Premjerė Ingrida Šimonytė svarstė, kad naujasis politinis sezonas bus „toks, kaip visada“.
„Politinis sezonas kaip politinis sezonas. Opozicija sakys, kad Vyriausybė viską daro blogai, Vyriausybė stengsis dirbti savo darbą, ir kažkaip eisime į priekį. Sudėtinga tuo požiūriu, kad yra daug neapibrėžtumų, kuriuos reikės matyti, visą laiką stebėti viena akimi. Tai tiek dėl ekonomikos plėtros, tiek dėl energetikos išteklių kainų“, – kalbėjo premjerė.
Parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen šeštadienį prieš pirmąjį rudens sesijos Seimo posėdį prognozavo, kad ši sesija bus tikrai darbinga.
„Rudens sesijoje yra registruoti 473 projektai, tad planuojama intensyvi sesija. Žinoma, pagrindinis darbas yra biudžeto apsvarstymas ir priėmimas – tai yra esminis kiekvieno rudens darbas.
Šį rudenį turime papildomą kontekstą – energetikos kainų kilimą, tai labai svarbu, planuojant priemones kitiems metams, sušvelninti tą šoką. Sakyčiau, ir nacionalinio saugumo užtikrinimas taip pat yra vienas iš prioritetų“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Seimo opozicija sako, kad valdantieji Seimo rudens sesiją pradeda nepasiruošę, ir vis dar pirštais beda į gilėjančią energetikos krizę. Tačiau pati V.Čmilytė-Nielsen tam nepritaria.
„Nesutikčiau, kad ateina nepasiruošę. Galiu labai atsakingai pasakyti, kad visą vasarą buvo dirbama, lanksčiai ir greitai reaguojama į naujus iššūkius. Žinoma, dalį priemonių jau buvome numatę per pavasarį, kai Seimas pristatė vieną iš didžiausių antiinfliacinių paketų Europos Sąjungoje. Dabar turėsime susikoncentruoti į biudžeto priemones, ir manau, kad einame pakankamai geru ritmu“, – tvirtino parlamento vadovė.
Paklausta, kaip vertina vis dar kylantį nepasitenkinimą tam tikrų žmogaus teisių klausimais, pavyzdžiui, Civilinės sąjungos įstatymu, V.Čmilytė svarstė, jog žmogaus teisių sritis plačiąja prasme taip pat yra nacionalinio saugumo klausimas.
„Manau, darbotvarkėje tikrai bus žmogaus teisių klausimai, ir manau, kad jie yra lygiai taip pat svarbūs. Ukrainos su žmogaus teisėmis susiję sprendimai parodo, kad tikrai nėra blogo laiko spręsti dėl vienos ar kitos grupės teisių užtikrinimo“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
„Tikiuosi, kad tie darbai, kurie yra suplanuoti ir apsvarstyti komitete, o šis klausimas jau yra apsvarstytas komitete, kad jie judės normalia tvarka ir pagaliau sulauks pritarimo“, – paklausta, ar rudens sesijoje galiausiai pavyks įteisinti partnerystę, teigė V.Čmilytė-Nielsen.
Jaučiasi apgauti, interpeliacijos minties neatsisako
Tačiau opozicinės Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Saulius Skvernelis tikino, kad didelio optimizmo pasitikdamas naujos sesijos pradžią tikrai neturi.
„Nusiteikę kaip visada – darbingai. Didelio optimizmo nėra, nes matome praktiškai dvejus metus tą pačią situaciją – visą laiką vėluojame, bėgam įvykiams iš paskos, tai, matyt, tas bėgimas bus ir šią sesiją.
Pasigendu atsakomybės, savo pažadų, kurie buvo padalinti, laikymosi, ir tas tonas, kuris buvo užduotas šiame pastate. Kada buvo opozicijos sprendimai nedalyvauti posėdžiuose, o Seimo pirmininkė buvo pažadėjusi, kad visą vasarą bus stipriai dirbama su premjere dėl tų priemonių, kurios yra aktualios, tai kalbame apie infliaciją, socialinius, energetinius klausimus, tai mus tiesiog apgavo. Ir tokia politinė apgavystė aukščiausio Seimo pareigūno rodo, kad tas darbas bus nelabai konstruktyvus“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Pasak jo, naujasis politinis sezonas bus itin sunkus.
