Advokatas, K.Simonavičiaus universiteto Teisės ir technologijų instituto profesorius 59 metų R.Burda į VSD akiratį pateko 2021 metų balandį, kai Apeliacinis teismas paskelbė sprendimą Sausio 13-osios byloje.
Tačiau aiškintis, ar šis teisininkas iš tiesų galėjo peržengti savo profesijos ribas ir sukelti grėsmę nacionaliniam saugumui, advokatūra imsis tik dabar.
Kad R.Burda gali kelti grėsmę valstybės saugumui, VSD advokatūros neinformavo, tačiau suskubo kreiptis į Policijos departamentą, kad šis teisininkas netektų leidimo laikyti dujinį ginklą ir negautų leidimo įsigyti C kategorijos šaunamojo ginklo.
Advokatų taryba neturi galimybės susipažinti ir su Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) sprendimu, nes jis yra apskųstas aukštesnės instancijos teismui.
Komentavo sprendimus
VAAT dar praėjusiais metais atmetė R.Burdos skundą, kuriuo advokatas siekė paneigti VSD išvadas, esą duodamas interviu Kremliaus kontroliuojamoms žiniasklaidos priemonėms jis bandė teisiškai pagrįsti Rusijos prieš Lietuvą vartojamą retoriką apie Lietuvos okupaciją 1940 metais bei 1991-ųjų sausio 13-osios įvykius.
VSD teigimu, įvertinus ne tik advokato duotus interviu, bet ir įslaptintą informaciją, nustatyta, kad R.Burdos veikla gali kelti grėsmę valstybės saugumui.
Sausio 13-osios byloje R.Burda gynė Lietuvoje sulaikytą tankistą Jurijų Melį ir buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą.
R.Burda bene vienintelis iš kelių dešimčių advokatų komentavo tiek Apeliacinio, tiek Aukščiausiojo teismo sprendimus.
Teisininkas neslėpė davęs interviu ir Rusijos žiniasklaidos priemonėms: „Mano nuomonei Lietuvos viešoji erdvė tuomet apskritai buvo uždaryta.“ R.Burda teigė Rusijos žiniasklaidai teikęs komentarus tik kaip advokatas ir niekada neišsakęs nuomonės kaip privatus asmuo.
Be to, visus interviu jis davė 2019–2021 metais, o informacija apie VSD įtarimus paviešinta tik dabar. R.Burda neatmetė, kad tai gali būti susiję su J.Melio skundu Europos žmogaus teisių teismui (EŽTT).
J.Meliui skirtą 10 metų laisvės atėmimo bausmę Aukščiausiasis teismas sumažino iki devynerių metų. Į laisvę jis turėtų išeiti kovo mėnesį.
Nuteisto tankisto bei jo advokatų R.Burdos ir Galinos Kardanovskajos peticiją EŽTT jau yra priėmęs.
Kreipsis į Strasbūrą
Į EŽTT žada kreiptis ir R.Burda: „Lietuva atrodys labai gražiai: pirma advokatų peticija dėl nuteistojo, po to – paties advokato peticija dėl to, kad jis buvo persekiojamas už savo profesinę veiklą.“
Teisininkas neatmetė, kad VSD juo neatsitiktinai susidomėjo po Apeliacinio teismo sprendimo – taip galėjo būti bandoma sutrukdyti pateikti skundus Aukščiausiajam teismui.
„Gavau per galvą dėl to, kad buvau per daug aktyvus ir per daug reiklus savo profesijai“, – svarstė R.Burda.
Jo nuomone, tokie VSD veiksmai – puolimas už jo profesinę veiklą: „Aš esu tik priemonė, kad būtų galima susidoroti apskritai su advokatūra ir pradėti ją valdyti.“
Renka informaciją
„Advokatai turi panaudoti visas įmanomas gynybos priemones ir į jų veiksmus neturėtų kištis jokios valstybės institucijos, tokį laiką Lietuvos istorijoje jau esame išgyvenę“, – kalbėjo Advokatų tarybos pirmininkas Mindaugas Kukaitis, vakar pradėjęs rinkti informaciją apie šią situaciją.
Dar šį mėnesį visa surinkta informacija bus pateikta Advokatų tarybai.
„Yra dvi versijos – arba advokatas nusižengė profesinei etikai, arba jis persekiojamas už profesinę veiklą“, – sakė M.Kukaitis.