Tyrėjai R. Skaisgirio byloje matė dramblį, bet neliko nė musės: „Per tą laiką mano gyvenimas apsivertė 88 kartus“

2022 m. spalio 30 d. 15:43
Interviu
Aštuoneri metai ir aštuonios dienos. Tiek laiko buvęs krepšininkas, prodiuseris Rolandas Skaisgirys pareigūnams įrodinėjo, kad jo rengta akcija „Pirk dramblį“ nebuvo nusikalstama ir naudinga tik vienai partijai.
Daugiau nuotraukų (7)
„Per tą laiką mano gyvenimas apsivertė 88 kartus“, – taip tyrimą ir teismus, kurie tęsėsi nuo 2014 metų, įvertino 53 metų R.Skaisgirys.
Tik šią savaitę Apeliacinis teismas nusprendė, kad verslininkas ir prodiuseris neįvykdė jokio nusikaltimo, o 2013 metais vykęs renginys „Pirk dramblį“ buvo skirtas Kauno zoologijos sodui paremti, nebuvo kyšis partijai „Tvarka ir teisingumas“.
– Nuo tyrimo pradžios praėjo aštuoneri metai. Kokį įspūdį per tiek laiko susidarėte apie Lietuvos teisėsaugą? – „Lietuvos rytas“ paklausė R.Skaisgirio.
– Tyrėjai, su kuriais tenka susidurti pirmiausia, – tikra Šaraškino kontora. Jie reikalingi tik žmonėms bauginti.
Ką gali padaryti prokurorai? Neturi nei jėgų, nei pinigų, nei įtakos. Jie iš oro bando išspausti tai, ko nėra. Tikroji šią bylą stūmusi jėga – prezidento įstaiga, tik taip ją galiu pavadinti.
Viskas prasidėjo 2008 metais, prasidėjus prezidento rinkimų kampanijai – tai prezidento rinkimų kampanijos padarinys.
Apie teismus negaliu pasakyti nei gero, nei blogo – jie tik šios situacijos įkaitai.
– Aštuoneri metai – gana ilgas gyvenimo tarpas. Kas pasikeitė per tą laiką, kai buvote įtariamuoju, kaltinamuoju ir galiausiai sulaukėte išteisinimo?
– Ši istorija apvertė gyvenimą visose srityse be galo daug kartų.
Aplink mane buvo daug verslo sričių, ne tik televizijos.
Daugiau nei kelios dešimtys įmonių buvo kratomos, verslininkai bauginami, kviečiami į apklausas Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT). Jie man skambindavo išsigandę ir klausdavo, kas bus toliau. Tuomet pusė Vilniaus buvo išgąsdinta. Už tai iki šiol jaučiuosi atsakingas.
Noriu padėkoti esamiems ir buvusiems verslo partneriams – tuo sunkiu metu beveik nė vienas jų neatsitraukė. Gal tik pora be jokių asmeniškumų nutraukė bendradarbiavimą, kol baigsis byla.
Per tą laiką iširo ir mano šeima. Tarkime, tai mano pasirinkimas, bet kas gali pasakyti, kad dėl to nekaltas vyriausiasis STT tyrėjas?
Tai ne grasinimas, bet man įdomu, ar jis ir kiti šią bylą tyrę pareigūnai dabar ramiai miega, ar dar turi darbą, ar jau graužia pagalį.
Prisimenu, jau per pirmąją apklausą man tiesiai šviesiai buvo pasakyta, ką reikia priduoti. Ar ramiai miega tie žmonės, kurie tame dalyvavo, kurie slapta filmavo mūsų su žmona intymiausias scenas?
Dar yra santykis su visuomene. Po Apeliacinio teismo sprendimo tiek prokuratūra, tiek pats teismas išplatino pranešimą, kad visi buvo nuteisti, tik kažkur tarp eilučių buvo užsiminta apie mano išteisinimą.
Suprantama, teisėsauga tai padarė, kad paslėptų savo klaidas, bet kur tie rėksniai, kurie tuomet mane labiausiai dergė? Vieni padarė karjerą, kiti nusigėrė. Tačiau nuolat pilamą purvą matantys žmonės tave greitai palaidoja.
Ši byla buvo pastūmėta labai įtakingų žmonių ir aš jiems paruošiu atsakymą. Moku tai padaryti, galbūt humoro forma, gal kokia kita.
– Praėjusių metų pavasarį jus išteisino Panevėžio apygardos teismas. Ar dar buvo nerimo, kad sprendimas gali pasikeisti?
– Po pirmojo nuosprendžio keturias dienas vaikščiojau kaip kuolu trenktas.
Be abejo, mane palaikė draugai ir pažįstami, bet jaučiau didžiulį nusivylimą valstybės institucijomis.
