Sostinės garbės piliečiu jis pripažintas dar 2001 metais. Tais pačiais metais jis apdovanotas ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino pirmojo laipsnio ordinu.
Šie apdovanojimai skirti už nuoseklų Lietuvos narystės NATO rėmimą, o šalies diplomatai anuomet jį vadino Lietuvos bičiuliu.
Vis dėlto 2016-aisiais D. Hastertas buvo nuteistas 15 mėnesių kalėti bankinio sukčiavimo byloje, susijusioje su atsilyginimu už tylėjimą dėl seksualinio išnaudojimo.
Buvęs JAV Atstovų Rūmų pirmininkas prisipažino, kad nuo 7-ojo dešimtmečio iki 9-ojo dešimtmečio pradžios, dar iki savo karjeros Kongrese pradžios, jis seksualiai išnaudojo berniukus, kai dirbo mokytoju ir imtynių treneriu Jorkvilio mokykloje Ilinojuje.
D. Hastertui taip pat teko sumokėti 250 tūkst. dolerių baudą į aukų fondą, jis įpareigotas dalyvauti seksualinių pažeidėjų gydymo programoje.
Nepaisant prieš daugiau nei šešerius metus plačiai JAV nuskambėjusios bylos, Lietuvoje šis anuomet įtakingas JAV politikas išlieka apdovanotųjų sąraše.
Vilniaus miesto savivaldybė BNS nurodė patikrinsianti faktus ir „jei jie pasitvirtintų, artimiausiame tarybos posėdyje būtų teikiamas klausimas dėl Vilniaus garbės piliečio vardo panaikinimo“.
Tuo metu Prezidentūra nurodė apie D. Hasterio praeitį sužinoję iš BNS.
„Dėkoju už informaciją, ji bus perduota Valstybės apdovanojimų tarybai, kuri ją patikrins ir priims reikiamus sprendimus“, – sakė prezidento Gitano Nausėdos patarėjas Tomas Beržinskas.
D. Hastertas Atstovų Rūmų pirmininkas buvo nuo 1999-ųjų iki 2007-ųjų. Tuo metu jis laikytas santūriu, maloniu politiku, padėjusiu JAV Kongresui pereinamuoju laikotarpiu po jo pirmtako Newto Gingricho pirmininkavimo.
D. Hastertas atsistatydino iš Kongreso įtartas pro pirštus žiūrėjęs į skandalą, kilusį dėl to, kad kitas buvęs Atstovų Rūmų narys, Markas Foley (Markas Folis), siuntinėjo seksualiai atviras ar dviprasmiškas žinutes į paauglių puslapius.
Autorius Augustas Stankevičius