Opozicija reikalavo, tačiau balsuoti atėjo ne visi: tyrimo dėl A. Bilotaitės nebus

2022 m. lapkričio 8 d. 12:18
Papildyta
Seime toliau nesėkmingai mėginama aiškintis dėl vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybės organizuojant prie parlamento vykusių riaušių malšinimą ir sprendimo iš pareigų atleisti Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadą Ričardą Pocių. Valdančiųjų balsų dauguma antradienį nepritarta opozicijos teiktam įstatymo projektui dėl Laikinosios komisijos sudarymo.
Daugiau nuotraukų (12)
„Už“ komisijos sudarymą balsavo 50 Seimo narių, „prieš“ – 61, susilaikė keturi parlamentarai. Kitu balsavimu projektas buvo atmestas iš viso, nesuteikus iniciatoriams galimybės jį tobulinti.
Parlamentinį tyrimą inicijavo 57 opozicijos parlamentarai, tačiau tam, kad jis būtų atliekamas, turėjo pritarti dauguma dėl to balsavusių Seimo narių.
Tiesa, susitelkti nepavyko pačiai opozicijai, kurios balsavusiųjų „už“ buvo mažiau, nei pasirašiusių dėl parlamentinio tyrimo inicijavimo.
Tai, kad balsų gali pritrūkti, dar prieš balsavimo pradžią pastebėjo Regionų frakcijos narys Remigijus Žemaitaitis, kuris klausė, kur pradingo opozicijos nariai ir ar šie ketina susirinkti į posėdžių salę.
„Žiūrint rytinio posėdžio metu kiek užsiregistravo opozicijos, tai pakankamai didelis skaičius. Kaip jūs matote, ar opozicija kabinetuose sėdės, ar salėje sėdės ir balsuos?“ – klausė jis.
Klausė, ar geriau nevertėtų atsistatydinti pačiai
Projektą pristatęs Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Domas Griškevičius tvirtino, kad šis projektas apskritai nebūtų reikalingas, jei prieš dvi savaites vykusio A.Bilotaitės ir opozicijos susitikimo metu ministrė būtų atsakiusi į jai užduotus klausimus.
„Deja, į klausimus ne tai, kad nebuvo atsakyta, bet klausimų kilo dar daugiau“, – akcentavo D.Griškevičius.
Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė rėžė, kad vien tai, jog toks klausimas yra svarstomas, yra A.Bilotaitės „fiasko“.
„Ar jūs nemanote, kad, užuot rėkusi ant Seimo narių opozicijos susitikimuose ar motyvuodama savo veiklą įvairiais lūpdažiais ir aukštakulniais, ministrė tikrai geriau ir atsakingiau būtų pasielgusi tiesiog pasitraukdama iš užimamų pareigų?“ – klausė parlamentarė.
Laikinosios komisijos sudarymui pritaręs Darbo partijos frakcijos atstovas Andrius Mazuronis dar prieš balsavimą pripažino, kad tikslo pasiekti greičiausiai nepavyks, nes valdantieji nestos prieš savo ministrę.
„Man nesuprantama, kad valdantieji tokiu sudėtingu laikotarpiu (...) yra užsižaidę partiniais žaidimais tarsi vaikai smėlio dėžėje ir į tokį atsakingą postą deleguoja kad ir tituluotą gražuolę, tačiau neišmanančią šios srities ir neturinčią jokios patirties“, – pareiškė darbietis Artūras Skardžius.
Seimo rytiniam posėdžiui pirmininkavęs konservatorius Paulius Saudargas nutraukė A.Skardžiaus pasisakymą, pabrėždamas, kad jis yra nepagarbus A.Bilotaitės atžvilgiu. 
Konservatorius Jurgis Razma ironiškai teiravosi, ar opozicija klausimus ministrei parašė pati, ar juos suformulavo įtariamųjų riaušių byloje advokatai: „Kodėl jūs tokiais klausimais esate pasirengę talkinti įtariamiesiems ir jų advokatams?“
„Nėra blogų, nepatogių klausimų. Yra tik blogi atsakymai“, – atkirto D.Griškevičius, pats pasiteiraudamas, kodėl ministrė bijo į juos atsakyti.
Liberalas Eugenijus Gentvilas teigė, kad Seimas pasiduoda generolo R.Pociaus provokacijoms prieš A.Bilotaitę, kurios esą buvo padarytos viešojo saugumo ir stabilumo sąskaita.
Turi penkis klausimus
Laikinajai tyrimo komisijai buvo siūloma pavesti atsakyti į penkis klausimus.
Anot Seimo nutarimo projekto, ji turėjo nustatyti, ar praėjusių metų rugpjūčio 10 dieną neramumų prie Seimo metu naudotas riaušių malšinimo planas, koks, kokiu tikslu tą pačią dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių, kodėl nedelsiant nepriimtas įsakymas pradėti operaciją „Vėtra“, kas vadovavo statutinių pareigūnų veiksmams rugpjūčio 10 dieną.
Taip pat buvo norima ištirti, kokiu tikslu tuomet pasitelkti VST pareigūnai, kokios jiems keltos užduotys, kiek kartų nuo 2020 metų gruodžio mėnesio iki šių metų spalio Vidaus reikalų ministerija (VRM) ar kita vidaus reikalų statutinė įstaiga raštu kreipėsi su prašymu pasitelkti VST pareigūnus, kokioms užduotims vykdyti.
Paskutiniu klausimu komisija turėjo išsiaiškinti, ar A.Bilotaitė reikalavo R.Pociaus atsistatydinimo, ar nuolat jį tikrino, „elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų“.
Pagal projektą, komisija išvadas turėjo pateikti iki gruodžio 23 dienos.
Agnė Bilotaitė^Instantkomisija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.