Tuo tarpu kitam premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamos Vyriausybės ministrui – Arvydui Anušauskui – apklausos dalyviai įteikė gimtadienio dovaną. Pasitikėjimas juo – rekordiškai aukštas.
Sociologas, „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys pastebėjo, kad apskritai tik keturi šalies politikai yra išlaikę teigiamą vertinimą, o blogų žinių šį mėnesį sulauks ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ bei jos vadovas Saulius Skvernelis.
R.Karbauskis jau kvėpuoja S.Skverneliui į nugarą
Nors į partijų vertinimą nuo paskutinės „Vilmorus“ apklausos, vykdytos liepos mėnesį, iš tiesų ruduo įpūtė naujų vėjų, pirmosios dvi lentelės pozicijos nepasikeitė.
Jeigu Seimo rinkimai vyktų kitą sekmadienį, labiausiai pasisekti turėtų reitingų lentelės viršuje jau seniai įsitvirtinusiai Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP). Už juos balsuotų 14 proc. apklaustųjų. Liepą šis skaičius siekė 13,6 proc.
Antroje vietoje išlieka Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), taip pat 0,4 proc. kilstelėję gerbėjų gretas. Rugsėjį konservatoriams palankumą išreiškė 11,8 proc. respondentų, vidurvasarį jų buvo 11,4 proc.
Nors trečioje vietoje vis dar išlieka naujas vardas Lietuvos politinių partijų padangėje – S.Skvernelio vedama Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“, palankumas jai per du mėnesius krito kone daugiausiai ir ant kulnų jau visai užlipo bene didžiausia konkurentė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).
Už demokratus rugsėjį balsuotų 7,7 proc. apklaustųjų, kai dar liepą jų gretos siekė 10,6 proc. Tuo tarpu ketvirtoje vietoje likę valstiečiai sulauktų 7,7 proc. respondentų balsų (liepą – 7,6 proc.).
„Vadinamoji pirmoji lyga nepasikeitė, bet anksčiau į ją papuldavo ir S.Skvernelio partija. Dabar jie iškrenta. Kai jie susikūrė, turėjo didelį reitingą ir potencialą, o dabar jų nebegalima priskirti prie stipriausių partijų“, – portalui lrytas.lt komentavo V.Gaidys.
Anot „Vilmorus“ vadovo, aukščiausias demokratų reitingų taškas buvo šių metų kovo mėnesį jiems tik susikūrus, kai siekė per 12 proc. Vėliau, maždaug nuo gegužės mėnesio, palankumas S.Skvernelio politinei jėgai pamažu krito.
Reitingus šiek tiek paaugino penktoje vietoje besirikiuojanti partija „Laisvė ir teisingumas“. Jeigu Seimo rinkimai vyktų kitą sekmadienį, ją rinktųsi 5,4 proc. apklausos dalyvių (liepą – 4,5 proc.).
Tačiau žemyn čiuožtelėjo Liberalų sąjūdžio populiarumas. Šiai partijai savo balsą atiduotų vos 4 proc. respondentų, kai liepą jų skaičius buvo pasiekęs 5,7 proc.
Tiesa, kaip atkreipė dėmesį V.Gaidys, Liberalų sąjūdžio reitingai dažnai svyruoja keliais procentais tai aukštyn, tai žemyn, todėl ryškesnių kritimo tendencijų jis neįžvelgė.
„Nėra geras rezultatas, bet negalima sakyti, kad jis kažkaip labai žemėja“, – paaiškino „Vilmorus“ vadovas.
Toliau rikiuojasi Darbo partija (rugsėjį – 3,7 proc., liepą buvo 4 proc.), Lietuvos regionų partija (rugsėjį – 3,4 proc., liepą buvo 2,4 proc.) ir dar labiau savo populiarumą per vasarą aptirpdžiusi Laisvės partija (rugsėjį – 1,8 proc., liepą buvo 2,6 proc.).
Kaip teigė V.Gaidys, Laisvės partija yra turėjusi ir dar mažesnį populiarumo balą.
„Praėję metai jiems buvo dar visai neblogi, bet šie metai – ne jų. Jų keliamos problemos šių metų kontekste truputį nublanksta“, – konstatavo sociologas.
