„Mūsų „Vilkai“, dabar jau drąsiai galima sakyti, pereina į kitą lygą – tas gaminys, kuris buvo mums pagamintas, dar kartą yra patobulintas, ir per artimiausius kelis mėnesius visi Lietuvoje esantys „Boxeriai“ bus atnaujinti.
Nelieka jokių jų naudojimo apribojimų – jie naudosis visomis pilnomis savo kovinėmis galimybėmis. Artimiausiu metu bus galutinai suderintas likusių, jau pagamintų „Boxerių“ tiekimas į Lietuvą“, – nurodė A.Anušauskas.
Ministro teigimu, visi, dar 2016 metais užsakyti šarvuočiai į Lietuvą pristatyti turėtų būti kitų metų viduryje. „Šis projektas turėjo būti įgyvendintas iki 2020 metų gruodžio, tačiau dėl įvairių priežasčių to nepavyko savo laiku padaryti“, – pastebėjo jis.
Anot A.Anušausko, šiuo metu Lietuvoje yra 43 „Boxeriai“ – dalis jau yra atnaujinti, likusieji bus atnaujinti per pora mėnesių.
„Lygiai tokia pati dalis „Boxerių“ kitam batalionui atvyks per septynis-aštuonis mėnesius“, – nurodė ministras.
Ministro teigimu, pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“ projekto įgyvendinimo eigą sutrikdė pandemija.
„2019 metais, kai buvo gauti pirmieji („Boxeriai“ – aut.past.), gal buvo sunku pastebėti (trūkumus – aut.past.), bet 2020 metais, kai buvo gauta nemaža dalis „Boxerių“, buvo galima tuos trūkumus identifikuoti.
Tačiau 2020 metais komunikavimui su gamintojais labiausiai sutrukdė įvesti šalių karantinai – niekas niekur nevyko, niekas negalėjo net atvežti atsarginių dalių ar tobulinti.
2021 metais iš pradžių susidūrėme su analogiška situacija, bet pradėjome tą procesą siekdami, kad visi „Boxeriai“ būtų tobulinami, identifikuoti trūkumai, ir dabar jau galima pasakyti, kur ir kodėl taip atsitiko“, – aiškino A.Anušauskas.
„Kiekvienas naujas ginklas visada tobulinamas, išaiškėja iš anksto nežinomi trūkumai – gamintojai atskleidė savo pačių kokybės kontrolės trūkumą“, – pridūrė jis.
A.Anušausko teigimu, defektai buvo susiję su bokšteliu ir programine įranga. Ministras svarstė, kad ankstesnių susitarimų su gamintoju trūkumas buvo tai, jog ne iki galo ištestuoti „Boxeriai“ buvo gabenami į Lietuvą. Šiuo metu sutartys papildytos, garantijos pratęstos.
Nurodė defektus
Savo ruožtu Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys smulkiau apibūdino gautų „Boxerių“ defektus.
„Esminį operacinį pajėgumą jie palaikė, trūkumai buvo daliniai – pavyzdžiui, šaudymo kampas galėjo būti ne toks, kokio norėtume, optikos klausimai buvo jautresni arba ne taip funkcionavo, kaip reikia. Valdymo sistema neveikė taip, kaip reikėtų kovinėmis sąlygomis.
Visa tai buvo identifikuota, pasakyta gamintojui, pareikalauta ir tie trūkumai yra šalinami, dabar paskutinėje partijoje, kuri ateina, tie trūkumai yra pašalinti“, – nurodė kariuomenės vadas.
Ministras A.Anušauskas Pabradėje, Generolo Silvestro Žukausko poligone, antradienį pristatė pėstininkų kovos mašinų „Vilkas“ projekto įgyvendinimo eigą.
Šiuo metu į Lietuvą jau atgabenta maždaug pusė iš 88 užsakytų šarvuočių, tačiau jie turi tam tikrų trūkumų, susijusių su programine įranga. Dėl to likusios karinės technikos pristatymas pastaraisiais metais buvo ne kartą nukeltas.
Nepaisant esamų šarvuočių trūkumų, balandį Lietuva pradėjo derybas dėl papildomų maždaug 120 pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ įsigijimo.