„Norint sutarti, reikia turėti dėl ko tartis. Kol kas nelabai ką ir matome – besiblaškymą, kopijavimą, kas ką padarė, bet konkrečiai mes vis dar laukiame. <...> Pasitikėti valdančiaisiais ir ypatingai Seimo pirmininke dabar labai sunku“, – pridūrė S.Skvernelis.
Atsakydama į šią kritiką premjerė I.Šimonytė pabrėžė, kad darbas su opozicija tikrai vyks.
„Tuo metu, kada opozicija buvo pasitraukusi į rezistenciją, ar kaip čia tą pavadinti, tuo metu mano siūlymas buvo, kad sutarkime, jog svarstome jūsų siūlymus atskiroje darbo grupėje, ir tada dėl kažko gal ir susitarsime. Bet kadangi opozicija užsispyrė, kad ji nori tuos savo projektus būtinai pateikti ir tie pateikimai vyko šių metų pavasario sesijoje, tai, tiesą sakant, toliau pasiūlymai buvo aiškūs, Seimas dėl jų apsisprendė, toliau dirbame taip, kaip dirbame.
Tikrai to darbo su opozicija bus nemažai, manau, kad sutarsime, kad pagrindinė problema, kurią reikia spręsti, yra susijusi su energetika, nes visos kitos problemos yra gerokai nuosaikesnės“, – tikino I.Šimonytė.
Pats S.Skvernelis po Seimo posėdžio tvirtino, kad interpeliacijos idėjos bent keliems ministrams opozicija dar neatsisakė. Pavasarį buvo skelbta, kad pirmiausiai ji bus organizuojama užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui, taip pat kalbama ir apie energetikos ministro Dainiaus Kreivio atsakomybę.
„Manau, ne tik galvojama – kiek čia šiandien yra tos opozicijos, plačiai dar nebuvo diskusijos, bet tai, kas buvo numatyta dar praeitoje sesijoje, tai yra užsienio reikalų ministrui, ir dabar subrandinta, kolegos socialdemokratai siūlo kalbėti ir apie energetikos ministrą, kažkur vis pasislenka aplinkos ministras, vis kažkas jo eilę užima, bet yra tokie dalykai. Bet mes puikiai suprantame, kad interpeliacijos negali būti pagrindinis šių rūmų (Seimo rūmų, – aut.past.) darbo žanras.
Tai yra tie klausimai, kurie šiandien žmonėms rūpi. Galbūt žmonėms nėra labai svarbu, ar Kreivys, ar koks nors kitas pilietis bus ministru, svarbu, kad ta ministerija dirbtų ir ieškotų sprendimo būdų“, – kalbėjo parlamentaras.
Pasak S.Skvernelio, kai kurių partijų pirmininkai sako, kad interpeliacijų ministrams nereikia, tačiau apie tai opozicija diskutuos atskirai.
„Tai mes, galbūt, tos trys didesnės opozicinės frakcijos, gal sutarsime“, – sakė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ vienas iš lyderių.
G.Paluckas: sprendimų priėmimui trukdys artėjantys savivaldos rinkimai
Lengvo naujo politinio sezono nesitiki ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Gintautas Paluckas.
„Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, yra energetinė krizė. Sprendimai, kurie yra siūlomi, yra arba nepakankami, arba neadekvatūs, arba neparengti sprendimo projektai apskritai, kur reikalinga Seimo valia“, – kritikavo G.Paluckas.
Socialdemokrato įsitikinimu, reikalingus sprendimus priimti parlamente bus sudėtinga ne tik dėl nuomonių skirtumų tarp politikų, bet ir artėjančių savivaldos rinkimų.
„Aišku, tuos sprendimus priimti bus labai sudėtinga, nes mes kai kada turime ne tik nuomonių skirtumus, bet ir artėjančius savivaldos rinkimus, kurie, kaip visada, daro įtaką tų sprendimų priėmimui – tiek procesui, tiek kokybei.
Todėl čia reikės labai didelio Seimo susitelkimo, nes tiek visuomenė, tiek verslai tokiomis sąlygomis ilgai netrauks“, – perspėjo jis.
Primename, kad savivaldos rinkimai vyks kitų metų kovą.