Prabilo teismo kirčio sulaukęs turtuolio R. Karpavičiaus sūnus: „Procese teisybė nebuvo įdomi“  Išskirtinis reportažas iš Tenerifės

2023 m. sausio 7 d. 09:39
Lietuvos Ryto Tyrimas
„Aš nenuleisiu rankų“, – žadėjo teismo sprendimą išgirdęs Rokas Karpis, kuris buvo užginčijęs mirusio tėvo testamentą. Dėl Raimondo Karpavičiaus paliktų šimtų milijonų už uždarų durų vykusi kova slėpė daug intrigų ir prieštaringų liudijimų.
Daugiau nuotraukų (9)
„Štai paveikslai, kurie neva buvo pavogti iš mano tėvų namų Palangoje ir Nidoje“, – rodydamas Tenerifėje esančią vilą puošiančius meno kūrinius šyptelėjo R.Karpis.
Dėl tariamos paveikslų vagystės jam teko patirti nemenką Lietuvos teisėsaugos spaudimą. Buvo atliktos kratos jo šeimos name Palangoje, imami DNR mėginiai, surengta daugybė apklausų. Tariamos vagystės byla subliūško, bet milijonieriaus pirmoji šeima ramybės neatgavo. Vilniaus miesto apylinkės teisme vykęs civilinis procesas taip pat pareikalavo nemažai pastangų.
Treji įtempto proceso metai, būriai advokatų ir kalnai dokumentų, netikėti liudijimai apie žinomo verslininko, mecenato R.Karpavičiaus asmeninį gyvenimą ir prieštaringos ekspertų išvados. Tuo paženklinta viena mįslingiausių bylų, kuri buvo narpliojama griežtai už uždarų durų ir kurioje virė kova dėl 120 milijonų eurų vertės turto.
Šią savaitę byloje jau paskelbtas sprendimas. Jis yra nepalankus mirusio milijonieriaus vieninteliam sūnui R.Karpiui, kuris dar 2019 metų spalio mėnesį buvo pateikęs teismui ieškinį dėl tėvo testamento pripažinimo negaliojančiu.
Vilniaus apylinkės teismo teisėjas Igoris Kasimovas, garsėjantis originaliu mąstymu, atmetė jo ieškinį konstatavęs, kad byloje nėra įrodymų, jog liga trukdė testatoriui suvokti tikrovę ar savarankiškai priimti sprendimus.
Teismo sprendimas buvo paskelbtas sausio 4-osios vakarą, apie 19 valandą Lietuvos laiku. Kaip tik tą dieną buvo R.Karpio gimtadienis, jam suėjo 43-eji. Tačiau Tenerifėje gyvenančiam milijonieriaus sūnui rūpėjo ne švęsti. Jei ne šeima, jis nė nebūtų pakėlęs šampano taurės.
„Visą tą laiką mane buvo bandoma sukompromituoti – net planuota, kaip būtų galima man pakišti narkotikų. O teisme buvo aiškinama, kad mano ir tėvo santykiai buvo neva blogi, todėl jis man nieko nepaliko. Bet tai yra netiesa.
Bylos esmė – ne šeimos santykiai, o testamento patvirtinimo aplinkybės. Mano tėvas, lydimas kitų asmenų, atėjo į notaro biurą pasirašyti testamento, kurio turinio jis pats nesudarė. Jis net neįstengė perskaityti dokumento, kuris jam buvo pakištas pasirašyti. Todėl manau, kas teisėjas sprendimą priėmė neįsigilinęs į byloje esančius įrodymus.
Per visą šį ilgą procesą mane labiausiai stebino tai, kad teisybė buvo niekam neįdomi. Tai jokiu būdu ne mano teisybė, o faktai, kurie yra byloje“, – kitą dieną po teismo sprendimo „Lietuvos rytui“ teigė milijonieriaus sūnus, kuris ir toliau yra įsitikinęs, kad jo tėvo turtas buvo užvaldytas klasta.
Rodydamas Kosta Adechėje esančią vilą, kuri irgi buvo tapusi kovos dėl jo tėvo turto taikiniu, R.Karpis tikino, kad yra tvirtai nusiteikęs toliau kovoti. Jis skųs teismo sprendimą ir sieks, kad, jo nuomone, apgaulės būdu atsiradęs testamentas būtų panaikintas.
