Įvertino kritikos bangos sulaukusią tauro skulptūrą Kaune: vienas aspektas skamba absurdiškai

2023 m. vasario 27 d. 17:30
Karo Ukrainoje metinių dieną Kaune išdygusi tauro skulptūra sulaukė itin prieštaringų reakcijų. Kol vieni stebisi stulbinamu naujojo miesto simbolio panašumu į Rusijoje projektuojamą skulptūrą, kiti tokią savivaldybės iniciatyvą vadina pigiu rinkiminiu triuku.
Daugiau nuotraukų (11)
Naujienų portalo lrytas.lt kalbinti politologai svarsto, jog toks Visvaldo Matijošaičio vadovaujamos savivaldybės žingsnis neabejotinai susietas su rinkimais, tačiau nepasitenkinimą esą ženkliai sustiprina ir karo Ukrainoje kontekste Kauno mero daromos klaidos.
Pardavinėja sėkmę rinkėjams?
Kritikos bangos Kauno savivaldybė sulaukė ir dėl to, jog šiuo metu analogiška skulptūra esą planuojama Rusijos Krasnodaro mieste.
Visgi politologas, Kauno technologijos universiteto (KTU) Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas Ainius Lašas prisipažino, kad į šią skulptūrą iš vienos pusės žvelgia ir su šypsena. Tačiau jis nesupranta lietuvių įpročio įvairiose situacijose pasilyginti su Rusija.
„Apskritai mūsų pastovus lyginimasis su tuo, kas vyksta Rusijoje ar joje nevyksta, man kelia nuostabą. Mes turime kažkokią patologiją, priklausomybę nuo Rusijos – ką ji daro, ko nedaro. Koks skirtumas, kokį paminklą jie sukonstravo ar kokį paminklą planuoja pasistatyti?
Nuolatinis vertinimas per rusišką prizmę, kad, jei Rusijoje kažką panašaus padarė, visa kita jau yra blogai, man atrodo absurdiškai“, – lrytas.lt komentavo A.Lašas.
Tačiau, pasak politologo, tai dar nereiškia, kad naujai Kaune iškilęs statinys nėra kičinis – A.Lašo vertinimu, meninė tauro skulptūros vertė ypač menka.
„Pasižiūrėkime į interneto puslapius – nieko originalaus čia nėra, menine prasme tai yra absoliutus kičas. Man jis labai atspindi V.Matijošaičio mentalitetą ir aš į visa tai žiūriu su šypsena. Žiūriu kaip į paminklą postsovietinei Lietuvai, kada viskas pigiai blizgėjo ir visi bandė parodyti tą gražią, blizgančią savo pusę.
Dėl to į šį paminklą žiūriu kaip į tam tikrą to laikotarpio išraišką, bet su Rusija man jis visiškai nesisieja“, – svarstė A.Lašas.
„Galima nueiti į „Alibaba“ portalą ir pamatyti, kad ten pardavinėjami labai panašūs taurai. Dėl to jis ir yra kičinis, primenantis tokius standartinius modelius, kuriuos gali nusiimti parduotuvėje nuo lentynos“, – pridūrė KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto dekanas.
A.Lašo teigimu, akivaizdu, kad tokia savivaldybės ir paties mero iniciatyva susijusi su artėjančiais savivaldos rinkimais.
„Turbūt meras supranta, koks dabar yra kontekstas. Su karu pastatymo datos nesiečiau – labiau su rinkimais. Tai V.Matijošaičiui turbūt atrodo kaip dar vienas nuostabus akcentas, nes jis turi savo įvaizdį – kaip sėkmingo, blizgančio Kauno mero, tapatinasi su tauru kaip Kauno galva, yra pagrindinis atstovas.
Šiuo atveju tai ir yra tas jo įsikūnijimas, kaip jis įsivaizduoja Kauno sėkmę ir turbūt savo sėkmę. Politiniame kontekste tai puikiai dera, kad jis dabar pardavinėja tą savo sėkmę rinkėjams“, – kalbėjo politologas.
Paaštrino ir verslo Rusijoje klausimą
Pasak Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologo Vytauto Dumbliausko, jeigu tauro skulptūra sukėlė tokį pasipiktinimą, kyla klausimas, ar jos atsiradimo mieste tikslas yra pasiektas.
„Klausimas, ar jie nepralaimės. Aišku, kad tikslas ir sumanymas yra, taip pat ir data pasirinkta sąmoningai, tik įdomu, ko jie siekė. Bet kad tai yra politinis veiksmas, turint omenyje rinkimus – faktas kaip blynas“, – vertino MRU politologas.
Pasak V.Dumbliausko, naujai iškilęs statinys greičiausiai net nebūtų palygintas su analogišku tauro projektu Krasnodare, jei V.Matijošaitis šiandien vis dar nevystytų savo verslo Rusijoje.
„Šitie dalykai tikrai žengia kartu. Įdomu, jei pradėtų bombarduoti Lietuvą, ką Matijošaitis darytų su savo verslu? Iškyla labai stiprus moralinis klausimas, nes neturime jokių garantijų, kad rusai nepuls ir Lietuvos.
Jau netgi prezidento patarėjas K.Budrys, atsakingas už nacionalinį saugumą, viešai pareiškė, kad įmanoma, jog tokio tipo karinės grupuotės kaip „Wagner“ gali įsiveržti į Lietuvą ir pradėti kažkokius veiksmus. Prezidento patarėjas tai pasakė viešai, o ne viešai jie juk dar daugiau žino. Jau čia Matijošaitis būtų tokioje gilioje duobėje su savo tuo verslu Rusijoje, kad moraliai būtų sunaikintas. Rusija bombarduoja, o tu gamini jiems ir statai savo fabrikus.
Jei ne jo verslas, tas tauras visai kitaip atrodytų, ir gal būtų visai kitokia reakcija“, – portalui lrytas.lt sakė politologas.
V.Dumbliauskas pridūrė, jog V.Matijošaitis turėjo politinį tikslą, tačiau kartu sukėlė ir labai nevienareikšmišką politinę reakciją.
„Ar iš to ką nors laimės tie, kurie sugalvojo tą skulptūrą, ar nebus jiems į minusą – pamatysime“, – svarstė specialistas.
Sulaukė kritikos bangos
Ties įvažiavimu į Kauną pastatyta skulptūra „Tauras“ kritikos strėlių gavo vos atsiradusi. Socialiniuose tinkluose žmonės ne tik piktinosi naujuoju miesto simboliu, bet ir suskubo apie jį kurti juokelius.
Šio įvykio pro akis nepraleido ir kultūros ministras Simonas Kairys, savo „Facebook“ paskyroje taip pat aštriai sukritikavęs taurą dėl jo panašumo į skulptūrą, atsirasiančią Rusijoje.
„Kaunas sublizgėjo. Kai pasaulis mini metus nuo karo Ukrainoje pradžios, kai lietuviai vakar visą vakarą demonstravo solidarumą ir neįtikėtiną susitelkimą akcijoje RADAROM, mano mylimas Kaunas pasistatė taurą, tarsi brolį dvynį iš Krasnodaro (tiesa, ten projektas dar nerealizuotas)“, – teigė S.Kairys.
„Būtent vasario 24-ąją. Simboliška. Jei tai tiesa, ką matau socialiniuose tinkluose, tai yra pats didžiausias absurdas, koks tik begali būti. Gyvenimas tarsi kitoje realybėje, be jokio konteksto, be jokios empatijos“, – dėstė kultūros ministras.
Švietimo, mokslo ir sporto ministrės Jurgitos Šiugždinienės patarėjas Dainoras Lukas taip pat neslėpė nuostabos, ir pabrėžė, kad tai yra tiesiog pigus triukas prieš rinkimus.
„Tik tiek, kad jis brangiai kainuos miestiečiams. Juk galėjo ji iškilti ir po kovo 5 dienos, tai niekaip nebūtų pakeitę šios idėjos“, – Eltai teigė D.Lukas.
„Jau dabar ši skulptūra kelia aistras, sunku pasakyti, kokia dalis gyventojų jai pritaria, o kuri ne. Manau, kad panašiais atvejais situaciją galima išspręsti labai paprastai: kauniečių atsiklausti, ką jie mano apie tokios skulptūros pastatymą mieste ir konkrečiai šioje vietoje.
Tokia apklausa kainuotų tik kelis šimtus eurų (užsakant, pavyzdžiui, du klausimus per omnibuso tyrimą), tačiau savivaldybė žinotų, kokia yra miestiečių nuomonė“, – komentavo J.Šiugždinienės patarėjas.
Penktadienį išplatintame pranešime žiniasklaidai dabartinis Kauno meras V.Matijošaitis teigė, kad Kaunas „vertas tokio solidaus ženklo“ ir jis turi puikuotis ne vien herbe, bet ir miesto erdvėse.
Nauja skulptūra „Tauras“ Kaune pastatyta penktadienį. Kauno miesto savivaldybė už skulptūrą sumokėjo 176 tūkst. eurų.
KaunasTauraspaminklas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.