A.Mazuronio kandidatūrą palaikė 252 dalyvavę partijos nariai iš 393 balsavusių. Vadovauti partijai pretendavo ir parlamentaras Aidas Gedvilas bei advokatas Marijus Velička. Jiems atiteko atitinkamai 48 ir 93 balsai.
Partijos skyriai taip pat buvo pasiūlę laikinai partijai vadovaujančio Viktoro Fiodorovo, Ievos Kačinskaitės-Urbonienės, Valentino Bukausko, Vigilijaus Juknos, Vaidos Giraitytės-Juškevičienės ir Prano Jurkaičio kandidatūras, tačiau jie suvažiavimo metu paskelbė pirmininko rinkimuose nedalyvausiantys.
Kolegos nestokojo linkėjimų ir dovanų
Dar prieš balsavimą pirmasis „darbiečius“ pasveikinti ant scenos lipo Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, kuris šiemet nusprendė jungtis prie socialdemokratų.
„Pasirinkimas buvo, ar ateiti į Darbo partijos suvažiavimą, ar į mišias. Klebonas irgi labai kvietė, 12 val. buvo mišios. Bet, kaip matote, pasirinkau Darbo partijos suvažiavimą“, – juokavo V.Tamulis.
Meras tuo pačiu linkėjo Darbo partijos frakcijos Seime nariams „būti dar aktyvesniems, ypatingai žinant, kokioje situacijoje gyvena mūsų paprasti gyventojai kainų pasiutpolkės fone“.
„Man, kaip merui, kartais gėda prieš gyventojus, nes, kai jie klausia, neturiu atsakymų, kas bus rudenį, kai ateis šildymo sezonas“, – pasakojo jis.
Pasveikinti kolegas atvyko ir socialdemokratas Tomas Bičiūnas. „Manęs klebonas nekvietė mišių, ko gero, aš darau mažiau nuodėmių, nei mūsų gerbiamas meras“, – šmaikštavo jis.
Darbo partijos naujojo pirmininko rinkimus T.Bičiūnas pavadino istorine diena ir linkėjo išsirinkti tokį partijos vadovą, kuris ją tinkamai prižiūrėtų ir puoselėtų. Kaip to simbolį socialdemokratas „darbiečiams“ dovanų įteikė citrinmedį.
Toliau ant scenos lipo ir į Darbo partijos narius kreipėsi Regionų frakcijos Seime atstovas Valdemaras Valkiūnas. Jis negailėjo liaupsių kolegoms iš opozicijos, vadindamas juos „puikiais, empatiškais, simpatiškais ir aktyviais“.
„Jūs esate tokie gražūs veidai, simpatiški, gerai nusiteikę, tokie netipiški lietuviai, kurie šypsosi net nepaėmę šimto gramų“, – juokėsi V.Valkiūnas.
Parlamentaras retoriškai klausė, kodėl „darbiečiai“ vis dar nepralenkia socialdemokratų, nes, anot jo, su tokiu potencialu Darbo partija Seime turėtų turėti gerokai daugiau savo narių.
„Kur tas potencialas? Manau, kad bus išrinktas naujas vadas, kuris gerai vadovaus ir tą potencialą išnaudos. Darbo partija bus ta jėga, kuri bus kaip pavyzdys – gerai darbuose padirbę, gerai ir ilsėsis“, – sakė V.Valkiūnas.
„O socialdemokratai, žiūriu, čia toks formatas, dovanos, tai, kai išrinks pirmininką, aš, kaip visada, turiu automobilį, iš Biržų dovaną, tai dabar dar neaišku, kam čia reikės teikti“, – pridūrė politikas.
Pajuokauti nusprendė ir V.Uspaskichas
Į sceną galiausiai lipo ir Darbo partijos garbės pirmininkas, partijos vadovo posto atsisakęs europarlamentaras V.Uspaskichas. Jis taip pat nepraleido progos pajuokauti apie ėjimą į mišias.