O po šio nuosprendžio – visiška tuštuma. Šioje valstybėje neturiu dėl ko gyventi.
Pagal Friedrichą Nietzsche – yra galia, pagal Immanuelį Kantą – yra valia. Visi norėtų pasirinkti valią, tačiau valstybė rodo savo galią, ir niekur nuo to nepabėgsi.
– Tyrimo pradžioje buvote atsidūręs areštinėje. Koks buvo nelaisvėje praleistas laikas?
– Buvau suimtas dviem paroms. Iki teismo žmogų nelaisvėje galima laikyti 48 valandas, likus penkioms minutėms iki šio termino pabaigos į mano kamerą užėjo areštinės budėtojas.
Jis stebėjosi, kad dėl manęs niekas nei skambino, nei atvažiavo.
„Netrukus turėsiu jus paleisti“, – traukė pečiais pareigūnas, bet lygiai paskutinę minutę prie areštinės privažiavo STT automobilis. Spaudimas buvo daromas netgi tokiais būdais.
– Apeliacinis teismas dar griežčiau nei Panevėžio teismas pasisakė apie kriminalinės žvalgybos priemones, kurios buvo taikytos neteisėtai. Kaip buvote sekamas?
– Buvau sekamas visur. Mano automobilyje sumontuota slapta vaizdo kamera nufilmavo mūsų seksą su tuomete mano sutuoktine ir net neabejoju, kad šią sceną peržiūrėjo STT pareigūnai.
Byla jau išnagrinėta, bet man nėra atiduotas diskas su šiuo įrašu. Kur jis yra?
Ta moteris jau yra sukūrusi savo šeimą, aš šiuo metu vienišas, bet gyvenimas gali visaip pakrypti. Kas būtų kaltas, jei vieną dieną šis įrašas atsidurtų kokioje pornografijos svetainėje? Niekas.
– Apeliacinio teismo sprendimu Generalinė prokuratūra turės jums atlyginti advokato išlaidas – beveik 14 tūkst. eurų, tačiau kompensacija už ilgus metus trukusį persekiojimą be jokio pagrindo galėtų būti gerokai didesnė. Nebandysite jos reikalauti?
– Kad būtų galima išsireikalauti žalos atlyginimą iš valstybės, turėtų būti sukurtas precedentas. Tam reikia įdėti daug darbo – viešinimo, lobizmo, tačiau pagrindo tam yra.
2009 metais išrinkta tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė jau pirmajame savo metiniame pranešime paminėjo, ką gero padarė, – nutraukė projektą „Pirk dramblį“.
Kitų metų pranešime pasidžiaugė, kad „dramblio byla“ jau teisme.
Jeigu prezidentė savo metiniame pranešime visai valstybei pasako, kad R.Skaisgirys – vagis, tai kas gali pasakyti ką nors prieš?
Vaikystėje turbūt visi yra žaidę žaidimą „Pirk dramblį“.
Tai buvo nuostabus renginys, iš tiesų daug padėjęs Kauno zoologijos sodui, tačiau kai kas jį panaudojo tam, kad galėtų pasirodyti kovotojais. Tai neturi nieko bendra su valia, tai – tik galia.
Nuteisė už prekybą poveikiu
R.Skaisgirys – vienintelis išteisintasis likviduojamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ byloje.
Apeliacinis teismas paliko galioti praėjusių metų Panevėžio teismo nuosprendį.
Už prekybą poveikiu nuteisti tuometis partijos atsakingasis sekretorius, buvęs Seimo narys R.A.Ručys, verslininkai P.Kačerginskis ir G.Rakauskas.
R.A.Ručiui skirta laisvės atėmimo bausmė ketveriems metams, jos vykdymas atidėtas dvejiems metams.
Verslininkai P.Kačerginskis ir G.Rakauskas dar nuteisti dėl didelės vertės svetimo turto iššvaistymo, jiems teismas skyrė lygtines laisvės atėmimo bausmes nuo 2 iki 3 metų.
Verslininkus V.Banį ir J.Garliauską teismas pripažino kaltais dėl didelės vertės svetimo turto iššvaistymo, dokumentų klastojimo ir paskyrė atitinkamai 2 metų ir 6 mėnesių bei 3 metų lygtines laisvės atėmimo bausmes.
Visi lygtinai nuteisti asmenys įpareigoti bausmės atidėjimo laikotarpiu nepalikti gyvenamosios vietos be priežiūrą vykdančios įstaigos leidimo ir sumokėti po 753 eurus į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
Partijai „Tvarka ir teisingumas“ buvo skirta beveik 113 tūkst. eurų bauda, iš jos konfiskuota daugiau kaip 279 tūkst. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.