„Galiu konstatuoti, kad sąrašas jau yra sudarytas ir aš jį pasirašiau“, – pranešė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Pristatė šauktinių tarnybos pertvarką
Kaip nurodė ministras, be kita ko, planuojama šaukimo sistemos pertvarka, kuri šauktinių skaičių iki 2027 metų leistų padidinti nuo 3,8 tūkst. iki 5 tūkst. kasmet, siekiant didinti aktyvųjį rezervą.
Tiesa, privalomosios karinės tarnybos laikotarpis trumpėtų iki pusmečio. Šiuo metu šauktiniai tarnybą atlieka devynis mėnesius.
Pasak A.Anušausko, pusė šešių mėnesių tarnybą atlikusių šauktinių būtų priskirti rezervui, kita pusė dar tris mėnesius testų tarnybą savanoriškumo pagrindu.
„Jie dar tuos tris mėnesius būtų rengiami kaip jaunieji vadai, specialistai, vykdytų užduotis įvairiuose budėjimuose, greitojo reagavimo pajėgose. Jiems jau būtų mokama profesinės karo tarnybos kario alga. Iš esmės, tuos tris mėnesius jie būtų kaip profesinės karo tarnybos kariai“, – aiškino jis.
Be to, įgyvendinant pertvarką atsirastų trijų mėnesių šaukimas studijas baigusiems jaunuoliams.
„Trims mėnesiams atlikti bazinius mokymus būtų šaukiami tie jaunuoliai, kurie būtų reikalingi kaip specialistai, dėl tam tikrų specialybių, kurias jie įgijo, pavyzdžiui, studijų metu: inžinieriai ir panašiai“, – sakė ministras.
Dar viena alternatyva, kuri yra siūloma – trejų metų tarnyba savaitgaliais Krašto apsaugos savanorių pajėgose. „Padaugėtų tų jaunuolių, kurie ir toliau tęstų tarnybą kaip savanoriai“, – pažymėjo A.Anušauskas.
Ministro teigimu, jei rudens Seimo sesijoje pavyktų priimti teisės aktų pataisas, naujovės palaipsniui įsigaliotų nuo 2024 metų.
Kaip bus kviečiami?
Karo prievolininkų sąrašas sudarytas nepriklausomų stebėtojų akivaizdoje, atsitiktine tvarka, naudojantis kompiuterių programa. Sąrašų sudarymo pradžią stebėjo A.Anušauskas, Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos (KPKT), Lietuvos kariuomenės ir visuomenės atstovai.
Iš viso į šauktinių sąrašą pateko 32 322 jaunuoliai. A.Anušausko teigimu, net apie 51 proc. šauktinių kasmet negali atlikti tarnybos dėl sveikatos.
Anot Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos direktoriaus Arūno Balčiūno, visi karo prievolininkai yra paskirstyti į šešis regionus. Patys šaukiamųjų sąrašai, planuojama, bus paskelbti iki kitos savaitės vidurio.
Jaunuoliai į pirmuosius šaukimus bus kviečiami nebūtinai pagal eilės numerį, esantį šių metų karo prievolininkų sąraše. Pirmiausia šaukimų sulauks jau buvusieji sąraše ir atlikusieji šaukimo procedūras dar 2022 metais, toliau eilės tvarka eis ir į sąrašą įtraukti nauji karo prievolininkai.
Į šaukiamųjų sąrašus gali patekti ir tie jaunuoliai, kurie iki sąrašų sudarymo bus pateikę prašymus savo noru atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą, tačiau jiems ir toliau galios visos su savanoriškumu susijusios skatinimo priemonės – tarnybos vietos ir laiko pasirinkimo galimybė bei galimybė pretenduoti į didesnes kaupiamąsias išmokas.
Studijuojantieji šalies aukštosiose mokyklose į sąrašą nebuvo traukiami, tačiau norintieji atlikti konstitucinę pareigą, galės stabdyti studijas tarnybos laikotarpiui arba studijuoti ir per tris metus baigti jaunesniųjų karininkų vadų mokymus ar tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose.
Nepatekusieji į karo prievolininkų sąrašą dėl studijų ir per jas neatlikę karo tarnybos jaunuoliai gali būti šaukiami dar vienerius metus po studijų baigimo iki 26 metų amžiaus.
Į sąrašą nepatekusieji jaunuoliai galės rinktis karo tarnybą savo noru, jiems galios tos pačios lengvatos, kaip ir kitiems savanoriams. Merginos į karo tarnybą privaloma tvarka šaukiamos nebus, tačiau jos taip pat galės ją savanoriškai atlikti pasirinktu būdu.
Pirmųjų šauktinių tarnybos pradžia planuojama vasario pabaigoje – Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione.
Į sąrašus patekusiems karo prievolininkams šaukimo nurodymai paštu nebus siunčiami. Visa karo prievolininkui aktuali informacija bus pateikta internete adresu www.karys.lt.
Už nurodymų nevykdymą numatyta ir gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė.