Vyriausybės kadencija įpusėjo, regis, būtų proga ir atšvęsti, bet daliai ministrų tikrai ne šventės turėtų būti galvoje.
Antai piliečiai į neregėto gylio duobę įstūmė su energetikos ūkiu sunkiai susitvarkantį Dainių Kreivį. Jau anksčiau šio konservatoriaus maži reitingai rėžė akis, o dabar kristi žemiau, ko gero, neįmanoma. Energetikos ministrą palankiai vertina vos 6,1 proc. apklaustųjų, o nepalankiai – net 65 procentai. Dar prieš mėnesį šie skaičiai buvo atitinkamai 11,2 ir 59,6.
Neabejotina, kad D.Kreivio autoriteto likučiai paskendo paaiškėjus, jog jis nepasivargino deklaruoti savo ryšių su įmone „Ignitis“, priklausoma nuo Energetikos ministerijos. Jau anksčiau sudegęs dėl interesų konflikto eidamas ūkio ministro pareigas, politikas, atrodo, nepasimokė, todėl visuomenė smarkiai suabejojo jo skaidrumu.
Dar viena Vyriausybės narė, Laisvės partijai vadovaujanti ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, taip pat čiuožia žemyn. Ši didelių kalnų nenuvertusi politikė savo įvaizdį bando gerinti daug kalbėdama, savo veiklos pusiaukelei aptarti netgi surengė specialią spaudos konferenciją, tačiau šalies gyventojų tokie pačiulbėjimai neįtikino – „laisvietė“ įvertinta dar nepalankiau nei lapkričio viduryje.
Toliau barsto žmonių pasitikėjimą sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, neatsigauna ir žemumose esantis Užsienio reikalų ministeriją vadeliojantis konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis.
Susumavus palankias ir nepalankias apklausos dalyvių nuomones lentelės apačioje susidaro iškalbinga minusininkų puokštė. Šiuos metus kaip nepopuliariausias politikas užbaigia D.Kreivys (-58,9), šį titulą paveržęs iš ilgamečio jo turėtojo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininko europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio (-50,7). Visai šalia – A.Armonaitė (-49,3) ir G.Landsbergis (-48,7).
O lyderio pozicijų neužleidžia prezidentas Gitanas Nausėda, lenkdamas krašto apsaugos ministrą Arvydą Anušauską ir Socialdemokratų partijos vadovę europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę.
G.Nausėda įtikinamai pirmauja ir kitoje lentelėje, kur apklausos dalyviai pasakė nuomonę, kas geriausiai atstovauja jų interesams. Įkandin prezidento žengia V.Blinkevičiūtė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, Seimo narys Saulius Skvernelis ir premjerė I.Šimonytė.
Beje, nepaisant aukštų asmeninių šalies vadovo reitingų, pasitikėjimas Prezidentūra, palyginti su praėjusia apklausa, šiek tiek sumenko. Taip pat mažiau nei prieš mėnesį pasitikima ir kai kuriomis kitomis institucijomis – policija, „Sodra“, pasieniečiais, bankais, Vyriausybe. O partijų įvertinimą apskritai galima pavadinti skandalingu. Jomis pasitiki tik 3,7 proc. gyventojų, nepasitiki – 60,7 procento.
Šiaip ar kitaip partijos toliau kovoja dėl savo rėmėjų. Ši apklausa parodė, kad jeigu Seimo rinkimai vyktų dabar, daugiamandatėje apygardoje geriausiai sektųsi socialdemokratams. Jau kuris laikas antroje vietoje stabiliai laikosi Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, o trečioje – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Bene didžiausias pokytis – partijos „Laisvė ir teisingumas“ nuosmukis. Prieš mėnesį už ją būtų balsavę 5,9 proc. rinkėjų, o dabar – tik 2 procentai.
Beje, šios partijos pirmininką parlamentarą Remigijų Žemaitaitį neseniai pakeitė laikinuoju vadovu tapęs buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas. Pastarojo reitingas kol kas pliusinis.
Skelbiant šiuos apklausos rezultatus nuoroda į „Lietuvos rytą“ būtina.