„Kategoriškai paneigiu vado kliedesius apie persekiojimą, marškinių praseginėjimą, grasinimus sunaikinti ar abejones vyriškumu. Tai yra šmeižikiški išsigalvojimai“, – į jai mestus kaltinimus atsakė A.Bilotaitė.
Kaltinimus pavadino „liguistais kliedesiais“
Kaip teigė ministrė, R.Pocius tiek apie ją, tiek apie pačią Vidaus reikalų ministeriją (VRM) paskleidė daug melo, o jo samprotavimai esą panašėja į „liguistus kliedesius“.
„Kol buvau išvykusi į Europos vidaus reikalų ministrų susitikimą, iš pareigų atleistas VST vadas viešoje erdvėje mano ir ministerijos atžvilgiu paskelbė daug melo. Buvusio VST vado samprotavimai jau panašėja į liguistus kliedesius, kuriuos būtina stabdyti“, – nurodė A.Bilotaitė.
Anot jos, desperatiška generolo gynybinė taktika ima kenkti statutinių tarnybų ir šalies įvaizdžiui, o dabartiniame geopolitiniame kontekste tokie buvusio VST vado pasisakymai kelia pavojų.
„Dėl R.Pociaus atleidimo noriu pasakyti tik tiek: taip, nepasitikėjau vadu ir tas nepasitikėjimas augo. Tai niekaip nėra susiję su pernykščiais neramumais prie parlamento“, – patikino ministrė.
A.Bilotaitė aiškino, kad VST darbo organizavimo bėdos pasireiškė per krizines situacijas, nepaprastąją padėtį.
„VST yra statutinė tarnyba, kuri yra atsakinga už strateginių objektų apsaugą ir turi būti pasirengusi dieną naktį reaguoti į grėsmes viešajai tvarkai. Man yra nepriimtina, kad tokios svarbios tarnybos vadas praleisdavo Nepaprastosios padėties komisijos generolų pasitarimus, kuriuose buvo priimami sprendimai dėl grėsmių valdymo“, – pareiškė ji.
Ministrė pateikė duomenis, kad R.Pocius neatvyko į dešimt Nepaprastosios padėties komisijos generolų pasitarimų. Iš viso jų buvo surengta 21.
„O tada, kai pats generolas dalyvaudavo, jis nėra pateikęs nė vieno pasiūlymo. Jis tiesiog ignoruodavo kolegas“, – kritikavo A.Bilotaitė.
Neįtiko vadovė moteris?
Ministrė taip pat akcentavo, kad buvęs VST vadas dažnai būdavo nepasiekiamas telefonu savo tiesioginiams vadovams, nors nepaprastosios padėties metu galioja 24/7 parengtis. R.Pociaus darbo metu nebūdavo savo darbo vietoje ir niekas esą nežinodavo, kur jis yra.
„Nėjimas į darbą nėra smulkmena“, – pabrėžė VRM vadovė.
Pasak ministrės, R.Pocius pats vienašališkai nuspręsdavo skirti ar neskirti VST pajėgas padėti policijai, jis buvo „kurčias profesinių sąjungų keliamoms problemoms“, o jo durys buvo užrakintos klausimų turintiems pareigūnams.
„XXI amžiuje gyvenančiam generolui dažnai kildavo kėblumų dėl vadovės moters. Bet tikrai neverčiau vadovo nei lūpų dažytis, nei aukštakulnių dėvėti“, – rėžė A.Bilotaitė.
Ji pažymėjo, kad po kilusio skandalo apie R.Pociaus vadovavimo ydas, tarnyboje tvyrojusią įtampą drąsiau kalba ir patys pareigūnai.
Per jo vadovavimo laikotarpį nuo 2018 metų tarnybą iš viso paliko 325 pareigūnai.
Ministrės teigimu, buvusiam VST vadui apie nepasitikėjimą juo buvo pasakyta dar pavasarį, tačiau jis lyg niekur nieko tęsė darbus.
Sako, kad raštiško pavedimo įforminimo raštu nereikėjo
Buvęs VST vadas aiškino, kad nesutarimai su vidaus reikalų ministre prasidėjo po pernai prie Seimo kilusių riaušių. Jis kritikavo, kad policija nesiėmė jokių veiksmų, kaip užkirsti kelią riaušėms, nesiėmė plano „Vėtra“, todėl situaciją suvaldyti teko patiems VST pareigūnams.
„Kad būtų visiems aišku – joks politikas, pabrėžiu – nei ministras, nei Seimo narys – negali nurodinėti pareigūnams, kokią taktiką naudoti malšinant neramumus ir užtikrinant viešąją tvarką. Laikai tikrai yra seniai pasikeitę, bet kai kurie politikai vis dar nori vadovauti teisėsaugai ir teisėtvarkai.
Operacijoms ir riaušių malšinimo planams, ikiteisminiams tyrimams vadovauja pareigūnai, ir joks politikas jiems negali nurodinėti.
Neramumų malšinimo prie Seimo operacija buvo tokia, kad pernai vadovavo policija. Policijos generalinis komisaras jau paaiškino, koks neramumų malšinimo modelis buvo pasirinktas, kad būtų išvengta perteklinės jėgos panaudojimo, bereikalingų aukų. Ir kodėl operacijų vadovas nepaskelbė plano „Vėtra“.
Susiklosčius ypatingai situacijai ir prireikus skubiai pasitelkti VST pareigūnus, tai galima padaryti ir žodiniu ministro leidimu, tą numato teisės aktai. Taip ir buvo padaryta“, – tikino A.Bilotaitė.
Anot ministrės, pastiprinimas atvyko laiku ir procedūrinis formalumas – žodinio pavedimo įforminimas raštu – neturėjo jokios įtakos neramumų suvaldymui.
Praėjusią savaitę Vyriausybė R.Pocių atleido šalių susitarimu. Po vėliau pasirodžiusio interviu VRM nurodė, kad savo pareiškimais buvęs VST vadas bando pridengti savo melagingą informacijos teikimą, nebuvimą darbo vietoje ir nepasiekiamumą.