Pažanga kuriant korupcijai atsparią aplinką: kur šiuo metu esame ir ką dar turime pasiekti?

2022 m. gruodžio 9 d. 18:05
Kauno apylinkės teisme tarptautinės antikorupcijos dienos išvakarėse, hibridiniu būdu, įvyko šventinis minėjimas, į kurį susirinko per 120 asmenų, tarp jų – teisėjai, valstybės tarnautojai, teismo darbuotojai ir „Skaidrumo akademijos“ teismui priskirtas mentorius.
Daugiau nuotraukų (13)
Teismo pirmininkas Arūnas Purvainis, tardamas sveikinimo žodį, pirmiausia padėkojo visiems už indėlį stiprinant nepriekaištingo elgesio kultūrą teisme, už kasdieniu darbu kuriamą antikorupcinę aplinką bei pastangas padedant tobulinti visas būtinas priemones korupcijos prevencijos srityje Kauno apylinkės teisme.
„Tai yra ypatingai reikšmingas indėlis šiais metais, kuomet įsigaliojo naujasis korupcijos prevencijos įstatymas. Iki tol veikusios Antikorupcijos komisijos ir jos pirmininkės, o nuo šiol – naujai paskirto atsakingo už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą subjekto bei kartu su jais petys petin dirbusių asmenų pastangomis, pirmieji metai buvo sėkmingi, o dėl nuveiktų darbų, pasiektų rezultatų, padaryta pažanga korupcijos prevencijos srityje yra akivaizdi ir matoma“, – didžiuodamasis komandos darbu teigė Kauno apylinkės teismo pirmininkas.
Sveikinimo žodį tarė ir „Skaidrumo akademijos“ mentorius Rokas Petrašiūnas, pažymėdamas, jog Kauno apylinkės teismas eina teisinga kryptimi ir progresas korupcijos prevencijos srityje yra matomas. Jis atkreipė dėmesį, kad kultūrinis virsmas, reikalingas antikorupcinio elgesio standartui užtikrinti, yra imlus laikui ir reikalauja daug pastangų.
„Linkiu, nesustoti, akcentuoti antikorupcinę dienotvarkę kiek įmanoma daugiau ir nebijoti kalbėti atvirai“, – teigė R. Petrašiūnas.
Įteiktos nominacijos „Skaidrumo lašelis“
Nuolatinis dėmesys bei atlikti darbai yra svarus ir bene esminis indėlis į korupcijos prevencijos plėtrą, ugdant antikorupcinę aplinką ir kultūrą Kauno apylinkės teisme, tuo pačiu stiprinant teismo autoritetą bei didinant visuomenės pasitikėjimą juo.
Įvertinus pasiektą pažangą, Kauno apylinkės teismo pirmininko pavaduotojai, buvusiai Antikorupcijos komisijos pirmininkei Vaidai Motiejūnienei ir šios komisijos narėms – Kauno apylinkės teismo teisėjoms Simonai Dementavičienei, Svetlanai Paninai, Kauno apylinkės teismo teisėjo vyresniajai padėjėjai Rimantei Greblikaitei, Kauno apylinkės teismo Kėdainių rūmų teisėjo padėjėjai Vaivai Milkeraitienei, o taip pat Kauno apylinkės teismo pirmininko patarėjai Eglei Pranckevičiūtei, ir Kauno apylinkės teismo teisėjo vyresniajai padėjėjai, kuri šiuo metu yra paskirta atsakingu už korupcijos prevenciją subjektu, Indrei Cvilikaitei, teismo pirmininko įteiktos nominacijos „Skaidrumo lašelis“.
„Antikorupcinės komisijos bei jos pirmininkės, o šiuo metu – ir atsakingo asmens, man patariančių asmenų dėka antikorupcinė veikla bei korupcijos prevencijos politika teisme buvo ir yra vykdoma kryptingai ir rezultatyviai“, – įteikdamas vardines dovanas teigė A. Purvainis pažymėdamas, kad būtent tai yra tvirtas teisme įdiegto, o tuo pačiu ir visai teismų sistemai svarbaus antikorupcinio elgesio standarto pagrindas.
Pristatyta antikorupcinės aplinkos kūrimo pažanga
Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojęs naujas korupcijos prevencijos įstatymas sudarė galimybes realesnei ir stipresnei korupcijos prevencijai teisme, kadangi sustiprinus savarankiškos institucijos, kuria yra Kauno apylinkės teismas bei kiti teismai, vadovo vaidmenį, atsirado pagrindas naujų priemonių kūrimui ir esamų priemonių patobulinimui.