„Dėl svečių sveikinimo, kaip tik kolega iš socialdemokratų sakė, kad jo nekviečia kunigas, nes mažiau nuodėmių turi. Aš šiek tiek žinau apie mūsų merą, jis tikrai nėra šventas. Bet, kai mane kviečia kunigas ateiti į mišias, kartais išpažinties, aš irgi neinu. Žinote, kodėl? Nes bijau, kad jo širdis neatlaikys, kai aš darysiu išpažintis“, – kalbėjo V.Uspaskichas.
Naujojo partijos pirmininko rinkimų dieną jis įvardijo kaip „lemtingą“, nes tądien turės būti nuspręsta, kokiu keliu partija eis artimiausiu metu.
„Mes kartu su jums baigėme ne vieną universitetą, nes tiek, kiek mums tenka išmokti pamokų, negali pasigirti nė viena partija (...) Su savo sprendimais mes nepadarėme jokios skriaudos valstybei ir jos žmonėms, ko nepasakysi apie kitas partijas.
Tačiau tikrai galėjome padaryti daug daugiau gerų ir naudingų darbų, bet dėl įvairiausių priežasčių, kompetencijos ir patirties stokos to nesugebėjome padaryti“, – pripažino politikas.
V.Uspaskichas pabrėžė, esą partija savo gretose turėjo „įvairių veikėjų“, kurie ja nusprendė pasinaudoti savo tikslams.
„Partijos lyderis – ne tik karūna, bet ir didžiulė pareiga, atsakomybė, nes tampi šeimos galva, kuria reikia rūpintis. Ta šeima neturi būti naudojama asmeniniams tikslams. Man buvo lengva vadovauti partijai, nes stengiausi būtent taip daryti“, – teigė europarlamentaras.
„Kaip supratau, kad tinkamai nevykdau pirmininko funkcijų, aš pasitraukiau, nes partija tampa tokio lyderio įkaitu. Taip turi elgtis kiekvienas turintis pareigas, bet tinkamai jų nevykdantis“, – pridūrė jis.
V.Uspaskichas prieš suvažiavimo pradžią neslėpė, kad rinkėjai buvo prie jo pripratę, tačiau aktyviai dirbdamas naujasis partijos pirmininkas esą gali pasiekti gerų rezultatų.
„Sunkoka, aišku, nes visi pripratę prie manęs. Aš buvau visiškai aiškus, nuspėjamas žmogus. Jei naujas žmogus pradės iš karto aktyviai dirbti, tikrai sugebės nemažai padaryti – dar yra laiko“, – teigė V.Uspaskichas.
Europarlamentaras tikino neplanuojantis sugrįžti į partijos pirmininko postą, tačiau teigė liekantis partijoje esantis pasiruošęs padėti bendrapartiečiams. „Jeigu bus reikalingi mano patarimai, patirtis, pagalba, aš visą laiką jų paslaugoms – tegul kreipiasi“, – patikino politikas.
V.Uspaskichas sakė šiuo metu nesvarstantis dalyvauti būsimuose rinkimuose. „Tikrai dabar nesvarstau šito, net ir nenorėčiau. Vis tiek yra partija, esu partijos narys, kokie bus sprendimai, žiūrėsime. Dabar mano nusiteikimas – nedalyvauti“, – nurodė jis.
Europarlamentaras birželio viduryje paskelbė pasitraukiantis iš pirmininko pareigų, nes nori „suteikti partijai naują impulsą, naujų idėjų, jaunatviškumą“. Jis sakė liekantis aktyviu partijos nariu, toliau atstovaus partijai Europos Parlamente.
Darbo partijos įkūrėjas su pertraukomis jai vadovavo nuo 2003-iųjų, pastarąjį kartą jis į pirmininko postą išrinktas 2018 metais ir perrinktas pernai lapkritį.
Išrinkus pirmininką sekmadienį dar ketinama suformuoti pagrindinius Darbo partijos valdymo organus – patvirtinti vicepirmininkus, prezidiumą, tarybą, Etikos ir Kontrolės komisijas.
Opozicijoje veikianti Darbo partija Seime turi devynių narių frakciją. Iš viso partija turi apie 10 tūkst. narių.
Darbo partijos pirmininkas renkamas dvejiems metams.