Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė patvirtino, kad toks incidentas buvo: „Vyko tradicinis testas – pareigūnui reikėjo daryti atsispaudimus, kuo greičiau nubėgti trumpų nuotolių atkarpas ir maksimaliu greičiu įveikti 1 kilometro distanciją.“
Būtent šis incidentas Lietuvos policijos vadovybę privertė imtis skubių priemonių – pranešta, kad generalinis komisaras Renatas Požėla nurodė laikinai sustabdyti fizinių normatyvų laikymą policijos sistemoje.
„Įvertinus situaciją, teisinį reglamentavimą, normatyvų atlikimo sąlygas, pasikonsultavus su vidaus reikalų ministerijos vadovybe ir VRM Medicinos centru, bus priimti tolimesni sprendimai dėl pareigūnų fizinių normatyvų laikymo ir papildomų pareigūnų sveikatos tikrinimų. Primename, kad dar praėjusią savaitę Vidaus reikalų ministrė pavedė visoms vidaus reikalų statutinėms tarnyboms užtikrinti, kad pareigūnų fizinio pasirengimo normatyvų vertinimą prižiūrėtų medikai“, – rašoma pranešime, bet neužsimenama apie Telšių atyvejį.
Mirė išlaikęs testą
Nusiskundimų sena ir visiems privaloma testavimo sistema būta seniai, bet sujudimas kilo pastarosiomis savaitėmis, kai vienas po kito staiga mirė du Šiaulių kriminalistai.
Kriminalinėje žvalgyboje dirbusį 42 metų Mindaugą Stočkų mirtis ištiko po sėkmingai išlaikyto fizinio pasirengimo testo.
Jis išlaikė testą, pasidžiaugė, kad viskas gerai, ir išėjo į persirengimo kambarį. Čia jį netrukus ir rado be gyvybės žymių.
Kriminalistas niekam nebuvo skundęsis sveikatos problemomis, o teismo medicinos ekspertai nustatė, kad jauną vyrą pakirto infarktas.
Paslapties dar neįminė
Kitą šiaulietį kriminalistą mirtis ištiko per komandiruotę. 46 metų kriminalinės paieškos pareigūnas Tomas Reivytis rugsėjo 28-ąją nuskrido į Londoną pargabenti nuo teisėsaugininkų besislapstančio kaltinamojo.
Kriminalisto kitą rytą pasigedo bendradarbis. Pareigūnai buvo susitarę susitikti prie pusryčių stalo, bet T.Reivytis nepasirodė, telefonu neatsiliepė.
Sunerimęs pareigūnas kreipėsi į viešbučio administratorę. Ji atrakino kambario duris, o viduje buvo aptiktas miręs lietuvis.
Kas nutiko 27 metus kriminalistu dirbusiam šiauliečiui, dar neaišku – kol kas nėra teismo medicinos ekspertų išvadų.
Ėmėsi skubių priemonių
Šios mįslingos netektys privertė sukrusti Lietuvos policijos vadovybę. Praėjusią savaitę generalinis komisaras nurodė per pareigūnų fizinės parengties patikrą instruktoriams turėti defibriliatorių ir kraujospūdžio matavimo prietaisą, o esant galimybei pasitelkti budintį mediką ar greitosios pagalbos brigadą.
„Vėliau pokyčių bus ir daugiau. Laukiame rugsėjo viduryje pradėto fizinio parengimo sistemos audito išvadų. Kol jis vyksta, instruktoriams nurodyta daugiau dėmesio skirti kiekvieno testuojamo pareigūnų sveikatos problemoms, fizinėms galimybėms“, – sakė Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pavedė visoms vidaus reikalų statutinėms tarnyboms užtikrinti, kad pareigūnų fizinio pasirengimo normatyvų vertinimą prižiūrėtų medikai.
„Pareigūnų pasirengimui, sveikatos priežiūrai ir ligų prevencijai turi būti skiriama daugiau dėmesio. Kartu su statutinių tarnybų vadovais, pareigūnų bendruomene, medikais ieškosime būdų, kaip užtikrinti sveikatos priežiūros kokybę, savalaikį paslaugų prieinamumą ir paskatinti sveiką gyvenseną“, – pareiškė A.Bilotaitė.
Bet antradienį Telšiuose paaiškėjo, kad to gali būti maža – sistemai būtinos skubios reformos.