R.Karpis tai ketina daryti ne tik dėl savęs, o ir dėl vaikų, kurie kartkartėmis vis paklausia apie senelį, su kuriuo taip ir neatsisveikino. Dabar R.Karpavičiaus anūkams – 11 ir 13 metų. Jie vis paklausia tėvo, kada jis laimės ir atsiims Marijampolėje esančią gamyklą, kurioje gaminamas ir sutirštintas pienas. Mat senelis juo nuolat palepindavo anūkus ir vis užsimindavo, kad kai jie užaugs, gamykla priklausys jiems.
„Šioje byloje man svarbiausia ne turtas. Noriu, kad būtų atkurtas teisingumas ir kad tie, kurie siekia bet kokia kaina užvaldyti mano tėvo sunkiai uždirbtą turtą, gautų, ko nusipelnė. Be šio proceso, dar yra tiriama baudžiamoji byla, kurioje taip pat yra daug įrodymų, kad galimai buvo padarytas nusikaltimas“, – teigė R.Karpis.
Jeigu kova tęsis, kitoje barikadų pusėje, tikėtina, toliau vėl bus jo dėdė Henrikas Karpavičius iš Šiaulių ir kaunietė našlė Aistė Karpavičienė (buvusi Grybauskienė), kuri su milijonieriumi susituokė likus keliems mėnesiams iki jo mirties. Jie šioje byloje buvo atsakovai ir atkakliai įrodinėjo, kad testatoriaus santykiai su sūnumi vis labiau šalo.
Paveldėjimo teisės liudijimas galimai bus išduotas tik tada, kai bylą išnagrinės ir apeliacinės instancijos teismas, kuriame gali paaiškėti ir daugiau svarbių aplinkybių, ir kilti naujų intrigų, kurių netrūko šio proceso metu.
Testamento mįslės
Testamentas, dėl kurio užvirė mūšis po 61 metų R.Karpavičius mirties, buvo patvirtintas 2019 metų kovo 5-ąją Kaune. Pagal jį namas Nidoje ir vila Tenerifėje užrašyta kaunietei Aistei Grybauskienei.
Visas kitas turtas – akcijos, piniginės lėšos ir vertybiniai popieriai lygiomis dalimis užrašyti A.Grybauskienei ir milijonieriaus broliui H.Karpavičiui. Netrukus užvirė kova dėl palikimo. Tuo metu R.Karpavičius dar buvo gyvas, tik jau labai sunkios būklės.
2019 metų liepos mėnesio pabaigoje į įmonei „Rarkarpis“ priklausančią vilą Tenerifėje buvo mestos specialiosios pajėgos – du tuomečiai policijos komisarai iš Kauno ir buvęs prokuroras.
Jų operacija nepavyko – iš apie 4 milijonų eurų vertės būsto, kurį įrengė Audronė Karpavičienė, įsibrovėlius išprašė vietos pareigūnai.
R.Karpavičius mėgo žiemoti Ispanijai priklausančioje saloje, todėl ten ir įsigijo erdvią vilą. Dabar joje gyvena R.Karpis su šeima. Dėl vilos vyksta kova Ispanijos teisme.
Vis dėlto viena aršiausių kovų dėl palikimo virė Vilniaus miesto apylinkės teisme. Apie tai, kokie liudijimai ten skambėjo, nesiryždavo viešai kalbėti nė viena kovojančių šalių – nei ieškovas, nei atsakovai.
Už uždarų durų buvo narpliojamos testamento sudarymo aplinkybės ir ieškoma atsakymo į esminį klausimą: ar tuo metu, kai notaro biure buvo patvirtintas R.Karpavičiaus testamentas, jis suvokė savo veiksmus ir jų pasekmes.
Tuo pat metu, kai vyko uždaras procesas, per „Lietuvos ryto“ tyrimus surinkti duomenys rodė, kad verslininkas su pirmąja šeima galėjo būti supykdytas suvaidinus vagystę jo name Palangoje, kad notaro biure jis pasakė nematantis paduotų pasirašyti dokumentų, kad ne jis sumanė sudaryti būtent tokio turinio testamentą ir ne jo ranka buvo įrašyta, kad iš sūnaus atimama paveldėjimo teisė.
