Rusai įžūliai šluoja lietuvių santaupas: iš pradžių vilioja, o vėliau grasina

2023 m. vasario 4 d. 11:30
Lietuvos Ryto Tyrimas
„Tapsite labai turtingi“, – tokius pažadus žarstė tie, kurie išviliojo dideles sumas iš patiklių investuotojų. „Lietuvos ryto“ tyrimas parodė, kad rusakalbiai brokeriai taip įžūliai mausto lietuvius ir šluoja jų santaupas, jog jas atgauti lieka mažai vilties.
Daugiau nuotraukų (7)
„Mane apgavę rusai palaipsniui įtraukė į žaidimą. Kai įmerkiau šiek tiek pinigų, ėmė atrodyti, kad nebegaliu nei sustoti, nei atsisakyti“, – pasakojo 52 metų Algirdas, gyvenantis Skuode.
Jis nuo apsišaukėlių brokerių nusvilo mažiau nei kiti patiklūs investuotojai. Būriui Lietuvos gyventojų šie metai prasidėjo labai dideliais nuostoliais ir patirtu šoku.
Vilniaus rajono Nemėžio seniūnijos gyventoja iš užsienyje registruotos įmonės, kuri jai ilgokai nekėlė įtarimų, sausio mėnesį bandė nesėkmingai atsiimti 164,6 tūkst. eurų.
Tokią sumą 48 metų moteris nuo praėjusių metų birželio mėnesio investavo per tarptautinę internetinę platformą, kuri neva prekiauja vertybiniais popieriais. Rusakalbiai brokeriai ją įtikino atsidaryti kriptovaliutos sąskaitą, į kurią pervesdavo vis didesnes sumas.
Kita vidutinio amžiaus lietuvė prarado apie 260 tūkst. eurų.
Socialiniame tinkle ji išvydo raginimą investuoti per naują platformą, kurią tariamai sukūrė JAV milijardieriaus Elono Musko įkurta įmonė „Tesla“.
Kai moteris užsiregistravo, su ja susisiekė rusakalbis brokeris ir pasiūlė padėti.
Iš pradžių lietuvei buvo leista dalį uždirbtos sumos išsigryninti. Tai paakino dar labiau pasitikėti nauja platforma ir ji pervesdavo vis daugiau nuosavų lėšų, o vėliau – ir skolintas.
Kai investuotoja šių metų pradžioje nutarė pasiimti visus pinigus, jai buvo paaiškinta, kad prieš tai turi sumokėti mokesčius, kurių neva reikalauja finansų priežiūros institucijos.
Moteris pervedė apie 10 tūkst. eurų.
Po to brokeris paprašė sumokėti ir už neva teisinių dokumentų parengimą, bet lietuvė nesutiko. Jai buvo pagrasinta, kad bus įskųsta tarptautinei finansų priežiūros komisijai, kuri neva paskirs didelę baudą, panaikins visas investicijas ir dar išieškos skolą.
Investuotoja paskambino mūsų šalies bankų priežiūros specialistams ir paklausė, ar taip gali nutikti.
Kai jie tai paneigė, moteris patyrė šoką, nes suprato, kad buvo apgauta.
Kad užkibo ant sukčių kabliuko, neseniai susizgribo ir 40 metų vilnietis, kuris neteko 4,1 tūkst. eurų. Kitų nukentėjusiųjų nuostoliai siekia kelias dešimtis tūkstančių eurų.
Kaip parodė „Lietuvos ryto“ tyrimas, rusakalbiai brokeriai ieško tokių aukų, kurios turi santaupų, bet mažai išmano apie investavimą arba iš viso nenutuokia, kaip veikia vertybinių popierių biržos.
Maustė, kad turtai auga
Nukentėję žmonės buvo sunerimę, kad jų santaupos dėl infliacijos nuvertės.
Tuo ir naudojosi apsimetėliai, siūlę investuoti į naftą, auksą, valiutą, žinomų užsienio įmonių akcijas.
Nors investuotojai manė, kad tampa vis turtingesni, iš tiesų brokeriai jiems pranešdavo ne tikrus, o suklastotus duomenis.
Vienos aukos pačios sukčiams atskleidė savo duomenis tada, kai registravosi netikrose investavimo platformose.
Kitų telefono numerį arba elektroninio pašto adresą apgavikai jau turėjo ir patys susisiekė.
Šaltinių tvirtinimu, kontaktinių duomenų sukčiai susižvejoja ir iš internetinių įsilaužėlių, vadinamųjų hakerių, kurie atakuoja paslaugas teikiančių įmonių duomenų bazes.
Apsimetėliai brokeriai ne tik yra įvaldę šiuolaikines technologijas, bet ir naudoja psichologinį spaudimą, įvairius triukus.
„Lietuvos ryto“ kalbinti IT saugumo specialistai pripažino: jeigu investuoti pinigai pradingsta kriptovaliutų labirintuose, susekti jų kelią itin sunku, o neretai – iš viso neįmanoma.
Rodė į egzotišką salą
„Pajauskite save investavimo pasaulyje. Mes manome, kad kiekvienas yra vertas dirbti su įmone, kuria galima visiškai pasikliauti“, – taip anglų kalba prisistato dviejų internetinių investavimo platformų įkūrėjai, kurie iš Lietuvos piliečių jau išviliojo dideles sumas.
Internetinėse svetainėse rodomas Niujorke, Londone, Honkonge veikiančių biržų atidarymo ir uždarymo laikas.
