Milijonieriaus testamentą užginčijęs sūnus atskleidė naujų faktų, kaip buvo siekiama užvaldyti turtą II dalis

2023 m. sausio 8 d. 12:06
Lietuvos Ryto Tyrimas
„Teismo sprendimas manęs nenustebino. Jau kurį laiką apie tai sklandė kalbos, o kita pusė, girdėjau, iš anksto džiūgavo, kad laimės“, – teigė Tenerifėje su šeima gyvenantis Rokas Karpis, kurio ieškinys dėl užginčyto jo tėvo testamento buvo atmestas.
Daugiau nuotraukų (8)
Vilniaus miesto apylinkės teismui atmetus R.Karpio ieškinį, milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus sūnus pasigilino į sprendime išdėstytus argumentus. Jam susidarė įspūdis, kad bylos esmė nebuvo atskleista ir nebuvo atsakyta į svarbiausius klausimus apie testamento sudarymo ir patvirtinimo aplinkybes bei jo tėvo būklę tuo metu.
„Proceso metu buvo bandoma vis veltis į mūsų šeimos santykius. Tai buvo daroma siekiant paskleisti dūmų uždangą. Bet ne santykiai šiame procese yra esmė ir tegul tie žmonės, kurie procese daug kalbėjo apie mūsų šeimą, gilinasi į savo pačių santykius. Svarbiausia – ar mano tėvas testamento patvirtinimo metu adekvačiai ar ne suvokė tai, kas vyko, ir ar buvo išreikšta jo valia. Įrodymų, kad tai buvo daroma kitų žmonių valia, yra pakankamai. O išlikusiame garso įraše girdisi, kaip blogai jautėsi mano tėvas notaro biure, kaip neprisiminė svarbių dalykų ir net neįstengė perskaityti jam paduoto testamento turinio. Tik kažkodėl į tai teismas neatsižvelgė“, – kalbėjo po sunkios ligos mirusio žinomo verslininko sūnus.
Jo nuomone, ir teismo sprendimo paskelbimas buvo nukeltas neatsitiktinai. Tai turėjo būti padaryta gruodžio 27 dieną, o sprendimas paskelbtas sausio 4-ąją ir jau po darbo valandų.
„Manau, kad teisėjui buvo nelengva surasti protingų argumentų, kodėl jis būtent taip nusprendė. Savo sprendime bylos esmės jis neatskleidė, nors yra pakankamai faktų, duomenų“, – nuomonę apie teismo sprendimą išdėstė pašnekovas.
R.Karpis teigė, kad jam šioje kovoje dėl palikimo yra svarbiausia ne turtas. Jo nuomone, į sunkios ligos gniaužtus patekusiu jo tėvu buvo pasinaudota, jis buvo apgautas.Visa tai esą buvo planuota, tam ruoštasi ir tai darė grupė žmonių. Milijonieriaus sūnus paminėjo ir žinomą veikėją iš Tauragės, praeityje daug kartų teistą. Šio veikėjo pavardė minima ir Kaune tiriamoje baudžiamojoje byloje dėl R.Karpavičiaus turto galimo užvaldymo.
„Buvo surinkta informacija apie mūsų šeimą ir pasinaudota tuo, kad aš tuo metu gyvenau Londone. Atvykęs į Lietuvą aš ne iš karto supratau, kas vyksta, kodėl negalėjau patekti į palatą. Bet aš nė karto neišgirdau iš tėvo, kad tai buvo jo sprendimas. Iš jo telefono man buvo rašomos žinutės, bet mano tėvas niekada žinučių nerašydavo. Jo telefonu naudojosi kiti. O dėdė man vis sakydavo, kad mano tėvas neva sparčiai sveiksta, nueina po devynis kilometrus. Paaiškėjo, kad tai buvo melas.
Kodėl mano tėvas buvo atkalbėtas tęsti gydymą užsienio klinikose, nors tam pinigų turėjo? Aš būčiau jį nuvežęs į geriausias klinikas, bet manęs neprileido. Ir kodėl jo palaikai buvo sudeginti per mažiau nei 12 valandų po mirties? Kam reikėjo taip skubėti?“ – klausė pašnekovas, kuris jau žino atsakymus.
Tenerifėje gyvenantis 43 metų R.Karpis patikino, kad nepritrūks ryžto kovoti.
Jo vaikai Ana Sofia ir Rokas Raimondas, kurie taip ir neatsisveikino su seneliu R.Karpavičiumi, vis paklausia tėvo, kada jis laimės. Todėl jis toliau sieks teisingumo ir dėl savo vaikų.
Draugai nepanoro meluoti
Tą patį mėnesį, kai Kaune buvo patvirtintas R.Karpavičiaus testamentas, to miesto Rotušėje įvyko ir santuokos ceremonija. Rotušės darbuotojams iš anksto buvo uždrausta apie ją skelbti.
Aistė Grybauskienė slaptoje ceremonijoje, per kurią ligotą jaunikį reikėjo prilaikyti, tapo antrąja milijonieriaus žmona – taip buvo įvykdytas dar vienas „RK projekte“ numatytų punktų.
Kaunietė viešai tvirtino, kad su R.Karpavičiumi buvo pažįstama ketverius, o gyveno dvejus metus.
Šaltinių duomenimis, per procesą nebuvo pateikta svarių įrodymų, kurie būtų patvirtinę dvejus metus trukusį bendrą gyvenimą. Buvo pateikta nuotraukų, kurios darytos milijonieriui patekus į ligoninę, po operacijos.
Prasidėjus procesui dėl testamento kaunietė ieškojo žmonių, kurie tai paliudytų teisme, prašė to ir kelių R.Karpavičiaus bičiulių, tačiau jie nesutiko meluoti.
Tuo metu kita proceso šalis teismui pateikė nuotraukų, kurios bylojo, kad R.Karpavičius prieš tai, kai jį užklupo smegenų vėžys, gyveno ir keliaudavo su pirmąja šeima.
Šias nuotraukas buvo siekta užginčyti, esą jos visos darytos tuo pat metu. Bet jose matomų anūkų amžius bylojo, kad milijonierius su artimaisiais įsiamžino skirtingais metais ir skirtingose vietose.
Kaip kaunietė atsirado R.Karpavičiaus kelyje – vis dar paslaptis. Viena versijų – esą supažindino bendri draugai. Kitos – kad kartu žaidė padelį, susipažino koncerte.
Kai kurie milijonieriaus bičiuliai „Lietuvos rytui“ kaunietę įvardijo kaip jo vilos Nidoje tvarkytoją.
Kalbėjo apie kitas moteris
Proceso metu nuskambėjo ir daugiau prieštaringų liudijimų. Viena įmonės „Karpis“ darbuotoja dėstė, esą R.Karpavičius ir anksčiau turėjo moterų.
Tai pribloškė buvusią pirmąją milijonieriaus žmoną, ji tokias kalbas pavadino melu.
„Ta įmonės darbuotoja galėjo teisme pasakyti tiesą, o ne aiškinti, kad mano vyras turėjo kitų moterų. Ji net nėra buvusi mūsų namuose, tai kaip galėjo taip svaičioti?
Man sunku įsivaizduoti, kad įmonės savininkas darbuotojai, kuri priimta iš gatvės, būtų pasipasakojęs, su kuo miega! Darbuotoja skleidė nesąmones todėl, kad palaikytų H.Karpavičių ir galbūt gautų savo dalį“, – „Lietuvos rytui“ sakė Audronė Karpavičienė.
Ne tik darbuotoja siekė sudaryti įspūdį, kad verslininkas turėjo dvilypį gyvenimą. Apie tai samprotavimų pažėrė ir buvęs ilgametis Klaipėdos politikas, kuris dėjosi geru R.Karpavičiaus draugu.
Toks liudijimas šokiravo ir pirmąją milijonieriaus šeimą, ir jo buvusius draugus. Jie tvirtino, kad politikas tik šliejosi prie milijonieriaus siekdamas sau naudos, neva buvo pasiskolinęs pinigų namo statybai.
Liudytoją pakirto liga
Vienas svarbiausių liudytojų procese turėjo būti R.Karpavičiaus pusbrolis Zigmas Daukša.
Jis ketino atskleisti, kokia iš tiesų buvo R.Karpavičiaus paskutinė valia, kurią jis norėjo išreikšti ir testamente. Milijonierius apie tai buvo kalbėjęs su pusbroliu.
Tačiau 61 metų verslininkas, tuometis poilsio ir pramogų komplekso „Šeduvos malūnas“ savininkas, taip ir nesulaukė tos dienos. Jis pandemijos pradžioje užsikrėtė koronavirusu ir nuo ligos sukeltų komplikacijų mirė Šiaulių ligoninėje.
Prieš tai, kai Z.Daukšai smogė COVID-19, „Lietuvos rytui“ pavyko su juo pasikalbėti. Z.Daukša sutiko, kad pokalbis būtų įrašytas.
Jis papasakojo apie paskutinį susitikimą su R.Karpavičiumi, kuris vyko 2019-ųjų pradžioje Šeduvoje. Pašnekovas prisiminė, kad jo pusbrolis tada į giminės susitikimą atvyko ne vienas.
„Jis pristatė ją trumpai, tik vardu: „Aistė.“ Ji jam kažko vis paduodavo – gal vaistų, gal papildų“, – pasakojo Z.Daukša.
Apie būsimas vestuves R.Karpavičius pusbroliui net žodžiu neužsiminė: „Mes net kelias valandas šnekučiavomės, bet tokios temos tikrai nebuvo.“
R.Karpavičius giminės susitikime pajuokavo, prisiminė jaunystės nuotykius, o kartu užsiminė, kad tai gali būti paskutinis kartas, kai jie susitinka.
R.Karpavičius pusbroliui privačiai išdėstė apie palikimo reikalus – paaiškino, kam ketina palikti verslą ir kitą turtą.
Milijonierius kaunietės, su kuria atvyko į susitikimą, kaip draugės nepristatė ir kitiems giminaičiams.
„Visai giminei buvo staigmena, kai Raimondas atvažiavo su ja į Šeduvą. Manėme, kad tai jo slaugytoja, kuri jam padeda, paduoda reikiamu laiku vaistus. Ji tai ir darė“, – teigė kiti milijonieriaus giminės.
Garbus politikas atsitraukė
Vienas garbingiausių liudytojų, kuriuos prašė kviesti į teismą atsakovai, buvo politikos patriarchas Vytautas Landsbergis.
Prašyme buvo dėstoma, esą „profesorius gerai pažinojo testatorių, su juo bendraudavo filantropiniais pagrindais“. Esą jie bendravo ir ligoninėje, po operacijos, testatorius supažindino jį su Aiste Karpavičiene.
„Po šio susitikimo dar porą kartų bendravo su juo telefonu. Liudytojas galės pateikti paaiškinimus, susijusius su testatoriaus asmenybe ir valios formavimusi, taip pat sveikatos būkle po operacijos“, – taip buvo pristatytas būsimas svarbus liudytojas.
Tačiau po to, kai „Lietuvos rytas“ uždavė V.Landsbergiui klausimų apie bičiulystę su R.Karpavičiumi ir ketinimą liudyti, jis teisme taip ir nepasirodė.
Dienraštyje publikuotas pokalbis su garbiu politiku supykdė velionio brolį H.Karpavičių, jis dėl to skundėsi teismui, bet nieko nepešė.
„Lietuvos rytui“ V.Landsbergis teigė, kad Audronę Karpavičienę tik kartą galbūt matė kažkur nuošalyje, kai ji atnešė arbatos.
Politiko žodžiai įskaudino buvusią pirmąją milijonieriaus žmoną, nes ji juo ir jo žmona rūpinosi dvi savaites. Tiek laiko politikos patriarchas su žmona gyveno Karpavičių namuose Palangoje.
„Skaitydama V.Landsbergio postringavimus jaučiausi siaubingai. Jis suktai pasakė, esą jam reikėtų smarkiai pagalvoti, kaip pavadinti apsilankymą pas mus namuose Palangoje.
Negi garbus politikas yra praradęs atmintį ir nepamena, su kuo daug kartų sėdėjo prie vieno stalo, iš kieno indų valgė, kieno lovoje miegojo, kieno namų tvarkytoja keitė rankšluosčius ir patalynę?
Kol jis su žmona, kuri jau amžiną atilsį, dvi savaites gyveno mūsų namuose Palangoje, aš kiekvieną rytą jiems gamindavau pusryčius. Mes prie bendro stalo ir pusryčiaudavome, ir pietaudavome“, – tikino Audronė Karpavičienė.
