Savo ruožtu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pabrėžia, jog svarbiausia į savo rinkimų apylinkę atsinešti asmens dokumentą, o jokie papildomai dalijami biuleteniai reikšmės balsavimo metu neturės.
Ką neštis į balsavimo vietą?
Su portalu lrytas.lt susisiekęs skaitytojas Andrius iškėlė klausimą, kodėl per šiuos rinkimus jis asmeniškai į namus nebegavo jam skirto kvietimo balsuoti.
Vyras tikino nežinantis, ar šiemet kvietimą einant balsuoti jam atsispausdinti pačiam, ar prie balsadėžės visgi vykti tuščiomis.
„Kantriai laukdamas rinkimų į savivaldybių tarybas ir merus susidomėjau, kodėl šiemet iki manęs neatkeliavo kvietimas balsuoti. Nors gyvenu ne užkampyje, o Vilniaus mieste, Visorių mikrorajone, negavau kvietimo nei aš, nei mano sesuo, gyvenanti Vilniaus centre.
Paprastai tokius kvietimus įteikdavo į rankas, prašydavo pasirašyti, o šiemet nieko panašaus negavau, tik reklaminį bukletą į savo pašto dėžutę.
Nežinau, kaip elgtis tokioje situacijoje – ar aš VRK puslapyje turėčiau atsispausdinti balsavimo lapelį, o gal užtenka ateiti prie balsadėžės su asmens dokumentu ir duos balsavimo biuletenį?“, – rašė Andrius.
Į šią situaciją sureagavo VRK atstovė Indrė Ramanavičienė – pasak jos, saugant rinkėjų asmens duomenis, pranešimai apie rinkimus jau nebėra vardiniai ir yra platinami įmetant juos į rinkėjų pašto dėžutes.
„Tokiu atveju, jei informacinio pranešimo apie rinkimus negavo, rinkėjas jį gali suformuoti ir atsispausdinti pats „Rinkėjo puslapyje“, – aiškino I.Ramanavičienė.
Minimą rinkėjo puslapį galite rasti čia.
Tačiau, kaip pabrėžė I.Ramanavičienė, šis formalumas ateinant balsuoti nėra būtinas, nes svarbiausia – turėti savo asmens dokumentą.
„Jeigu dėl kokių nors priežasčių pranešimas apie rinkimus dar nepasiekė rinkėjo pašto dėžutės, balsuoti jis vis tiek turi teisę. Atkreipiame dėmesį, kad rinkimų dienomis balsuoti į apylinkes atvykusiems rinkėjams pranešimo apie rinkimus atsinešti nebūtina.
Vienintelis dokumentas, kurio prireiks, kad rinkėjas galėtų balsuoti, yra rinkėjo asmens dokumentas“, – lrytas.lt nurodė VRK atstovė.
Balsuoti gali virš 2 mln. rinkėjų
Kaip pirmadienį jau skelbė VRK, savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose teisę balsuoti turės 2 385 262 rinkėjai.
Lyginant su 2019 m. savivaldybių tarybų rinkimais, rinkėjų skaičius sumažėjo 75794 rinkėjais (3 proc.), maždaug tiek, kiek šiuo metu gyvena Panevėžyje. Daugiausiai rinkėjų yra deklaravę savo gyvenamąją vietą Vilniaus mieste – 452 276; Kauno mieste 247 655; Klaipėdos mieste – 124 638.
Mažiausiai rinkėjų turi šios savivaldybės – Birštono (3669), Neringos (4695) ir Rietavo (6348).
VRK fiksuoja šešias savivaldybes, kuriose rinkėjų skaičius padidėjo. Vilniaus mieste balsuos 6174, Vilniaus rajone – 5161, Kauno rajone – 4495, Klaipėdos rajone – 5430, Palangos mieste – 770, Neringoje – 330 rinkėjų daugiau nei balsavo ankstesniuose rinkimuose.
Kaip rodo VRK duomenys, šiemet balsuoti namuose teisę turės 571533 rinkėjai (24 proc.), dalis jų planuoja pasinaudoti šia teise.
Vasario 28 – kovo 2 dienomis nuo 7 valandos ryto iki 20 valandos vakaro visose Lietuvos savivaldybėse vyks išankstinis balsavimas. Visas balsavimo iš anksto vietų sąrašas skelbiamas VRK svetainėje.
Kovo 1–3 dienomis bus organizuojamas balsavimas ligoninėse, socialinės globos ir rūpybos įstaigose, kariuomenės vienetuose, bausmių atlikimo vietose.
Kovo 3–4 dienomis rinkimų komisijų nariai organizuos balsavimą rinkėjų namuose. Balsuoti namuose gali neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys asmenys, dėl ligos nedarbingi žmonės. Kaip ir anksčiau, taip ir šių rinkimų metu, balsuoti namuose turės teisę rinkėjai, sulaukę 70 ir daugiau metų.
Pagrindinę rinkimų dieną – kovo 5-ąją – rinkėjai savo pilietinę valią išreikšti kviečiami į savo rinkimų apylinkes, kurios darbą pradės 7 val. ryto ir balsavimą organizuos iki 20 val. vakaro.
Teisę balsuoti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose turintys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai kartu su savo asmens dokumentu turėtų atsinešti ir laikiną leidimą gyventi Lietuvoje. Kitų (ne ES) valstybių piliečiams kartu su savo asmens dokumentu reikės pateikti dokumentą, patvirtinantį teisę nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje.