Lietuvos regionų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas Andrius Šedžius tvirtino apie tokią dėmę bendrapartietės biografijoje nežinojęs. Tuo tarpu partijos lyderis Jonas Pinskus aiškino, kad savivaldoje viskas vyksta „truputį kitaip“.
Nužudė savo dėdę
Kandidatė į Šiaulių miesto tarybą privalomoje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) anketoje yra nurodžiusi, kad 2008-aisiais Šiaulių apygardos teismas ją pripažino kalta dėl tyčinio labai sunkaus nusikaltimo – nužudymo.
Kaip tuomet skelbė portalas skrastas.lt, 2008 metų sausio 27 dienos popietę J.Garipovaitė su savo dėde girtavo Šiauliuose, viename iš Aukštabalio gatvės daugiabučio butų. Giminaičiams susikivirčijus, kilo muštynės.
Tyrimo medžiagoje esą buvo pažymėta, kad konflikto įkarštyje J.Garipovaitė čiupo virtuvinį peilį ir pora sykių dūrė giminaičiui į pilvą. Atsipeikėjusi po to, ką padarė, moteris pažadino kitame kambaryje miegojusią tetą ir abi iškvietė greitosios pagalbos medikus.
Šie nustatė, kad peilio dūriais šiauliečiui buvo sužalotos kepenys, blužnis. Po kelių dienų dėl padarytų sužalojimų ligoninėje vyras mirė.
Kaip rašoma minėtame portale, J.Garipovaitę policijos pareigūnai sulaikė sausio 27-osios vakarą, praėjus kelioms valandoms po įvykdyto nusikaltimo. Moteriai buvo nustatytas 2,2 promilės girtumas. Ji prisipažino įvykdžiusi nusikaltimą.
Šiaulių apygardos teismas tuomet priėmė sprendimą, kad dėdės tyčiniu nužudymu kaltinta moteris kalėjime turės praleisti aštuonerius metus. Taip pat nužudytojo našlei ji turėjo atlyginti beveik 12 tūkst. litų turtinę ir neturtinę žalą.
Be kita ko, J.Garipovaitė už vyro gydymą į ligonių kasą privalėjo sumokėti pustrečio tūkstančio litų.
Tiesa, tai – ne paskutinis moters įvykdytas nusikaltimas. VRK anketoje kandidatė į Šiaulių miesto tarybą pažymi, kad 2010 metais ji buvo pripažinta kalta dėl vengimo išlaikyti vaiką.
Su pačia J.Garipovaite portalui lrytas.lt susisiekti kol kas nepavyko.
A.Šedžius: pirmą kartą girdžiu
Lietuvos regionų partijos Šiaulių skyriaus pirmininkas, partijos kandidatų sąrašo į miesto tarybą lyderis ir partijos kandidatas į merus A.Šedžius portalui lrytas.lt teigė nieko nežinojęs apie partietės ir kandidatės įvykdytus nusikaltimus.
„Ne. Pirmą kartą girdžiu. Aš pasidomėsiu. Ačiū, kad pasakėte“, – kalbėjo jis.
Pastebėjus, kad ši informacija yra vieša ir nurodyta VRK puslapyje, A.Šedžius atsakė, kad partijai priklauso tūkstančiai narių ir visų pažinoti jis negalintis.
J. Pinskus: savivaldoje yra truputį kitaip
Lietuvos regionų partijos pirmininkas J.Pinskus savo ruožtu aiškino, kad už savivaldoje esančius kandidatus yra atsakingas tos komandos lyderis. Visgi jis pabrėžė, kad savo partijos nariams pats kelia aukštus reikalavimus.
„Kiekvienas pirmininkas atsako į klausimus, kokią komandą jis kviečia ir kuo pasitiki. Kiekvienas kandidatas į merus renka savo komandą pagal save, nes jam reikia eiti į rinkimus. Mano, kaip partijos pirmininko, pozicija yra tokia, kad su teistumais iš viso nebūtų kandidatų į tarybą. Čia vienareikšmiška pozicija.
Bet vis tiek galutinius sprendimus priima, komandą renkasi tos komandos lyderiai, kurie eina į savivaldą. Kai eisime į Seimą – patikėkite manimi, mes kandidatus tikrai patikrinsime ir tų standartų laikysimės.
Savivaldoje yra truputį kitaip. Jeigu jiems tai nekenkia, tai čia jau jų klausimas ir yra“, – portalui lrytas.lt tvirtino J.Pinskus.
Partijos pirmininkas taip pat tikino, kad kelių tūkstančių partijoje esančių narių nuodugniai patikrinti būtų tiesiog neįmanoma.
„Mes neturime policijos ar tarnybos, tokių galimybių, kad iš karto patikrintume. Mes tikime geranoriškumu, kai žmonės prisipažįsta, kai pasirašo anketoje, kad yra teisti. Už kokius dalykus jie teisti, dar kažkas išaiškėja jau vėliau, kai patikrina VRK.
Pas mus partijoje yra 5500 žmonių – turbūt reikėtų sumokėti didžiulius pinigus, kad kreiptumės į atitinkamas institucijas, kad visus patikrintų, kokie žmonės yra įstoję į partiją. Manau, ir kitose partijose atsiranda tokių dalykų.
Ir tas nužudymas – gal priekabiavo, gal dar kažkas, gal buvo gynyba. Jūsų paklausius atrodo vienaip, o to paties žmogaus kai paklausai, atrodo, nei vieno kalto nėra. Vienareikšmiškai man būnant Vilniuje vertinti dalykus, kurie yra Šiauliuose, yra sudėtinga.
Rinkimai tai parodo. Jei žmogus kažkuo pagarsėjęs, tikrai nerinks ir nepalaikys jo. Savivalda yra gerai tuo, kad žmonės paprastai savo gyvenamose vietose vieni kitus pažįsta“, – komentavo J.Pinskus.
Rinkimuose – per 500 teistų kandidatų
VRK duomenimis, iš viso savivaldos rinkimuose šiemet kandidatuoja per 500 dėl įvairiausių nusikaltimų teistų kandidatų. Iš jų 433 yra vyrai, 80 – moterų.
Daugiausia teistų asmenų – 80 kandidatų – rinkimuose dalyvauja su Darbo partija, 64 – su Regionų partija, 62 – su socialdemokratais, 54 – su valstiečiais, 50 – su Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Mero posto siekia 25 teisti asmenys.
Savivaldos rinkimų pirmasis turas vyks kovo 5 dieną.