Užduotis – vienam ekspertui
Šaltinių teigimu, proceso užkulisiuose nemažai aistrų užvirė dėl testatoriaus pomirtinės teismo psichiatrijos ekspertizės.
Teisme viena šalių buvo pateikusi prašymą, kad būtų sudaryta ekspertų komisija, kuri atliktų kompleksinę pomirtinę psichiatrinę ekspertizę ir pasakytų, kokios būklės buvo milijonierius tą dieną, kai Kaune buvo patvirtintas jo testamentas. Teismas tokį prašymą atmetė.
Procese pasisakė tik vienas ekspertas iš Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos. Jis aiškinosi, ar R.Karpavičius nesirgo psichikos liga, ar galėjo suprasti savo veiksmus.
„Mano buvęs vyras nesirgo psichikos liga. Tačiau jo sveikatos būklei daug įtakos turėjo kaktinėje smegenų dalyje augę piktybiniai navikai“, – teigė Audronė Karpavičienė.
Ekspertas rėmėsi įrašais paciento ligos istorijoje ir liudytojų parodymais. Jis ne kartą akcentavo, kad gydymo metu paciento „psichikos būklė kvalifikuotai nevertinta“, kad „psichikos ypatumai detaliau neaprašyti“.
Ekspertas rėmėsi medikų, kurie operavo pacientą, parodymais. Bet jie paciento nematė jau po to, kai jis išvyko iš ligoninės.
Vėlesni išlikę įrašai byloja, kad liga greitai vystėsi.
Ekspertas atkreipė dėmesį, kad kitų liudytojų parodymai prieštaringi, – dalis jų nurodė įvairaus pobūdžio ir sunkumo psichikos sutrikimų – kliedesinės simptomatikos, atminties – požymius. O kiti tai neigė. Ekspertas esą neturėjo galimybių objektyviai įvertinti tokius duomenis.
Jis pateikė gana kategorišką išvadą, kad verslininkas testamento sudarymo metu esą galėjo suprasti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti. Teismas tai vertino kaip įrodymą.
Pateikė ir kitokį vertinimą
Pirmosios šeimos prašymu R.Karpavičiaus sveikatos būklę po jo mirties vertino ir nepriklausomi ekspertai, dirbantys Lietuvoje ir užsienyje. Jų išvada taip pat buvo pateikta teismui, bet teismo sprendime ji nėra atspindėta.
Surinkę daug duomenų ekspertai pabrėžė, kad piktybinis smegenų auglys, šalutinis vaistų poveikis, ligos komplikacijos, sepsis neabejotinai darė įtaką paciento psichikos būklei bei gebėjimui suvokti savo veiksmų reikšmę ir juos valdyti priimant svarbius sprendimus.
Tarptautinį pripažinimą pelnęs neurochirurgas iš Šveicarijos pabrėžė, kad kaktinės srities auglių simptomai pasireiškia nesugebėjimu naudotis anksčiau buvusiomis galimybėmis atlikti tam tikrus veiksmus, naudoti anksčiau įgytas žinias.
Tokie ligoniai nepajėgūs savarankiškai veikti, pasikeičia jų asmenybės bruožai, jie praranda valią, nesuvokia klaidų.
Ekspertams nekilo abejonių, kad piktybinis galvos smegenų navikas darė įtaką paciento psichikos sveikatos būklei, o ta įtaka greitai stiprėjo.
R.Karpavičių veikė ir kiti veiksniai. Nustačius vėžio diagnozę jis patyrė didelį stresą – tai rodo ir medikamentai, kurie buvo skirti jo nervų sistemai slopinti, streso poveikiui mažinti.
Pacientą veikė ir šalutinis vaistų poveikis. Atlikę skirtų vaistų ir jų dozių analizę specialistai išskyrė jų dažną šalutinį poveikį – mieguistumą, nuovargį, dvejinimąsi akyse, sutrikusią orientaciją ir atmintį, svaigulį, sulėtėjusią reakciją, haliucinacijas, laikiną silpnaprotystę.
Nepriklausomų ekspertų nuomone, R.Karpavičiaus būklė sudarant testamentą ir antrąją santuoką, tikėtina, buvo sunki ir jis negalėjo suvokti savo veiksmų.
