Ekspertų teigimu, paties A.Mazuronio „kokybė“ sunkiai atitinka partijos, kuriai jis vadovaus, todėl protingiausias sprendimas būtų bėgti kuo toliau.
„A.Mazuronio sprendimas imtis vadovauti laivui, kurio kryptis aiškiai eina į dugną, man neatrodo labai protinga“, – konstatuoja Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Virgis Valentinavičius.
A.Mazuronis daro klaidą?
Birželį iš Darbo partijos pirmininko pareigų pasitraukė jos steigėjas V.Uspaskichas. Savo sprendimą jis motyvavo siekiu suteikti politinei jėgai daugiau jaunatviškumo bei naujų idėjų.
Šio uždavinio patikėta imtis sekmadienį užtikrintai partijos vedlio rinkimus laimėjusiam A.Mazuroniui. Partiją 2016 metais į Seimo rinkimus yra vedęs jo tėtis V.Mazuronis, tačiau tuomet ją ištiko visiška katastrofa – nebuvo peržengtas 5 proc. barjeras.
Didelės sėkmės ir jo sūnui A.Mazuroniui neprognozuoja politologas V.Valentinavičius.
„Manau, kad A.Mazuronis daro asmeninę klaidą, susidėdamas su Darbo partija ir tapdamas jos pirmininku. Partija eina žemyn. Jos kokybė nelabai atitinka paties A.Mazuronio kokybę. Manau, kad kur kas racionalesnis variantas jam būtų buvęs pereiti į kitą partiją, pavyzdžiui, bet kurią liberalų partiją, kur jo asmenybė ir stilius kur kas labiau tiktų.
O dabar šis bandymas toliau vaidinti sudegusiame teatre nėra labai geras pasirinkimas“, – portalui lrytas.lt komentavo V.Valentinavičius.
Jis retoriškai klausė, kodėl žmonės turėtų balsuoti už partiją, kuri ne tik nieko naujo nepasiūlo, bet ir lyderio kėdėje nebeturi žmogaus, kuris vienintelis ir vedė ją į priekį. Pašnekovas pastebėjo, kad V.Mazuronio vadovavimas partijai jau parodė, kad be V.Uspaskicho ši politinė jėga skęsta.
„Tiesiog yra bandoma kaip gelbėjimosi rato kabintis partijos pavadinimo, logotipo ir galvoti, kad tai kažkaip savaime išves partiją rinkimuose. Idėjų nėra, išskirtinių asmenybių taip pat nėra.
V.Uspaskichas gali patikti, gali nepatikti. Man jis labai nepatinka dėl prokremliškos politikos ir niekad nenuslūgusio korupcijos šešėlio. Bet tam tikrai publikos daliai jis turėjo paklausumo, patrauklumo. Visų šitų dalykų seniai nebėra. Tai kokie yra darbo partijos šviesuliai? Mano galva, jokių nėra. Ji pelnytai eina į dugną“, – kalbėjo politologas.
V.Valentinavičius atkreipė dėmesį, kad apskritai dar neaišku, ar kitiems Seimo rinkimams ant pjedestalo nesugrįš pats V.Uspaskichas, kol kas kategoriškai neigiantis siekį toliau dalyvauti politinėje veikloje.
„V.Uspaskichas eina iš politikos tuomet, kai jis turi problemų su teismais. Manau, kad ir pastarasis išėjimas yra su tuo susijęs. „Alstom“ reikalai yra kažkur už horizonto ir mes nežinome, kaip jie veikia V.Uspaskicho sprendimą truputį pasitraukti į šoną. Pasižiūrėsime.
Mano akimis, V.Uspaskichas yra absoliučiai nepatikimas žmogus, tai kodėl mes turime tikėti, kad jis šį kartą jau tikrai negrįš?“ – svarstė politologas.
Partija gyva tik dėl buvusio lyderio populiarumo?
Šviesių perspektyvų Darbo partijai neįžvelgė ir MRU docentas Saulius Spurga. Jis sutiko, kad partijos populiarumas visada priklausė tik nuo V.Uspaskicho.
„Jis žmonių akyse buvo šios partijos lyderis ir, kadangi tai buvo labai populiarus politikas, partija taip pat buvo neblogose pozicijose. Tačiau, nors pastaruoju metu sugrįžus V.Uspaskichui reitingai buvo šoktelėję, ir, nors negalima sakyti, kad jie yra visiškai menki, šiuo metu neatrodo, jog partijos lauktų geras pasirodymas.
V.Uspaskicho pasitraukimas iš politikos, kurį jis eilinį kartą deklaruoja, ir A.Mazuronio pasirinkimas, nežinau ar pridės partijai populiarumo. Bus tikrai sunku“, – portalui lrytas.lt sakė S.Spurga.
Ekspertas abejojo ir paties A.Mazuronio, kaip asmenybės, gebėjimais pritraukti rinkėjus.
„Visų pirma, A.Mazuronis yra politinis turistas. Jis savo karjerą pradėjo „Tvarkos ir teisingumo“ partijoje, vėliau buvo Liberalų sąjūdžio, tuomet Darbo partijos narys... Taip, jis yra gana žinomas politikas, bet ar jis gali išvesti Darbo partiją į priekį ir ją kažkaip stipriai parodyti, yra abejotinas dalykas“, – prognozavo MRU docentas.
Jis akcentavo, kad partijai itin sunkiai sekasi savivaldos rinkimuose, ką pripažino ir pats A.Mazuronis. O taip, anot S.Spurgos, yra dėl to, kad partijai trūksta ryškių veidų.
„A.Mazuronis pats sako, kad partijos veikla skyriuose yra apmirusi, nefunkcionuoja. Taip ir yra. Partija neturi ideologijos, jie viską pasiekė tik savo buvusio lyderio populiarumu“, – teigė politologas.
Kaip vienintelį šansą Darbo partijai sėkmingai pasirodyti rinkimuose jis įvardijo aktyvų V.Uspaskicho veikimą politinės rinkimų kampanijos metu, tačiau, kaip pastebėjo S.Spurga, vien tai, kad reikėtų griebtis populiarumo iš žmogaus, kuris nebėra partijos pirmininkas, parodo, kokia netvari yra šios politinės jėgos ateitis.
Primename, kad V.Uspaskichas birželio viduryje paskelbė pasitraukiantis iš partijos pirmininko pareigų, nes nori „suteikti partijai naują impulsą, naujų idėjų, jaunatviškumą“. Jis sakė liekantis aktyviu partijos nariu, toliau atstovaus partijai Europos Parlamente.
Darbo partijos įkūrėjas V.Uspaskichas su pertraukomis jai vadovavo nuo 2003-iųjų, pastarąjį kartą jis į pirmininko postą išrinktas 2018 metais ir perrinktas pernai lapkritį.
Opozicinė Darbo partija Seime turi devynių narių frakciją, partija turi apie 10 tūkst. narių.