Generalinė prokurorė Nida Grunskienė pirmadienį kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen prašydama panaikinti konservatoriaus K.Bartoševičiaus teisinę neliečiamybę – šis įtariamas galimu seksualiniu mažamečio asmens prievartavimu.
K.Bartoševičius pirmadienį pranešė, kad atsisako Seimo nario mandato, tačiau priežasčių detaliau nepaaiškino.
„Esu šokiruota. Manau, visi. Nežinau, ką daugiau pasakyti – teisėsauga, matyt, išsiaiškins. Man klausimas buvo pristatytas dėl pasitraukimo, kad tai yra dėl asmeninių priežasčių.
Gal labai nenustebau, nes esu per šią kadenciją girdėjusi keletą sykių tokių pasvarstymų iš jo pusės, tai tiesiog priėmiau tai kaip apsisprendimą“, – pirmadienį šią situaciją komentavo TS-LKD frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.
„Šiandien, ką matau spaudoje – šokiruoja. Jeigu jis turėjo kažkokių indikacijų, turbūt gerai, kad jis pats priėmė tokį sprendimą. Tai palengvina turbūt ir teisėsaugai darbą, ir tas neliečiamybės atsisakymas yra tinkamas žingsnis“, – pridūrė ji.
Pasak konservatorių frakcijos seniūnės, apie pasitraukimą iš Seimo kolegoms K.Bartoševičius pranešė prieš keletą dienų.
G. Landsbergis: jaučiame atsakomybę už kiekvieną su TS–LKD sąrašu išrinktą žmogų
Užsienio reikalų ministras ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) partijos pirmininkas tikina esąs sukrėstas žinių apie konservatorių frakcijos Seime kolegą Kristijoną Bartoševičių ir jam pateiktus įtarimus, susijusius su nepilnamečių seksualiniu prievartavimu. Politikas teigia, kad pasitiki teisėtvarkos sistema ir viliasi, jog situacija bus įvertinta objektyviai bei nešališkai.
„Šiandien dirbdamas Briuselyje išgirdau apie pradėtą ikiteismini tyrimą dėl Seimo frakcijos nario K. Bartoševičiaus galimai įvykdyto nusikaltimo ir buvau sukrėstas. Nors Seimo narys nepriklauso partijai, tačiau jaučiame atsakomybę už kiekvieną su TS–LKD sąrašu išrinktą žmogų. Esam kaip bendruomenė šokiruoti paskelbtos informacijos“, – Eltai raštu perduotame atsakyme teigė G. Landsbergis.
„Pasitikiu Lietuvos teisingumo sistema, kuri, tikiu, objektyviai, principingai bei nešališkai įvertins bei nustatys atsakomybę, jei buvo padarytas nusikaltimas. Seimo nario mandato atsisakymas leis teisėsaugai reikalingus veiksmus atlikti be trukdžių“, – pažymėjo jis.
Seimo pirmininkė: viena sunkiausių dienų Seime
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neslėpė, kad šiandien – viena sunkiausių dienų Seime.
„Bet koks įtarimas, pareikštas Seimo nariui yra labai rimtas smūgis tiek visam Seimui, tiek politinei sistemai. Tokie įtarimai, kokius šiandien įvardijo Generalinė prokuratūra, sukrečia. Labai sunku girdėti tokius dalykus, taip būna kaskart, nesvarbu, kam tokie įtarimai būna pareikšti.
Aš tikiu, kad teisėsauga atliks savo darbą profesionaliai. Kadangi Seimo nario mandato atsisakoma savanoriškai, apkaltos procedūrai nebebus pagrindo, teisėsaugai nebus kliūčių apklausti asmens ir atlikti būtinus procesinius veiksmus.
Šiandien viena sunkiausių dienų Seime“, – feisbuke rašė V.Čmilytė-Nielsen.
Kiek vėliau Seimo pirmininkė komentavo, kad iš Generalinės prokuratūros gavo signalą ir dėl neelinės sesijos sušaukimo.
