„Gerbiamoji Lietuvos Respublikos Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, gerbiami Lietuvos Respublikos Seimo nariai, mielos ponios ir ponai. Nuoširdžiai dėkoju už kvietimą pasisakyti Lietuvos Respublikos Seime“, – lietuvių kalba į parlamentarus kreipėsi R.Stefančukas.
Ukrainos parlamento vadovas toliau pasisakymą tęsė ukrainiečių kalba.
Jis dėkojo už tai, kad Lietuva demonstruoja lyderystę daugeliu aktualių regiono klausimų, nepajudinamą ir karštą paramą laisvei ir demokratijai, taip pat už tai, jog šiomis dienomis besąlygiškai palaiko Ukrainą ir ukrainiečius jų kovoje.
„Turime kupiną bendrų įvykių istoriją, tačiau priminsiu tik keletą svarbių mūsų dabarties momentų. Džiaugėmės su Lietuva ir Lietuvos žmonėmis, kai 1990 metų kovo 11-ąją tada dar Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba paskelbė atkurianti Lietuvos valstybės nepriklausomybę ir suteikė viltį ir postūmį kitoms pavergtoms šalims susigrąžinti kažkada prarastą laisvę.
Pirmoji sveikinimo telegrama Ukrainos nepriklausomybės dienos proga 1991 m. rugpjūčio 24 d. atkeliavo iš Lietuvos – nuo Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Pirmininko Vytauto Landsbergio. Lietuva buvo viena pirmųjų šalių, oficialiai pripažinusių Ukrainos nepriklausomybę 1991 m. gruodžio 4 d. pagal gruodžio 1 dienos Ukrainos referendumo rezultatus.
Kažkada jūs pradėjote kovą su rusiškuoju totalitarizmu ir griovėte SSRS, o mes dabar kovą baigiame mūšio lauke tiesiogine to žodžio prasme, ginamės nuo plataus masto, neišprovokuotos Rusijos ginkluotos agresijos prieš Ukrainą“, – kalbėjo R.Stefančukas.
Jo teigimu, „okupavusi dalį Ukrainos teritorijų, sistemingai naikindama civilius ir energetikos infrastruktūros objektus, kankindama ir žudydama taikius Ukrainos piliečius, Rusija dar kartą visam pasauliui demonstruoja, kad ne tik negerbia tautų apsisprendimo teisės, ne tik nevertina žmogaus gyvybės ir jo laisvės, bet kasdien ir kas minutę grasina savo taikiems kaimynams“.
„Nors visa demokratinė bendruomenė ryžtingai smerkia Rusijos Federacijos pradėtą karą prieš Ukrainą, Rusija ir toliau akivaizdžiai nepaiso tarptautinės teisės ir visuotinai pripažintų elgesio civilizuotame pasaulyje taisyklių.
Rusija atvirai bando visus įbauginti“, – tvirtino Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas.
R.Stefančukas žadėjo, kad ukrainiečiai ir toliau didvyriškai gins savo nepriklausomybę, laisvę ir taikų gyvenimą sau, Europai ir visam laisvajam pasauliui.
„Man labai malonu matyti Ukrainos vėliavas prie įėjimo į Seimą ir miesto gatvėse. Mūsų vėliava tapo kovos už laisvę simboliu visoje Europoje ir mes, parlamentarai, įnešame kuklų indėlį į šią kovą, kurdami broliškus ir seseriškus mūsų šalių santykius“, – sakė jis.
Ukrainos parlamento vadovas prisiminė V.Čmilytės-Nielsen ir Latvijos bei Estijos parlamentų pirmininkų vizitą į Ukrainą dar kovo 24 dieną, kai okupacinė kariuomenė buvo visai netoli Kijevo.
„Jau tada raginote tarptautinę bendruomenę įvesti visišką prekybos embargą Rusijai, padidinti ginklų tiekimą Ukrainai, parengti detalų Ukrainos atstatymo ir pagalbos jos ekonomikai atgaivinti planą. Jūs buvote Bučoje ir Borodiankoje ir tapote tiesioginiais rusų įvykdyto didelio masto mūsų miestų ir kaimų naikinimo, mūsų žmonių genocido liudininkais.
Mes Ukrainoje labai vertiname jūsų poziciją, gerbiama ponia Viktorija, taip pat Seimo ryžtą kuo greičiau patraukti baudžiamojon atsakomybėn Rusijos nusikaltėlius“, – gražių žodžių negailėjo R.Stefančukas.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas pabrėžė, kad tragiška istorija sustiprino tiek ukrainiečius, tiek lietuvius, todėl šių tautų žmonės yra nepalaužiami.
„Noriu, kad visi tai išgirstų, ypač rusai – mūsų nepalaušite! O mūsų kariai mūšio lauke savo akimis jau matė, kaip rusai bijo šio nepalaužiamumo – pamatuoto, ramaus, sąmoningo darbštuolių nepalaužiamumo“, – įsitikinęs jis.
R.Stefančukas patikino, kad Lietuva ir Ukraina ėjo ir toliau eis greta.
„Šiandien bendromis pastangomis turime padaryti galą agresyviam Rusijos imperializmui. Tai pasieksime kartu laimėdami karą. Kartu ne mažiau svarbus uždavinys yra Ukrainai įgauti visateisę narystę Europos Sąjungoje. Stengiamės stipriai prisidėti prie laisvos demokratinės Europos šalių sandraugos klestėjimo. Mes to link dirbame.
Aukščiausiojoje Radoje priimame Europos integracijos įstatymus, kad laiku pasiektume tuos sėkmės rodiklius, kuriuos mums pažymėjo Europos bendruomenė. Vaizdžiai tariant, vienoje rankoje laikome ginklą, o kitoje rašiklį.
Mes laimėsime ir pasieksime visus savo tikslus, nes iš kartos į kartą mes mokame kovoti ir mokame dirbti, nes kiekvienas ukrainietis rodo išskirtinį didvyriškumą, nes turime ištikimų draugų. Lietuva tarp jų užima ypatingą vietą.
Ačiū, ponia pirmininke. Ačiū, ponios ir ponai Seimo nariai. Ačiū, bičiuliška Lietuva ir broliški Lietuvos žmonės.
Kartu iki pergalės! Kartu į pergalę! Šlovė Ukrainai! Šlovė Lietuvai!“ – savo kalbą užbaigė Ukrainos parlamento vadovas.