Proceso metu klausimų kilo ir dėl R.Karpavičiaus testamente palikto parašo, kuris skyrėsi nuo įprasto, be to, nėra įrašytas jo vardas ir pavardė, kaip to prašoma dokumente.
Liudijimai – prieštaringi
„Lietuvos ryto“ šaltinių duomenimis, testamento juodraštiniame variante žodžius, kad iš R.Karpio atimama paveldėjimo teisė, įrašė kaunietė advokatė, kuri yra našlės Aistės Karpavičienės bičiulė.
Ši teisininkė anksčiau nėra tvarkiusi jokių milijonieriaus reikalų, o šalia atsirado tik tada, kai jis pakliuvo į ligoninę.
Advokatė tokį įrašą paliko galimai paprašyta bičiulės A.Grybauskienės.
Šaltinių duomenimis, civiliniame procese liudijusi advokatė kalbėjo vienaip, o baudžiamąją bylą dėl galimo didelės vertės turto užvaldymo tiriančiai tarnybai – galimai jau kitaip.
Duodama parodymus baudžiamojoje byloje našlės bičiulė galimai teigė, kad R.Karpavičius vengė kalbėti apie testamentą, ji negirdėjo jo pageidavimų ir valios. Esą milijonieriaus testamento turinį advokatė aptarinėjo tik su drauge Aiste.
Liudytoja galimai prieštaringai pasakojo ir apie testatoriaus būklę – vienu atveju ji dėstė, kad jo sveikata buvo prasta, nepavyko net užmegzti pokalbio, o kitu – jau kad sveikata nekėlė abejonių.
Dokumentą rado kišenėje?
Dar daugiau prieštaravimų paliko jaunosios našlės Aistės Karpavičienės pareiškimai. Viešai ji prisiekinėjo, kad apie testamentą sužinojo tik po sutuoktinio mirties.
Šaltinių teigimu, per procesą ji galimai kalbėjo jau kitaip – esą nunešė jo kostiumą į valyklą, o ten iš kišenės darbuotoja išėmė ir jai padavė milijonieriaus testamentą.
Dar kitokią versiją pateikė jos bičiulė advokatė, kuri per apklausą baudžiamojoje byloje galimai aiškino, kad būsimoji našlė jau iš pradžių žinojo apie testamentą ir jo turinį.
R.Karpavičiui artimas šaltinis, kuris proceso metu panoro likti nuošalyje, tvirtino, kad testatorius svarstė kaunietei kažkiek atsidėkoti už priežiūrą, bet įpėdiniais buvo įvardijęs kitus asmenis. Buvo parengtas ir testamentas, bet taip ir liko nepasirašytas.
Ir Tenerifėje gyvenantis R.Karpis nemato priežasčių, kodėl tėvas jį būtų norėjęs išbraukti iš testamento. Jiems bendraujant buvo ir džiugių akimirkų, ir nelabai laimingų. Bet, kaip tikino milijonieriaus sūnus, jie niekada nejautė vienas kitam neapykantos.
R.Karpavičius tuo metu, kai R.Karpis atliko bausmę įkalinimo įstaigoje, nuolat pinigais rėmė sūnaus šeimą. R.Karpis teigė, kad būtent jį tėvas kitiems žmonėms pristatydavo kaip būsimą verslo ir kito turto įpėdinį.
O štai su žmonėmis, kurie civilinėje byloje buvo įvardyti kaip atsakovai, verslininko santykiai esą buvo įtempti.
Ne vienas liudininkas teigė, kad turtuolis su broliu Henriku kurį laiką iš viso nebendravo, net nepakvietė jo į 60-mečio jubiliejų. O kaunietė A.Grybauskienė šalia jo esą atsirado tik 2018 metų vasarą.
„Aistė yra atsiradusi šioje istorijoje kaip projekto dalyvė, o ne iš meilės, kaip ji teigė“, – kalbėjo R.Karpis.
Proceso metu paaiškėjo, kad ji pasirūpino apsauga prie milijonieriaus palatos.