„Sukrečiantys kaltinimai – taip ir reaguoju. Esu sukrėsta. Prokurorės pirmąjį kreipimąsi gavau šįryt, ir vėliau gavau dar patikslinantį, papildomą kreipimąsi. Pirmasis kreipimasis buvo dėl neeilinės sesijos sušaukimo, motyvuojant tuo, jog yra įtarimai Seimo nariui, tačiau jis buvo nuasmenintas. Ir antrajame kreipimesi buvo nurodyti asmens duomenys“, – komentavo V.Čmilytė-Nielsen.
Su K.Bartoševičiumi Seimo pirmininkė teigė dar nesikalbėjusi.
„Suprantama, kad tokie kaltinimai sukrečia visiškai nepriklausomai nuo to, kokios profesijos, srities atstovai tokių sulaukia. Kai tai yra Seimo narys, labai viešas asmuo, jie, matyt, sukelia dar didesnį šoką. Suprantama, kad tai atsilieps Seimui ir, matyt, politinei sistemai“, – tvirtino parlamento vadovė.
Turės įtakos ir rinkimams?
Konservatorius Paulius Saudargas pabrėžė, kad kaltinimai trauktis jau nusprendusiam parlamento kolegai – labai rimti.
„Sunku kažką pakomentuoti, nes kaltinimai labai rimti. Jeigu pasirodytų, kad tai yra tiesa, tiesiog būtų labai baisu ir gaila.
Mes sužinojome informaciją, kad jis traukiasi iš Seimo, tik šiandien ryte. Ryte manėme, kad tų paaiškinimų galbūt padaugės dienos ar savaitės pabaigoje. Kaip matome – padaugėjo“, – kalbėjo P.Saudargas.
Jis pats jokių ženklų, kad K.Bartoševičius ketintų trauktis iš Seimo, teigė iki šiol tikrai nematęs.
„Man atrodė, kad jis visiškai normaliai dirba Seime, yra patenkintas tuo. Tikrai negalėjau įtarti“, – pažymėjo P.Saudargas.
Tiesa, konservatorius pripažino, kad toks skandalas gali pakenkti TS-LKD rezultatams artėjančiuose savivaldos rinkimuose.
„Gali. Tai yra tikrai bloga, liūdna žinia. Jei tokie faktai pasitvirtins, tai tiesiog yra blogai“, – vertino parlamentaras.
Socialdemokratas Julius Sabatauskas teigė, kad žinia apie kaltinimus konservatoriui K.Bartoševičiui – kaip perkūnas iš giedro dangaus.
„Nedaro garbės niekam, kad kolegų tarpe atsirado žmonių, kuriems pateikiami ypatingai rimti kaltinimai. Nežinau net kaip vertinti. Nekaltumo prezumpcija, kol neįrodyta, negali smerkti. Bet faktas vienas – visuomenė per ilgai toleravo visas tas apraiškas, pradedant kunigų, vaikų namų tarpe, kai šeimose paaiškėja tokie dalykai.
Mums reikia labiau susitelkti ir padaryti nulinę toleranciją tokiems dalykams“, – pabrėžė J.Sabatauskas.
Socialdemokratas pastebėjo, kad jokiam Lietuvos Seimo nariui tokie kaltinimai dar niekada nebuvo pareikšti.
„Kolega atsisakė Seimo nario mandato, pirmiausiai, tai yra garbingas žingsnis – neversti mūsų visų spręsti to klausimų, suteikti ar ne prokurorams leidimą atimti jo neliečiamybę. Taip turėtų elgtis kiekvienas. Tai nereiškia, kad jis nuteistas. Bet jaučiuosi labai blogai, nesvarbu, kad tai yra pozicija, valdančiosios koalicijos atstovas. Visam Seimui užtraukė didžiulį nemalonumą“, – pabrėžė socialdemokratas.
Kiek anksčiau pats K.Bartoševičius pranešė atsisakantis Seimo nario mandato „dėl asmeninių priežasčių“.
Portalas LRT.lt dėl komentaro kreipėsi į patį K.Bartoševičių. Šis tvirtino, jog tai, kad buvo kreiptasi dėl neliečiamybės panaikinimo, jam yra naujiena. Jis taip pat tvirtino, kad mandato atsisako ne dėl pradėto tyrimo.
„Tiesą pasakius, aš nieko nežinau“, – LRT.lt sakė K.Bartoševičius.