„Lietuvos vardu noriu padėkoti ICAO sekretoriatui ir šio rimto incidento tyrimo komandai už atliktą sudėtingą darbą. Galutinė ICAO tarybos ataskaita pateikia kruopštaus tyrimo rezultatus ir apima svarbią papildomą informaciją, gautą iš šio incidento labiausiai paveiktų šalių. Tai aiškiai rodo, kad ICAO tarybai tarptautinės civilinės aviacijos saugumas yra kertinis klausimas“, – sako susisiekimo ministras Marius Skuodis.
Ministras pažymi, kad atliktas tyrimas yra vertingas dėl galutinėje ataskaitoje pateikiamos gausios papildomos informacijos, kuri atskleidžia nuoseklią įvykių eigą ir leidžia žymiai geriau suprasti šio incidento aplinkybes.
Pasak Susisiekimo ministerijos, ICAO tyrėjų komandos atlikto tyrimo ataskaita yra papildyta ir atnaujinta remiantis naujausia informacija, surinkta po pradinio šios ataskaitos svarstymo šių metų sausio mėnesį, taip pat Minsko skrydžių kontrolieriaus apklausa bei incidento dieną jo padarytais garso įrašais iš oro eismo kontrolės centro.
Liepos 18 d. sesijoje ICAO taryba, apsvarsčiusi šio incidento tyrimo ataskaitą, patvirtino išvadas, kuriose pabrėžiama, kad Baltarusijos institucijos savo veiksmais sukėlė rimtą grėsmę civilinei aviacijai ir pažeidė Monrealio ir Čikagos konvencijų nuostatas. Taryba taip pat sutarė, kad tyrimo ataskaita turi būti prieinama visuomenei (viešinama organizacijos svetainėje), taip pat bus perduota Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui bei visų valstybių narių žiniai. ICAO asamblėjos metu šiuo klausimu numatoma priimti asamblėjos rezoliuciją.
Atsižvelgdama į oficialius Lietuvos ir kitų šalių siūlymus, ICAO 2021 m. gegužės mėnesį paskelbė pradedanti tyrimą incidento faktams nustatyti, kai tarptautiniu maršrutu į Vilnių skridęs „Ryanair“ lėktuvas su 126 keleiviais buvo priverstas nutūpti Minske. Tarptautinį tyrimą vykdžiusi ICAO tyrėjų komanda (angl. ICAO FFIT) lankėsi su incidentu susijusiose šalyse ir rinko informaciją, duomenis bei faktus, kurie padėtų sudėlioti visą šio aviacijos incidento seką. Tyrimo metu ICAO FFIT tyrėjai susitiko su Lietuvos, Lenkijos, JAV ir Baltarusijos pareigūnais. Lietuva, kaip pažymima Susisiekimo ministerijos pranešime, savo ruožtu šiam tyrimui suteikė visą įmanomą pagalbą.