Sprendimą neįvesti plano „Vėtra“ riaušėse prie Seimo priėmusio pareigūno žinutė opozicijai: graudu žiūrėti

2022 m. spalio 28 d. 14:10
Atsakomybę dėl pernai prie Seimo vykusių riaušių metu joms malšinti neįvesto plano „Vėtra“ prisiėmęs policijos veiksmus tądien koordinavęs buvęs Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato viršininkas, šiuo metu einantis Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro viršininko pareigas, Saulius Gagas sako nesigailintis savo sprendimo.
Daugiau nuotraukų (44)
Jo teigimu, dabar dalis vidaus reikalų ministrę Agnę Bilotaitę puolančių opozicijos atstovų patys riaušių naktį vaikštinėjo aplink protestuotojus ir savo pasirodymu juos ragino dar agresyviau reikšti savo nepasitenkinimą.
Sako, kad nieko nekeistų
Riaušių malšinimui skirtas planas „Vėtra“ sukėlė diskusijų tarp politikų po to, kai dabar jau buvęs Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadas Ričardas Pocius viešai prabilo apie A.Bilotaitės atsakomybę dėl netinkamo pernykščių riaušių prie Seimo malšinimo.
Generolas apkaltino ministrę neryžtingumu nesiimant veiksmų, kad būtų paskelbtas planas „Vėtra“. Jei šis būtų įvestas, anot R.Pociaus, riaušės apskritai esą galėjo nė nekilti.
Savo ruožtu A.Bilotaitė tvirtino, kad ateityje plano „Vėtra“ apskritai ketinama atsisakyti kaip „sovietinio relikto“.
Atsakomybę dėl plano neįvedimo trečiadienį viešai prisiėmė buvęs Vilniaus policijos vadovas S.Gagas, kurio sprendimu šis planas ir nebuvo pasitelktas. Tiesa, jis nurodė esantis visiškai įsitikinęs, kad pasielgė teisingai ir savo veiksmų, jei galėtų, nekeistų.
„Visuomenei turbūt pasakyčiau, kad tikrai nebūčiau elgęsis kitaip, jeigu būtų ta situacija vakar, ypač po pastarųjų savaičių įvykių. Esu visiškai įsitikinęs, kad pasielgiau teisingai ir aplinkybių visuma visa tai parodė“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ kalbėjo buvęs Vilniaus policijos vadovas.
Kaip tos nakties klaidą S.Gagas įvardijo tai, kad VST pareigūnų pasitelkimas nebuvo raštiškai įformintas.
Tačiau, anot jo, R.Pociaus žodžiai, kad planas „Vėtra“ būtų „viską išsprendęs“, yra netiesa. Buvęs Vilniaus policijos vadovas atkreipė dėmesį, kad sąlyginai riaušių naktį nukentėjusių ir sužalotų asmenų skaičius buvo nedidelis.
„Aš laikausi tos pozicijos (kad situacija buvo suvaldyta kokybiškai, – aut.past.) Esu įsitikinęs, kad dariau visa tai tik dėl to, jog nebūtų daugiau nukentėjusių, būtų apsaugotas turtas ir operacijoje dalyvavę policijos pareigūnai“, – aiškino S.Gagas.
Jis apgailestavo, kad kaltinimai dėl šios situacijos dabar tenka vidaus reikalų ministrei A.Bilotaitei.
„Man šiandien tikrai yra graudu žiūrėti, kaip eskaluojama situacija, kai kaltinama vidaus reikalų ministrė, visi kiti politikai, kad neįvestas planas „Vėtra“.
Ypatingai iš tų politikų, kurie dalyvavo, vaikščiojo aplink Seimą ir galbūt savo tuo buvimu kai kuriais atvejais net skatino, būdami opozicijoje, tuos asmenis reikšti savo nepasitenkinimą tam tikrais veiksmais“, – pareiškė pašnekovas.
S.Gagas dėkojo politikams, kurie riaušių metu nesikišo į policijos darbą ir leido jam pačiam priiminėti sprendimus. „Kai kurie politikai turbūt norėjo įsikišti, skambinti ir pasakyti, ką reikia daryti“, – pridūrė jis.
VST savivaliavo?
Buvęs Vilniaus apskr. vyriausiojo policijos komisariato viršininkas metė akmenį ir į paties R.Pociaus daržą, akcentuodamas, kad jis negalėjo perduoti situacijos VST valdymui, nes tuo metu riaušių vietoje jų tiesiog nebuvo ir jis neturėjo žinių, kiek jų atvyks. Derintis darbus su VST esą ir anksčiau būdavo labai sudėtinga.
„Reikia turėti omenyje daugybę aplinkybių, kad VST pareigūnų tuo metu nebuvo. VST pareigūnai saugojo migrantų stovyklas, padėjo pasieniečiams ir tuo metu jų nebuvo.
Kitas dalykas, turbūt turėtų pasakyti generolas, kaip jis vykdydavo ankstesnius vidaus reikalų ministrės įsakymus, kaip jis teikė pagalbą policijai karantino metu, blokpostų metu, kuomet, pagal vidaus reikalų ministrės įsakymą, VST pareigūnai turėjo dirbti su policijos pareigūnais, tačiau tam tikromis dienomis tam tiktu metu jie palikdavo policijos pareigūnus ir išvykdavo iš postų.
Tam tikromis dienomis iš viso neatvykdavo į postus darbui kartu su policijos pareigūnais. Tam tikrais atvejais, kai kreipėsi policijos vadovai dėl VST pareigūnų pasitelkimo rezervui masiniuose renginiuose, iš generolo būdavo gaunami atsakymai, kad VST neturi pajėgumų dėl pareigūnų užimtumo ir negalės skirti jų darbui renginiuose“, – sakė S.Gagas.
Jis pateikė pavyzdį, kad, jeigu VST pareigūnų pagalbos būdavo paprašoma iki renginio likus dešimčiai dienų, užuot atsakius, jog padėti nėra galimybių, buvęs vadas geriau galėjo įdėti pastangų pajėgas perdislokuojant, suplanuoti kitaip darbus ir pan.
„Juk prašoma ne kažkam, o visuomenės, žmonių saugumui užtikrinti. Taip pat ir policijos pareigūnų palaikymui. Mes neprašome kažko ypatingo, kaip buvo pasakyta, kad prieš pusę dienos ar panašiai...
O jeigu ir paprašome tokiu laiku, VST tam ir yra skirta“, – kritikavo buvęs Vilniaus policijos vadovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.