Per pirmuosius pasikeitusios korupcijos prevencijos politikos šalyje metus, Kauno apylinkės teisme buvo parengtas naujas už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą atsakingo asmens pareigybės aprašymas ir paskirtas šias pareigas einantis asmuo. Teismo pirmininko teigimu, toks asmuo, turėdamas be pareigybės aprašyme numatytų kartu ir jam tiesiogiai įstatymu suteiktas teises ir pareigas bei būdamas pavaldus tik įstaigos vadovui, jau su kaupu yra nuveikęs svarbių ir reikšmingų darbų, kurių rezultatas matomas kasdien.
Teisme taip pat patvirtintas antikorupcinio elgesio kodeksas, apimantis nulinės dovanų politikos taisykles, viešųjų ir privačių interesų teisme derinimo tvarką, nustatantis anoniminio pranešimų kanalo administravimą bei pateikiantis pavyzdinį galimų rizikingų situacijų sąrašą ir konkrečias rekomendacijas darbuotojui, kaip jose elgtis. Tai yra stipri, papildoma garantija teisėjo veiklos nepriklausomumui apsaugoti. Kiekvienas teisėjas ir teismo darbuotojas, paisydamas įtvirtintų rekomendacijų ir elgesio taisyklių, visuomet bus garantuotas, kad nesukels visuomenei abejonių dėl jo/teismo nešališkumo ir pažeidžiamumo.
Kodekse taip pat yra įtvirtinta ir personalo patikimumo užtikrinimo politika, leidžianti kiekvienam į teismą besikreipiančiam asmeniui jaustis užtikrintai, kad sprendimus dėl jo situacijos priims patikimas ir nepriekaištingos reputacijos teismo darbuotojas.
„Šis kodeksas, be kitų galiojančių teisės aktų, tokių kaip teisėjų etikos kodekso, valstybės tarnybos įstatymo, yra kaip papildoma garantija nepriekaištingos reputacijos kultūrai teisme užtikrinti, kas yra pagrindas kuriant antikorupcinio elgesio standartą“, – pažymėjo A. Purvainis.
Teisme iki šiol veikė specialus pranešimų kanalas, kuris, pasikeitus vidiniam teisiniam reguliavimui, buvo visiškai atnaujintas. Nauju technologiniu sprendimu pranešėjui garantuojama, kad teismo administraciją pasieks tik jo pranešimo turinys ir jam suteikiama galimybė pačiam pasirinkti, ar jis nori pateikti savo anketinius duomenis, ar ne, todėl šioje srityje besikreipiančiųjų anonimiškumas yra visiškai garantuojamas.
Korupcijos netoleravimo lygis – 90 procentų
Susirinkusiesiems buvo pristatyti atlikto monitoringo rezultatai, kurie iš esmės patvirtina, kad Teismo darbuotojai geba išskirti daugiau galimų korupcijos prevencijos priemonių, nukreiptų ne tik į teismo vidų, bet ir susijusių su išoriniu teismo darbu, yra patenkinti Kauno apylinkės teisme vykdoma prevencine veikla bei įdiegtu antikorupcinio elgesio standartu ir didžioji dalis naujų pasiūlymų nepateikė.
Tyrimo metu gauti duomenys patvirtina, kad teismo darbuotojų korupcijos netoleravimo lygis išlieka aukštas, šiuo metu siekia 90,1 procento, o nuo 2020 m. išaugo net 14,1 procento.
Vertinant apklausos metu gautų duomenų visumą, atsižvelgiant į sumažėjusį nenorą kreiptis dėl juntamo nesaugumo jausmo, galima daryti išvadą, kad nors ir nežymiai, tačiau sumažėjusį respondentų apsisprendimą kreiptis anoniminiu pranešimų kanalu lėmė bendrai padidėjusi drąsa ne tik kreiptis ir atvejį paviešinti, bet ir kreiptis tiesiogiai į teismo administraciją.
Aptartą pažangą kuriant antikorupcinę aplinką teisme patvirtina ir „Skaidrumo akademijos“ atliktas įvertinimas ir pateikti duomenys.
„Teisme naujai įdiegtų priemonių pagrindu patobulinus rizikų valdymo, teisėkūros bei vidaus audito ir vidinių tyrimų sritis, galima tikėtis dar kokybiškesnio rezultato ateityje – efektyvesnės korupcijos prevencijos“, aptardamas pažangą, pasiektą antikorupcinės aplinkos kūrime, – sakė A. Purvainis.
„Sukūrus reikiamą teisinę bazę ir priemones, reikalingas realiam korupcijos prevencijos vykdymui teisme, ateityje bus skiriamas dar didesnis dėmesys darbuotojų švietimui ir mokymuisi naudotis sukurtomis priemonėmis, kad visi gebėtume atpažinti galimas korupcijos apraiškas“, – teigė teismo vadovas, pažymėdamas, kad būtina ne tik turėti priemones, bet ir mokėti jomis naudotis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.