„Būtų galima komentuoti, kai bus tie sprendimai priimti. Aš manau, kad jie yra gan tikėtini“, – po balsavimo nurodė G.Landsbergis, akcentuodamas, kad dėl to spręs partijos priežiūros komitetas.
Konservatorių lyderis liejo apmaudą ir dėl koalicijos partnerių, kurie esą neišgirdo Vyriausybės ir premjerės Ingridos Šimonytės argumentų. Jo teigimu, „Rubikonas buvo peržengtas“.
„Apmaudu, kad koalicijos partneriai irgi neišgirdo (argumentų, – aut.past.). Dėl to, kad buvo diskusijos ir tarp partijos, ir tarp partijų vadovybės. Manėme, kad buvo rastas sutarimas“, – kalbėjo G.Landsbergis.
„Sėsime, svarstysime dėl tolimesnių politinių žingsnių. Man atrodo, kad šiandien tam tikras, gal ir nelabai platus, bet Rubikonas buvo peržengtas“, – pridūrė jis.
Tiesa, užsienio reikalų ministras pabrėžė nemanantis, kad dėl šio klausimo kyla grėsmė valdančiosios koalicijos ateičiai, nors ir perspėjo, jog buvo padarytas reikšmingas pasitikėjimo pažeidimas.
„Manau, kad bus rasti sprendimai, kaip toliau gyvuosime, ir toliau galime darbų nuveikti. Bet šiandien buvo padarytas reikšmingas pasitikėjimo pažeidimas“, – neslėpė G.Landsbergis.
Seimas antradienį pritarė Laisvės partijos frakcijos siūlymui taikyti lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio tarifą maitinimo sektoriui visus 2023 metus, o ne iki liepos, kaip siūlė Vyriausybė.
Anot konservatorių lyderio, tai yra reikšminga suma Lietuvos biudžetui, kuri galėjo būti panaudota prasmingiau.
„Apmaudu, kad nebuvo išgirstas premjerės kreipimasis, kad buvo neišgirstas partijos institucijų kvietimas laikytis vieningos linijos. Tai yra reikšminga suma Lietuvos biudžetui, 65 mln. eurų, tai didelė suma.
Jai yra įvairių alternatyvų, kurios lygiai taip pat galėjo būti diskutuojamos Vyriausybėje ir sprendžiama, kur tie pinigai turėtų būti panaudojami“, – aiškino G.Landsbergis.
„Už“ laisviečių pasiūlymą balsavo 70 Seimo narių, „prieš“ buvo 38, o 23 susilaikė.
Laisvės frakcijos siūlymą parėmė beveik visa opozicija, iš valdančiųjų – minėtieji M.Majauskas ir M.Skritulskas, taip pat Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Andrius Bagdonas.
Patys trauktis neketina
Seimo biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas M.Majauskas savo ruožtu sako pats neketinantis trauktis iš pareigų, nes tam nėra „dalykinių argumentų“.
„Negirdžiu dalykinių argumentų, kodėl turėčiau trauktis. Jei bus priimti priežiūros institucijų, partijos, partijos vadovybės, G.Landsbergio sprendimai, tuomet juos racionaliai vertinsiu ir priimsiu atitinkamus sprendimus“, – dėstė M.Majauskas.
Trauktis nei iš konservatorių partijos, nei iš jos frakcijos parlamente neketina ir kitas konservatorius M.Skritulskas.
„Jokių sprendimų aš nedarysiu, balsavau pagal savo sąžinę įsitikinimus, taip, kaip esu davęs priesaiką Seime“, – naujienų agentūrai BNS sakė politikas.
„Aš buvau nuoseklus ir pateikimo stadijoje balsavau „už“. Esu už tai, kad mokesčiai būtų tvarūs, nustatomi ne mėnesio laikotarpiui, bet bent jau metams, kad verslas galėtų planuoti“, – pridūrė jis.
V.Mitalas: apie mūsų sprendimą visi partneriai žinojo seniai
Koaliciją suskaldžiusį siūlymą pateikęs Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas tvirtino, kad jo frakcijos balsavimo rezultatai neturėjo nustebinti konservatorių. Jis ragino savo problemas jiems išsispręsti partijos viduje.
„Apie mūsų sprendimą visi partneriai žinojo seniai. Tai nebuvo netikėta ir tikrai nebuvo sutarta, kad mes neteiksime to siūlymo arba pateikę už jį nebalsuosime. Negaliu komentuoti kažko apie Rubikoną, jo dydį ar panašiai.
Aš manau, kad su Rubikono peržengimais reikia tikrai susitvarkyti labiau jų partijoje. Mūsų partija buvo ir yra nuosekli šiuo klausimu“, – pastebėjo V.Mitalas.
V.Čmilytė-Nielsen: nuomonės išsiskyrė, judame toliau
Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen balsavimo rezultatų nesureikšmino. „Sprendimas priimtas, Seimas dėl jo apsisprendė. Nuomonės frakcijose išsiskyrė ir tiek. Judame toliau“, – pasisakė Seimo vadovė.
Jos teigimu, šis klausimas apskritai nepelnytai gavo tiek daug dėmesio.
„Čia, matyt, ir dėl tokių asmenybinių kovų. Šiandien Seimas apsisprendė taip, kaip apsisprendė. Aš to sprendimo taip stipriai nesureikšminčiau, nors pati pasisakiau už tą kompromisinį variantą, kuris būtų pratęsęs lengvatą pusmečiui, bet tai yra Seimo valia“, – įsitikinusi V.Čmilytė-Nielsen.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas yra įpareigojęs frakcijos Seime narius neteikti biudžetui iniciatyvų, nederintų su Vyriausybe.
I.Šimonytė siūlė lengvatinį 9 proc. PVM neterminuotai taikyti meno ir kultūros įstaigų bei renginių lankymui, elektroninėms knygoms bei elektroniniams neperiodiniams informaciniams leidiniams, tačiau nuo kitų metų liepos panaikinti lengvatą maitinimo paslaugoms, atlikėjams bei sporto renginių ir klubų lankymui.
Seimas antradienį nusprendė PVM lengvatą metus taikyti tik maitinimui, likusiems sektoriams jis paliktas iki liepos.
M.Majauskas ir jo vadovaujamas Biudžeto ir finansų komitetas taip pat nepalaikė premjerės iniciatyvų ir siekė, kad lengvatos būtų taikomos plačiau.