Labiau teigiamai nei neigiamai vertina tik keturis politikus
Palankiausiai apklausoje dalyvavę gyventojai ir toliau vertina prezidentą Gitaną Nausėdą, nors šis palankumas ir turi tendenciją nežymiai mažėti. Į jį teigiamai žiūri 56 proc. apklaustųjų, neigiamai – 20,9 proc. Liepą šie skaičiai atitinkamai siekė 57,2 proc. ir 23,3 proc.
Antrą vietą lentelėje išsaugojo krašto apsaugos ministras A.Anušauskas, kuris prieš pora dienų šventė savo gimtadienį.
Visuomenės dovana jam – aukščiausias iki šiol turėtas pasitikėjimas. Palankiai ministrą vertina 47,1 proc. apklausos dalyvių, nepalankiai – 26 proc. Prieš du mėnesius buvo fiksuota 44,6 proc. teigiamų ir 25,6 proc. neigiamų vertinimų.
„A.Anušauskas yra vienintelis ministras su teigiamu vertinimu. Jo vertinimas auga, aukštai vertinama ir jo vadovaujama institucija, kariuomenė. Šis ministras yra rekordininkas“, – pažymėjo „Vilmorus“ vadovas.
Trečia vieta – taip pat be pokyčių. Joje šiltai įsitaisiusi LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė. Rugsėjį simpatijas jai išsakė 43,5 proc. respondentų, 25,9 proc. politikę vertino nepalankiai. Liepą šie skaičiai atitinkamai buvo 43,4 proc. ir 27,8 proc.
Tačiau į nugarą vis garsiau jai kvėpuoja parlamentaras Remigijus Žemaitaitis. Palankių vertinimų skaičių jis užsiaugino iki 42,3 proc., neigiami siekia 25,2 proc. (liepą – 38,1 proc. ir 24,1 proc.).
„Gal jis kokiose televizijos laidose vėl daugiau pradėjo dalyvauti“, – spėliojo V.Gaidys.
Tik šie keturi politikai šalyje yra vertinami labiau teigiamai, nei neigiamai. Pasak sociologo, per 24 metus, kuomet „Lietuvos ryto“ užsakymu yra atliekami „Vilmorus“ tyrimai, tokia situacija buvo susiklosčiusi vos kelis kartus.
Į penktą vietą iš šeštos šį mėnesį pakilo socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Teigiamai į ją žiūri 27,1 proc. apklaustųjų, neigiamai – 28 proc. (liepą atitinkamai 29,6 proc. ir 27,4 proc.).
Iš penktos vietos ministrė į septintą išstūmė S.Skvernelį, kurį palankiai įvertino 36,6 proc. apklausos dalyvių, nepalankiai – 39,2 proc. (liepą atitinkamai 38,5 proc. ir 35,8 proc.).
Iš devintos į šeštą lentelės vietą per pora mėnesių pakilo Lietuvos regionų partijos lyderis Jonas Pinskus. Simpatijas jam rugsėjį atidavė 25,7 proc. apklausos dalyvių (liepą – 21,3 proc.), antipatijas – 27,6 proc. (liepą buvo 28,6 proc.).
I.Šimonytės ir D.Kreivio antirekordai
Iš 13 į 17 vietą nučiuožė premjerės I.Šimonytės reitingas. Teigiamai į ją žiūri 27,2 proc. apklaustųjų (liepą – 30,4 proc.), neigiamai – 56,1 proc. (liepą buvo 50,9 proc.).
„Pagal neigiamus vertinimus tai – jos antirekordas“, – akcentavo pašnekovas.
Didžiausias pokytis – interpeliacijos procedūrą šią savaitę atlaikiusio D.Kreivio sąskaitoje. Dar liepą užėmęs 16 vietą, rugsėjį jis nusirito į priešpaskutinę – 26-ąją. Labiau už jį apklausos dalyviai nemėgsta tik ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės.
Palankumą D.Kreiviui rugsėjį išreiškė vos 8,1 proc. respondentų, 61,8 proc. ministrą įvertino neigiamai. Dar liepą teigiamai į jį žiūrėjo 17,3 proc. apklaustųjų, neigiamai – 41,1 proc.
„Paprastai kai norima kažką mandagiai pasakyti, sakoma, kad blogai komunikuoja. Bet jis pakalbėti per mėnesį turėjo ne vieną progą. Turbūt tai padarė nelabai įtikinamai“, – apibendrino V.Gaidys.