Ugdymo įstaigos vadovei ši situacija yra žinoma, tačiau ji tvirtina didelės problemos nematanti – prievarta esą naudota nebuvo, o su mokytoja jau pasikalbėta.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įspėja, kad rinkėjų savanoriškumo principą pažeisti yra draudžiama, o norintiems atšaukti savo parašą tokia galimybė taip pat sudaryta.
Paso neturinti moksleivė išgirdo: „Tai tu man nereikalinga“
Viena iš Molėtų gimnazijos moksleivių portalui lrytas.lt papasakojo, kad gimnazijoje dirbanti mokytoja rinkimų agitacija pradėjo užsiimti praėjusią savaitę.
Pamokai įpusėjus, pedagogė esą priėjo prie mokinių grupelės su popieriaus lapais bei paklausė, ar moksleivės su savimi turi asmens tapatybės dokumentus.
Išgirdusi teigiamą atsakymą, mokytoja pradėjo raginti jas pasirašyti už Lietuvos žaliųjų partiją, kuriai pati ir priklauso.
„Ji pasakė, kad reikia parašų, jog galėtų dalyvauti rinkimuose. Aš pati nesidomiu politika, tad beveik nesuprantu, kaip vyksta tokie procesai, kaip vyksta rinkimai. Ji pasakė, kad reikia parašyti asmens dokumento numerį ir padėti parašą, kad juos iškeltų į rinkimus. Tiek ir tepaaiškino.
Kai kurios nesupratome, kokio čia numerio reikia, tai ji pasiėmė mūsų tapatybės korteles, nusirašė numerius ir liepė pasirašyti ant lapų. Mačiau, kad dar prieš mus buvo surinkti gal penki parašai, ir mokytoja tiesiog pasakė, kad ji priklauso tai partijai, paminėjo dar kelis asmenis, kurie irgi jai priklauso.
Bet visiškai nepaaiškino, ką jie veikia, tik pasakė: „Į merus gal ir neišrinks, bet bent gaus vietų taryboje“, – kalbėjo moksleivė.
Iš pradžių mergina tikino nesupratusi, kas vyksta – situaciją netrukus nupasakojo savo draugei, kuriai dėl tokio pedagogės elgesio taip pat kilo įtarimų.
„Pasikalbėjome ir supratome, kad kažkas čia negerai, neturi taip vykti. Perspėjau kitas drauges, nes jų per pamokas irgi klausė, ar jos turi pasus. Viena draugė pasakė, kad paso su savimi neturi, tai mokytoja pasakė vos ne taip: „Tada tu man nereikalinga“, – prisiminė molėtiškė.
Dėl parašus rinkusios mokytojos esą kyla ir kitų problemų – moksleiviai dėl jos elgesio jau skundėsi klasės vadovams.
„Kai aiškinomės su auklėtoja, kartu užsiminėme ir apie šią situaciją. Auklėtoja mums pasakė, kad taip elgtis negalima, ir kai ėjo pas pavaduotoją kalbėtis dėl kitų problemų, užsiminė ir apie šią. Bet mums pasakė, kad greičiausiai nieko dėl šito įvykio mokykla ir nedarys“, – svarstė mergina.
Moksleivė neslėpė, kad pati asmeniškai iš mokytojos jautė tam tikrą spaudimą.
„Ši mokytoja pas mus kaip ir „pagarsėjusi“ – jei būčiau pasakiusi jai „ne“, ji būtų supykusi, gal ir pažymiai kristų. Negaliu taip drąsiai teigti, bet manau, kad taip būtų buvę.
Nežinau, kaip vyksta rinkimai, tai ji kaip ir naudojosi tokiais naiviais mokiniais, o mokytojai pasakyti „ne“ yra pakankamai sunku“, – pastebėjo ji.
Kaltę pripažįsta
Molėtų gimnazijos vadovė Rimutė Guobienė portalui lrytas.lt patvirtino, kad su šia situacija yra susipažinusi. Direktorė teigė, kad su mokytoja jau pasikalbėjo bei šią įspėjo, jog parašų rinkimo akcija klasėse daugiau nepasikartotų.
Tiesa, kiek parašų mokytojai visgi pavyko surinkti, gimnazijos vadovė nežino.
„Mokytoja sakė, kad nevertė vaikų pasirašyti. Kiek parašų surinkta, aš tikrai nežinau, bet įspėjau, kad kaip mokytojas tu negali versti to daryti – pasirašyti galima tik savo noru. Tai ji teigė, kad ir nevertė“, – aiškino R.Guobienė.