Mirusio milijonieriaus ligos istoriją, jam teiktas sveikatos priežiūros paslaugas tyrusiems ekspertams abejonių sukėlė ir jo priežiūra po operacijos, pragula, mįslinga dūrio vieta rankoje. Tačiau šios aplinkybės taip pat nebuvo vertinamos.
Kova skaudžiai gniuždė, bet nepalaužė
Žinomas verslininkas, mecenatas R.Karpavičius po sunkios ligos mirė 2019 metų rugpjūčio 9-ąją, o pirmoji šeima ir anūkai jo nematė dar ilgiau.
„Nuo tada, kai Raimondas buvo klasta išviliotas iš mūsų namų Palangoje, praėjo jau ketveri metai. Per tą laiką nutiko daug visko – buvau išvaryta iš namų, buvo bandoma mane sugniuždyti, apvaginti, užkrauti išgalvotų skolų, įkišti už grotų. Buvo skleidžiama daug melo apie mane ir mano buvusį vyrą. O baisiausia, kad prie to prisidėjo ir garbūs politikai“, – teigė Audronė Karpavičienė.
Užsitęsusi kova dėl šimtamilijoninio palikimo kirto jos sveikatai. Beveik akimirksniu praradusi visą turtą, kurį sukaupė 40 metų gyvendama po vienu stogu su R.Karpavičiumi, moteris pasijuto taip, tarsi jos gyvenimą būtų pavogę svetimi.
Negana to, po to jai teko be atvangos gintis nuo nepagrįstų ieškinių, minti teismų slenksčius.
Kai kuriuose procesuose jau yra priimti jai palankūs sprendimai.
Nušvito viltis, kad daug pastangų reikalaujanti kova nėra beprasmė, kad gali būti laimėta ir Klaipėdos apygardos teisme nagrinėjama byla dėl viso palikto turto pripažinimo bendrąja daline nuosavybe ir jo padalinimo.
Klaipėdoje vykstantis procesas pristabdytas iki tol, kol paaiškės, kam atiteks palikimas. Kol kas paveldėjimo teisės liudijimas nėra išduotas.
Pokyčiai sulaukė aršaus pasipriešinimo
R.Karpavičiaus palikimą laikinai prižiūrėjęs brolis H.Karpavičius buvo įsivėlęs į interesų konfliktą. Todėl praėjusių metų spalio 20 d. Klaipėdos apygardos teismas jį nušalino nuo turto administratoriaus pareigų.
Lietuvoje ir užsienyje esančių įmonių akcijas, taip pat dalį nekilnojamojo turto dabar prižiūri teismo paskirtas nepriklausomas laikinasis administratorius.
Jis ėmėsi užtikrinti pirminės įmonės „Karpis“ valdymo organų nešališkumą nuo visų potencialių palikimo paveldėtojų.
Pirmiausia buvo atšaukta bendrovės „Karpis“ valdyba ir paskirta nauja. Pasikeitė ir generalinis direktorius.
Naujo administratoriaus veikla sulaukė pasipriešinimo, ji skundžiama teismams.
Gruodžio 23 d. Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo ieškovo H.Karpavičiaus prašymą dėl laikinųjų apsaugos priemonių taikymo civilinėje byloje pagal jo ir Aistės Karpavičienės ieškinį naujam administratoriui dėl jo sprendimo panaikinimo.
Ieškovai kreipėsi į teismą prašydami pripažinti negaliojančiu palikimo administratoriaus sprendimą dėl „Karpio“ valdybos atšaukimo, prašė sustabdyti sprendimo, kuriuo pakeistas „Karpio“ vadovas, galiojimą ir uždrausti administratoriui priimti kitus sprendimus.
Teismas nusprendė, kad nėra teisinio pagrindo tenkinti prašymo dėl laikinųjų apsaugos priemonių.
Priešinamasi pokyčiams ir „Marijampolės pieno konservų“ gamykloje. Teismo prašoma sustabdyti akcininkų susirinkimo organizavimą, uždrausti į darbotvarkę įtraukti klausimus dėl valdybos nušalinimo. Galbūt tokiu būdu bandoma išlikti aukštose pareigose.
Visą straipsnį skaitykite dienraščio „Lietuvos rytas“ šeštadienio numeryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.