Savo ruožtu pats V.Zelenskis į istorinėje Kovo 11-osios salėje susirinkusius šalies vadovus ir visus Lietuvos žmones kreipėsi nuotoliniu būdu iš Kyjivo. Vos tik pasirodęs ekrane, jis susilaukė gausių susirinkusiųjų ovacijų.
„Džiaugiuosi, galėdamas jus pasveikinti, ir noriu iš karto padėkoti už tai, kad jūs nė vieną minutę neišdavėte laisvės, ir ne tik per šias 323 žiauraus, nežmogiško Rusijos karo dienas, kai nuolat jaučiame jūsų palaikymą“, – tokiais žodžiais savo kalbą pradėjo V.Zelenskis.
Ukrainos prezidento teigimu, Lietuva yra viena iš nuoširdžiausių laisvės gynėjų.
„Lietuva buvo ir, esu tikras, kad ir yra, viena nuoširdžiausių laisvės gynėjų, ir tai yra geriausia duoklė didvyriams, nugalėjusiems imperiją tomis žiemos dienomis prieš 32-ejus metus. Jūsų žmonės tada apsaugojo ne tik televizijos bokštą, parlamentą ar kitus pastatus, jūs apgynėte savo istorinį pasirinkimą.
Dabar mes kartu su jumis esame pakeliui į pergalę. Į finalinę pergalę prieš tą imperiją“, – kalbėjo jis.
Anot V.Zelenskio, kai šis karas bus užbaigtas, Rusija nebegalės primesti savo valios kitoms Europos tautoms.
„Važiuojant į Kyjivą, jie svajojo nuvažiuoti ir į Vilnių, Varšuvą, Prahą... Jie norėjo, kad mūsų laisvė kristų. Bet kris tik jie“, – patikino Ukrainos vadovas.
V.Zelenskis tvirtino, kad Rusija šiame kare turi būti nugalėta tokiu būdu, jog daugiau jai nekiltų nė minties pasikėsinti į kitų valstybių laisvę.
„Agresorius turi būti nugalėtas būtent Ukrainos žemėje, į kurią jis atvyko, kad mums nereikėtų kovoti kitų Europos tautų žemėse, kad agresorius neturėtų pertraukos, nespėtų prisitaikyti ir nesugebėtų atgauti jėgų.
Šie metai yra lemiami“, – akcentavo jis.
V.Zelenskis padėkojo Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai ir visai lietuvių tautai už tai, kad tiekia Ukrainai oro gynybos techniką „nuo pirmos dienos iki šių dienų“.
„Ačiū jums, draugai, už šią garbingą premiją, kuri yra suteikta visiems ukrainiečiams, kovojantiems už laisvę“, – taip savo pasisakymą užbaigė Ukrainos prezidentas.
G.Nausėda: „Šis žmogus jau tapo savotišku simboliu“
Prezidentas G.Nausėda, sveikindamas Laisvės premiją gavusį Ukrainos prezidentą V.Zelenskį, taip pat pabrėžė, kad šis apdovanojimas yra skirtas visai ukrainiečių tautai.
Šalies vadovas neabejoja, kad V.Zelenskio lyderystė įkvėpė tiek ukrainiečius, tiek Vakarų šalių lyderius padaryti „bent trupinėliu daugiau“, kad karas greičiau baigtųsi.
„Šis žmogus jau tapo savotišku simboliu. Akivaizdžiai matosi, kaip žmogus buvo sutvertas šiai pozicijai šiuo laiku.
Jo lyderystė, jo valios tvirtumas įkvėpė visus – ir tuos, kurie yra tiesiogiai įtraukti į karo zoną, ir tuos, kurie stovi šalia padaryti bent trupinėliu daugiau, kad šis baisus karas greičiau baigtųsi ir kad Rusija gautų pamoką ilgiems laikams.
Kad blogis, purvas, prievarta, jėga nepadės jiems įgyvendinti savo tikslų, kad laisvės troškimas yra stipresnis ir laisvė visada nugalės tamsą“, – po ceremonijos teigė prezidentas.
Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus pastebėjo, kad šiuo metu ukrainiečiai atstovauja visam laisvajam pasauliui.
Todėl, pasak jo, Sausio 13-ąją Ukrainos prezidentui V.Zelenskiui įtekta Laisvės premija yra ne tik atitinkamas įvertinimas, tačiau ir įpareigojimas išlaikyti kovos dvasią.
„Nieko nuostabaus, kadangi šiuo metu ukrainiečiai atstovauja visam laisvajam pasauliui.
Tai ir šis minėjimas, ypatingai paskiriant Laisvės premiją prezidentui, yra atitinkamas įvertinimas ir tuo pačiu įpareigojimas mūsų visų, kad išlaikytume tą dvasią kovos, nepasiduotume ir patiestume kelią ateinančioms kartoms su laisve į nepriklausomą gyvenimą“, – sakė V.Adamkus.
Parlamentas priėmė sprendimą dėl 2022 metų Laisvės premijos, vadovaudamasis Laisvės premijos įstatymu ir Laisvės premijų komisijos sprendimu.
Laisvės premija kasmet skiriama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus bei indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą, kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.
Apdovanojimas tradiciškai teikiamas Laisvės gynėjų dieną – Sausio 13-ąją.