Gražvydas spalvotų lempučių girliandomis, šviečiančiomis figūromis išpuošia keturių aukštų namą, kiemo medžius, krūmus.
Gimnazistas ne tik perka puošmenas, bet kai kurias konstruoja ir pats.
Kalėdoms Gražvydas ruošiasi visus metus, kai tik pasibaigia šios šventės.
Šiemet, kai šoktelėjusios elektros kainos gerokai išgąsdino ir suerzino šalies gyventojus bei privertė taupyti, gal Gražvydas darys kūrybinę pauzę ir kiemas per šventes nebežibės?
„Ką jūs, nieko neatsisakiau! Elektros kainos nesukėlė man šoko.
Nuo pavasario jau viskas suplanuota, vasarą vyko pasiruošimas, o dabar – juodi darbai, – užtikrintai pareiškė gimnazistas. – Tik lemputės švies ne šimto procentų ryškumu, o keturiasdešimties.
Po įžiebimo lempučių girliandos švytės iki 22 valandos. Žiūrėsiu, kiek įsuks elektros, tada gal švies iki 20 val., o rytą – nuo 7 val. iki prašvis“.
Sumanus paauglys, taupydamas elektrą, puošmenas sujungė su laikmačiu.
Paklaustas, ką reiškia dabar vykstantys juodi darbai, gimnazistas paaiškino: laipiojimas į medžius ir krūmus, laidų jungimas, litavimas ir pan.
Gražvydas džiaugėsi savo pagalbininkų komanda.
Jo draugai vyniojo galybę girliandų, Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas pasirūpino, kad įmonės „Kybartų darna“ darbuotojai padėtų į žemę pakasti laidus, nes jų iki kiekvieno medžio nutiesiama beveik po 20. Kad puošėjams nereikėtų karstytis į medžius, įmonė davė bokštelį.
Gražvydas pasakojo, jog prie jo idėjos įgyvendinimo šiemet prisidėjo net šešios įmonės, daug pavienių rėmėjų ir kaimynų.
Prieš kelerius metus, kai Gražvydas pradėjo puošti iš pradžių laiptinę, o vėliau ir kiemą, visas dekoracijas pirkdavo už savo sutaupytus kišenpinigius, neprašydamas niekieno finansinės pagalbos.
Vėliau paauglį pradėjo remti kaimynai, negailintys gerų žodžių už jo kuriamą šventinę nuotaiką.
„Pernai buvo paprastos lemputės. 10 metrų kainavo 3 eurus. Šiemet iš Kinijos parsisiunčiau brangesnių (10 m – 15 eurų), Lietuvoje tokių nėra.
Yra 16 tūkst. lempučių, kiekviena jų turi 16 mln. atspalvių, ir aš kompiuteriu galiu valdyti kiekvieną lemputę, kurti įvairius efektus.
Senąsias irgi buvo galima programuoti, bet tik įjungti ir išjungti.
Dar neskaičiavau, kiek išleidau pinigų, reikėtų tiksliai suskaičiuoti, kiek metrų girliandų“, – pasakojo Gražvydas, praėjusiais metais gavęs Vilkaviškio rajono savivaldybės padėką už šviečiančio miesto kūrimą.
Paklaustas, ar dar nenusibodo kasmet užsiimti daug kruopštumo ir jėgų reikalaujančia puošyba, gimnazistas energingai paprieštarauja.
Jam visa tai labai patinka, malonu kitiems žmonėms suteikti džiaugsmo ir tobulėti pačiam.
Gražvydas nuo mažens domisi elektronika.
Iš tėvų pasakojimų jis žino, jog būdamas ketverių ant kambario sienos lipnia juosta priklijavo skaičiuotuvą ir pareiškė, jog tai yra signalizacijos pultelis.
Vaiko nedomino saldumynų parduotuvės, jis nuo pradinių klasių yra nuolatinis elektronikos prekių parduotuvių klientas.
Gražvydas sakė, jog nuo mažens mėgo konstruoti, todėl įvairių laidų, varžtų, varžtelių ir mikroschemų būdavo pilnas kambarys.
Viską atlikdavo pats, darydavo daugybę bandymų, kol suvokdavo kas ir kaip veikia.
„Dažniausiai konstruodavau pas močiutę, ji leisdavo apkuisti namus, – juokėsi 15-metis. – Mėgdavau ardyti visokius prietaisus. Sykį išardžiau močiutės grotuvą, išėmiau visas detales, mikroschemas, liko tik rėmai.
Sutvėriau korpusą lyg niekur nieko, o visas detales pasilikau sau. Močiutė ne iš karto suprato, kodėl nebeveikia grotuvas“.
Gražvydo tėvas Rimantas, žaidžiantis krepšinį, žurnalistams yra pasakojęs, kaip šia sporto šaka bandė sudominti sūnų.
Nepavyko, nes berniukas domėjosi ne kamuoliu, o skaičiavo, kiek sporto salėje yra kištukinių lizdų ir lempučių.
Gražvydą paviliojo kitoks sportas. Paauglys Marijampolėje lanko plaukimo treniruotes, varžybose laimi prizines vietas.
15-metis dar nežino, kokią specialybę rinksis, kai baigs Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją, tačiau neabejoja, jog jo ateitis yra susijusi su programavimu ir elektronikos paslaptimis.
Gražvydas per kiekvienas Kalėdas sulaukia daugybės padėkų, kurios jį motyvuoja nenuleisti kartelės.
Sužavėti daug triūso ir išmanymo reikalaujančia šventine puošyba žmonės jam spaudžia ranką kieme, dėkoja socialiniuose tinkluose.
„Su drauge buvome atvažiavusios pažiūrėti ir likome sužavėtos. Šaunuolis, Gražvydai! Tėveliai gali didžiuotis tokiu sūnumi“.
„Daugelis suaugusiųjų turėtų imti pavyzdį iš šio jaunuolio. Ačiū tau, Gražvydai“.
„Šaunus vaikinas, geras pavyzdys jaunimui. Bendromis jėgomis su juo puošiame miestą“, – sakė Kybartų seniūnas R.Šunokas.
Šiemet Č.Darvino 30-ojo namo kieme įvairiaspalvė ir muzikinė šventė prasidės gruodžio 4-ąją, 17 val. 30 min.