Garso įrašas daug atskleidė
Dar didesnių abejonių dėl R.Karpavičiaus valios kilo atsiradus garso įrašui, kuris darytas Kauno notaro biure testamento patvirtinimo dieną.
Iš įrašo paaiškėjo, jog smegenų vėžio alinamas verslininkas pasakė, kad visiškai nemato, kas parašyta dokumente, kuris jam buvo paduotas pasirašyti. Jis kalbėjo nerišliai, painiojosi, nežinojo svarbių faktų, į kai kuriuos klausimus neatsakė.
Notaro biure kartkartėmis skambėjo moteriškas juokas. Moterys juokėsi ir tada, kai buvo kalbama apie mirtį, laidojimo būdą.
Garso įraše girdėti, kaip R.Karpavičius liūdnai ištarė, kad jo turto niekam nereikia.
Notarė, kuri tvirtino šį testamentą, netrukus baigė tarnybą sulaukusi pensinio amžiaus, o į „Lietuvos ryto“ klausimus neatsakė.
Teisme notarė dėstė, esą tvirtinant ginčijamą testamentą jai nekilo net menkiausių abejonių, kad R.Karpavičius galėtų nesuprasti savo veiksmų reikšmės. Esą jis aiškiai išreiškė savo pageidavimus.
Rezgė slaptą projektą
Po testamento patvirtinimo išliko ne tik garso įrašas, bet ir susirašinėjimas, kuriuo buvo derinami veiksmai.
Iš jo paaiškėjo, kad R.Karpavičiaus sveikatai silpstant buvo suregztas planas, kuris pavadintas „RK projektas“. Juo galimai ir siekta užvaldyti įspūdingą palikimą.
Planas kurį laiką buvo derinamas, taisomas, vyko susirašinėjimas iš elektroninių adresų, kurie priklausė ne verslininkui, o kitiems žmonėms.
Prisegtoje rinkmenoje buvo išdėstyti žingsniai, kuriuos reikėtų atlikti įgyvendinant tariamą projektą.
Viename plano punktų buvo aptariamas įgaliojimas dėl gydymo. Buvo nurodyta: „Išbraukti dalį dėl brolio sutikimo ir papildyti dėl nepageidaujamų asmenų.“
Prieš tai buvo surašytas kitoks įgaliojimas, pagal kurį priimti sprendimus dėl gydymo ir slaugos kaunietė Aistė Grybauskienė galėjo tik pasitarusi su milijonieriaus broliu H.Karpavičiumi.
Projekte įrašytas ir pageidaujamas įgaliojimo tekstas: esą Aistė Grybauskienė įgytų teisę patekti į visas patalpas, kuriose bus gydomas, prižiūrimas ir slaugomas milijonierius.
Negana to, kaunietei turėjo būti suteikta išskirtinė teisė priimti sprendimus dėl gydymo būdų, metodų ir trukmės.
Projekte nurodyta, kad „Audronė Karpavičienė ir Rokas Karpavičius yra nepageidaujami lankytojai“. Planą kurpę žmonės nežinojo milijonieriaus sūnaus tikrosios pavardės ir planuodami veiksmus padarė klaidą.
Taip pat buvo nurodyta, kad turtuolio sūnui ir pirmai žmonai negali būti teikiama nei informacija apie gydymą, nei medicininiai dokumentai.
Šis plano punktas verslininkui galėjo būti lemtingas. Kai jis 2019 metų vasarą sunkios būklės vėl pakliuvo į ligoninę, medikai galėjo daryti ne viską, ką manė esant reikalinga. Jie norėjo atidžiau apžiūrėti pacientą ir skirti tikslinį gydymą, bet šalia jo buvusi moteris priekaištavo.
Be artimosios leidimo tada nebuvo galima ligoniui suleisti vaistų, prijungti lašelinių. Buvo prieštaraujama, kad pacientui būtų atlikti tam tikri tyrimai, būtų duoti vaistai nuo traukulių, apžiūrėtų neurologas.
Jaunosios našlės „Lietuvos rytas“ daug kartų prašė paaiškinti ir tokius veiksmus, ir testamento sudarymo aplinkybes, bet ji vis pabrėždavo, kad atsisako komentuoti.
Visą straipsnį skaitykite dienraščio „Lietuvos rytas“ šeštadienio numeryje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.