Pastarųjų savaičių įvykius Seime jo vadovė plačiau pakomentavo „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „24/7“.
Svarstė, kokį sprendimą priimti
Sausio 20-osios rytą, penktadienį, generalinė prokurorė Nida Grunskienė buvo susitikusi ir su premjere Ingrida Šimonyte. Tiesa, tai buvo įprastas darbinis susitikimas.
Apie tokį jų susitikimą V.Čmilytė-Nielsen tvirtino iki šiol nieko nežinojusi, tad teigė nežinanti, ar generalinė prokurorė analogišką informaciją galėjo perduoti ir Vyriausybės vadovei.
„Kitas dalykas – aš labai detaliai atpasakojau tą eigą, turėjau progą ne vieną kartą ją prisiminti, nes natūralu, kad pagal tai, kaip vystėsi įvykiai per pastarąsias dvi savaites, ne kartą galvojau apie tuos susitikimus, kurie vyko, ar telefoninius pokalbius, apie kuriuos irgi kalbėjau.
Ji (generalinė prokurorė - red.) pasidalino ta informacija, kuria pasidalino, o ji pasakė, kad vienas kažkuris Seimo narys, neįvardijo nei jo vardo, nei pavardės, nei frakcijos, nei partijos, kuriai priklauso, nepasakė, ar tai yra valdančiųjų ar opozicijos atstovas, ir pasakė, kad tai ne jūsų frakcijos narys.
Aš tą frazę prisimenu, tai šiuo atveju mūsų atsiminimai išsiskiria. Bet vėlgi, aš nesikoncentruočiau į tai kaip į kažkokią esminę detalę, nes tai vis tiek man neleidžia identifikuoti Seimo nario. Tai geriausiu atveju man leidžia atmesti 13 Seimo narių iš 141“, – kalbėjo Seimo vadovė.
Ji prisiminė, jog iš kabineto išėjus generalinei prokurorei pati dar kurį laiką galvojo, kokių veiksmų imtis, gavus tokią jautrią, tačiau kol kas tik žodinę informaciją.
„Išėjus generalinei prokurorei aš svarsčiau, ar turėčiau sukviesti visų frakcijų seniūnus ir juos informuoti, kad gavau tokią žodinę informaciją, tačiau, kadangi generalinė prokurorė mane patikino, jog ji raštiškai kreipsis netrukus, iš mūsų pokalbio aš turėjau pagrindo manyti, kad tas „netrukus“ gali net tą patį penktadienį įvykti. <...> Aš išgirdau būtent akcentą, kad tai bus netrukus. Galbūt penktadienį, galbūt pirmadienį“, – nurodė V.Čmilytė-Nielsen.
Seimo pirmininkė pasakojo, kad prieš to penktadienio susitikimą su I.Šimonyte ji taip pat turėjo nuotolinį susitikimą ir su Liberalų sąjūdžio frakcija, tačiau apie tai, kad gali tekti šaukti neeilinę sesiją, ji jiems neužsiminė.
„Aš esu Seimo pirmininkė, ir mano darbas šioje vietoje yra informuoti visus lygiai – aš taip jį suprantu. Aš laukiau oficialaus rašto puikiai suvokdama, kad tokios informacijos trupinimas yra ir neteisingas, ir pavojingas“, – pabrėžė ji.
Vėliau, apie 15 valandą V.Čmilytė-Nielsen galiausiai susitiko su I.Šimonyte, tačiau apie N.Grunskienės žinią ji premjerei esą taip pat nieko nepasakojo. Paklausta, ar tikrai nė žodžiu negalėjo užsiminti Vyriausybės vadovei apie šokiruojančias žinias, Seimo pirmininkė pabrėžė, kad to nedarė.
„Ministrė pirmininkė yra mano politinė partnerė, bet ji kažkuria prasme yra ir mano konkurentė. Kiek girdėjau, ministrė pirmininkė, kalbėdama su žiniasklaida, sakė, kad ji man irgi nesakytų“, – kalbėjo Seimo vadovė.
V.Čmilytė-Nielsen prisipažino, kad pokalbio metu su premjere vienaip ar kitaip buvo paliestas galimos neeilinės Seimo sesijos klausimas, tačiau esą tik dėl to, kad po rudens sesijos buvo likę keli labai svarbūs Vyriausybės projektai, kuriems reikėjo skirti dėmesio.
Visgi ji neigė bet kokius įtarimus, kad penktadienio popietę galėjo I.Šimonytei bent puse lūpų užsiminti apie savo pokalbį su N.Grunskiene.
„Nei žodžio. Negaliu įtaigiau pasakyti, nei jau esu pasakiusi. <...> Kaip jau minėjau, aš kalbėjau ir su Liberalų sąjūdžio frakcijos nariais – manęs nežeidžia, bet galbūt juos galėtų žeisti mintis, kad aš labiau pasitikėčiau ministre pirmininke, nei jais, jeigu jau norėčiau pasirinkti, kam tokią jautrią informaciją atskleisti. Bet aš nutariau ja nesidalinti su niekuo“, – patikino Seimo pirmininkė.
„Tai yra ypatingai jautri situacija, kurią aš supratau, kad ji yra jautri, ir ta žodžiu pasidalinta generalinės prokurorės informacija mane stato į pakankamai nepatogią padėtį, ir tą padėtį aš supratau“, – pridūrė ji.
Nors konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė po įvykusio skandalo jau ne kartą yra sakiusi, jog K.Bartoševičius jai užsimindavo apie norą trauktis iš Seimo, pati V.Čmilytė-Nielsen apie tokius parlamento kolegos ketinimus teigė niekada negirdėjusi.
Ji taip pat teigė sausio 20-ąją dar nežinojusi, kad K.Bartoševičius ruošiasi atsisakyti Seimo nario mandato.
„Aš sužinojau tuomet, kai sausio 23-osios rytą pasirodė informacija apie Vyriausiosios rinkimų komisijos antradienio darbotvarkę“, – patikino V.Čmilytė-Nielsen, pridūrusi, kad nieko nežinojo ir apie tą penktadienį įvykusią konservatorių vadovybės vakarienę.
„Nei apie konservatorių vakarienę, nei apie mistinius „žavių damų pietus“, apie kuriuos ponas S.Skvernelis užsiminė Seimo posėdyje, nebuvau girdėjusi iki ketvirtadienio Seimo posėdžio“, – tvirtino ji.
Visą pokalbį su V.Čmilyte-Nielsen žiūrėkite sekmadienį 16:30 val. per „Lietuvos ryto“ televiziją laidoje „24/7“.