Jose pateikiamos investavimo galimybės, biržų apžvalgos ir naujienos.
Vienoje svetainėje akis užkliuvo už įmonės registracijos adreso, kuris – Indijos vandenyne esančioje Mauricijaus saloje.
Nurodytas ir ten išduotos licencijos numeris.
Susiradau Mauricijaus finansų priežiūros tarnybos svetainę ir nurodytoje vietoje įvedžiau tariamą licencijos numerį – paaiškėjo, kad tokio nėra.
Tai turėtų sustabdyti nuo investavimo per tokią platformą, kuri tik iš pirmo žvilgsnio atrodo patikima.
Nutariau dar pasiaiškinti, kokius triukus naudoja apsimetėliai brokeriai, kad įtikintų aukas atiduoti savo pinigus.
Tam prireikė įsigyti telefono kortelę su nauju numeriu ir susikurti elektroninio pašto „@gmail“ naują adresą.
Užpildžius anketą vienoje investavimo platformoje ekrane pasirodė žinutė, kad tai nepavyko.
Pabandžiau dar kartą – vėl tas pat. Gal tokiu būdu bandoma patikrinti, ar suvedami tie patys duomenys, arba sukčiai migravo į kitą svetainę?
Įvedus duomenis kitoje svetainėje po dienos atskriejo patvirtinimas, kad registracija pavyko ir mano parodomojoje sąskaitoje neva yra 50 tūkst. eurų.
Virtualūs pinigai skirti tam, kad pajusčiau investavimo skonį, bet negaliu jų pervesti į tikrąją sąskaitą.
Atskleidė sėkmės paslaptį
Dar po dienos atskriejo laiškas su prieiga, kurią atsidariusi pamačiau kitą platformą ir žinutę, kad pradžiai dovanojama 250 JAV dolerių (230 eurų).
O po kurio laiko sulaukiau ir skambučio.
Rusiškai kalbėjęs Viktoras pranešė, kad bus mano vedlys įdomiame investavimo pasaulyje.
Jis parodė, kaip investuos tariamai dovanotus dolerius. Vėliau dar kartą paskambinęs rodė, kaip suma padidėjo.
Draugiškai kalbėjęs vyras netrukus paprašė manęs pervesti į nurodytą sąskaitą tris šimtus eurų neva tam, kad dar daugiau užsidirbčiau.
„Jokios rizikos, galėsite kada panorėjusi išsiimti pinigus“, – tikino nematomas pašnekovas, kurio paklausiau, ar jis pats investuoja.
Viktoras neva atskleidė paslaptį, jog per vienus metus susitaupė tiek pinigų, kad nusipirko apartamentus Kipre ir esą dirba tik tada, kai nori, – padeda ir kitiems žmonėms įgyvendinti jų svajones.
Brokeris pažadėjo atsiųsti Kipre parduodamų apartamentų nuotraukų.
Viliojo ir gražiais vaizdais
Netrukus į paštą įkrito vaizdai su butų, palmių ir jūros vaizdais iš šiaurinės (vadinamosios turkiškosios) Kipro dalies, kuri faktiškai nėra kontroliuojama Kipro vyriausybės.
Toks pasiūlymas pasirodė rizikingas. Iš ten pasitraukę graikai Europos Sąjungos teisingumo teismui jau yra užginčiję kai kuriuos nekilnojamojo turto sandorius, kurie įvyko jiems priklausančioje žemėje.
„Ar jau pažiūrėjote nuotraukas? Ten gali būti jūsų nauji namai. Perveskite tris šimtus eurų ir grąža jus tikrai nustebins. Pasikliaukite manimi, aš investuoju dešimt metų ir mano gyvenimas labai pasikeitė“, – vėl paskambinęs aiškino Viktoras.
Pasakiau, kad ramiai apsvarstysiu pasiūlymus, pasitarsiu. Brokerio nuotaika staiga subjuro.
Valdingu balsu rusas ėmė dėstyti, kad praleisiu auksinę progą, o jo esą laukia eilė tokių, kurie trokšta tapti turtingi.
Dėstė praturtėjimo istoriją
Po poros dienų vėl sulaukiau skambučio.
Šį kartą paskambino Ana, ji kalbėjo taip pat draugiškai.
Rusė taip pat papasakojo sėkmės istoriją, kaip neva per metus grąžino bankui didelę paskolą.
„Mūsų šeima skurdo, tai privedė prie skyrybų, likau viena su vaiku. Ėmiau domėtis investavimu ir dabar esu finansiškai nepriklausoma, atsikračiau visų skolų“, – dėstė moteris, pasišovusi ir man parodyti stebuklingą praturtėjimo kelią.
Pasiūliau bendrauti per vaizdo ryšį, bet ji nesutiko. Paklausta, kur gyvena, ar jos nepalietė vykstantis karas, Ana porino, kad kai Rusija užpuolė Ukrainą, ji išvyko iš pradžių į Turkiją, o po to – į Mauricijų.
„Mauricijaus sala – tikras rojaus kampelis. Jeigu investuosite, ir jūs galėsite čia gyventi be rūpesčių. Pajusite, kaip tai smagu“, – toliau pasakas sekė rusė ir pasiūlė toliau bendrauti per vieną iš susirašinėjimo programėlių.
Tuo bendravimas su rusų brokeriais ir baigėsi, nors jie į paštą ir toliau siuntė viliojančius pasiūlymus.
Visą straipsnį skaitykite dienraščio „Lietuvos rytas“ šeštadienio numeryje.
sukčiaiinternetiniai sukčiairusai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.