.
„Vertinu tai kaip tuščią politikavimą, kurio dabar vis daugiau ir daugiau bus, kadangi artėjame prie naujų Seimo rinkimų ir toks archyvinės medžiagos išsitraukimas yra tiesiog būdas užpildyti tuščiai darbotvarkę“, – kritikavo M.Danielė.
„Aš niekaip nematau, kaip vaikystės ar paauglystės patirtys yra konkrečiai susijusios su žmogaus kompetencija priimti narkotikų politikos sprendimus ir remtis mokslo įrodymais“, – pridūrė ji.
M.Danielė pabrėžė, kad Priklausomybių prevencijos komisijos tikslas yra priimti sprendimus, remiantis mokslu, o ne ideologija.
„Iš tiesų LVŽS įkūrė šią komisiją kaip bausmių ir blaivybės komisiją, tačiau ji vadinasi kitaip – tai yra Priklausomybių prevencijos komisija. Ji turi dirbti atsiribojus nuo bet kokių ideologijų, nuo blaivybės ideologijų ar kitų, ji turi nagrinėti patį medžiagų vartojimo klausimą: ir alkoholio, ir nelegalių medžiagų ir nagrinėti politikos sprendimus“, – sakė „laisvietė“.
„Yra tendencija, kurią turime visame išsivysčiusiame pasaulyje, tai yra tai, ką rekomenduoja Jungtinės Tautos, tai yra tai ką Europos šalys renkasi, tai yra mokslu įrodyta kryptis narkotikų politikos.
Ir nors tai neatitinka konkrečios partijos ideologijos, bet Seimas yra skirtas nagrinėti klausimus ir priimti geriausius, mokslu grįstus sprendimus, o ne konkrečiai vaikytis ideologinių idėjų“, – apibendrino M.Danielė.
Balsavimo procedūros dėl A.Stončaičio ir M.Danielės vyks slaptai. Kad Seimo pareigūnai būtų atleisti, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip pusė visų Seimo narių, tai yra ne mažiau kaip 71 parlamentaras.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.