Pasak Molėtų gimnazijos vadovės, mokytoja jau davė pažadą, kad daugiau taip nesielgs, ir savo kaltę pripažįsta.
„Aš apie šitą situaciją išgirdau iš klasės vadovės, mokiniai patys nesikreipė, tai aš ir sureagavau, kad to daugiau nebūtų. Mokytoja viską suprato“, – pažymėjo R.Guobienė.
Kol kas jokių papildomų veiksmų dėl darbuotojos elgesio mokykla imtis neplanuoja.
Partijos pirmininkė: „Smarkiai abejoju, kad taip galėjo būti“
Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė Ieva Budraitė portalui lrytas.lt tvirtino, kad pateikta informacija apie galimą bendrapartietės neteisėtą parašų rinkimo būdą jai buvo naujiena.
Tiesa, ji teigė mananti, kad mokytoja greičiausiai pasirašyti kvietė tik tuos, kuriems įdomi šios partijos veikla, o ne vertė tai daryti visus.
„Taip, mes turime kandidatę, kuri yra mokytoja. Molėtai rinko parašus, nes jiems tai priklauso pagal įstatymą, bet, kiek mums žinoma, pamokų metu tikrai nebuvo jokios agitacijos ar juo labiau vertimo pasirašinėti. Kaip supratau iš kolegų, buvo ne pamokų metu kvietimas tiems, kurie nori, palaikyti“, – aiškino ji.
Anot I.Budraitės, mokytojai puikiai žino, ką savo darbe gali daryti, o ko ne, o ir moksleiviai turbūt girdėję, kad artėja savivaldos rinkimai ir patys esą siekia daugiau apie juos sužinoti.
Su pačia mokytoja apie šią situaciją Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkė tikino nesikalbėjusi.
„Ne, su mokytoja ne, bet su skyriaus atstovu kalbėjausi, man jis pakomentavo, kad tikrai jokiu būdu kažkokio vertimo nebuvo“, – pakartojo politikė.
„Matote, aš irgi ten vietoje nebuvau ir dabar pasakyti, kas sako teisybę, o kas – ne, sunku. Bet, kiek man yra žinoma, mokytoja iš tikrųjų yra atsakinga ir puikiai žino, kad piktnaudžiauti tarnybine padėtimi jokiu būdu negalima, nesvarbu, ar rinkimai, ar ne rinkimai.
Smarkiai abejoju, kad taip galėjo būti. Kad galėjo būti koks nors pasiūlymas tiems, kurie nori pasirašyti, tikiu, bet, kad verstų ir lieptų išsitraukti dokumentus, smarkiai abejoju“, – konstatavo I.Budraitė.
Parašus gali atšaukti
Kiekvienoje savivaldybėje politinė partija ar komitetas, pastaruosiuose savivaldos rinkimuose atitinkamoje savivaldybėje nekėlęs kandidato į merus ar kandidatų į tarybą sąrašų, privalo surinkti tam tikrą gyventojų parašų skaičių.
Rinkėjų parašai renkami popieriniuose ir elektroniniuose parašų rinkimo lapuose.
Renkant rinkėjų parašus draudžiama papirkti rinkėjus, atsilyginti ar žadėti atsilyginti už rinkėjo parašą, naudoti psichologinį ar kitokį smurtą ar kitaip paveikti rinkėjo valią, siekiant, kad rinkėjas pasirašytų ar nepasirašytų rinkėjų parašų rinkimo lape.
Kaip portalui lrytas.lt nurodė VRK atstovai, rinkėjai, kurie jau pasirašė popieriniame parašų rinkimo lape ir norėtų savo parašą atšaukti, gali atsiųsti el. paštu laisvos formos prašymą VRK, kuriame nurodytų savo vardą, pavardę, gimimo datą, gyvenamąją vietą ir paprašytų jo parašą atšaukti.
Tokiu atveju, jei parašas pateiktas elektroniniu būdu www.rinkejopuslapis.lt, jį atšaukti gali pats rinkėjas, papildomo prašymo rašyti nereikia.
Molėtų rajono savivaldybėje gyvena per 18 tūkst. gyventojų, į tarybą renkamas 21 asmuo. Tam, kad politinė partija ar komitetas galėtų kandidatuoti į savivaldybės tarybą, reikia surinkti 160 gyventojų parašų.
Terminas, iki kada būtina pateikti surinktus gyventojų parašus, eina į pabaigą. Jie turi būti pristatyti iki sausio 19 dienos.
Pirmasis savivaldos rinkimų turas vyks kovo 5 dieną.