Kietakakčiai prokurorai lipa ant to paties grėblio: savo veiksmais jau stebina ir teismus

2022 m. liepos 8 d. 19:02
Dviejų teismų antausio sulaukę atkaklieji kovotojai su korupcija niekaip negali nusiraminti. Apeliaciniam teismui prokurorė pateikė prašymą apklausti advokatę, nors net Aukščiausiasis teismas buvo pasisakęs, kad tokia apklausa yra neteisėta.
Daugiau nuotraukų (5)
Su buvusio Apeliacinio teismo teisėjo Valdimaro Bavėjano išteisinimu susitaikyti negalintys prokurorai toliau stebina teismus.
Piktnaudžiavimu ir prekyba poveikiu kaltintą 67 metų V.Bavėjaną šių metų pradžioje išteisinęs Šiaulių apygardos teismas nurodė, kad didžioji dalis bylos duomenų iš viso negali būti pripažinti įrodymais, nes buvo gauti neteisėtais būdais.
Skundą dėl buvusio teisėjo ir jo vaikystės draugo Valiaus Venslovo išteisinimo Apeliaciniam teismui pateikusi Generalinės prokuratūros prokurorė Vilma Vidugirienė bandė pataisyti padėtį ir pateikė keletą iš dalies išslaptintų Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pažymų, taip pat prašymą apklausti advokatę Rūtą Mikšę.
Advokatę tardė tris kartus
Kol Kauno apygardos teismas nagrinėjo buvusio „Kauno vandenų“ technikos direktoriaus V.Venslovo bylą, jį gynė advokatė R.Mikšė.
Viename advokatės ir jos kliento susitikime dalyvavo ir tuometis Apeliacinio teismo teisėjas V.Bavėjanas, kuris neslėpė, kad kartais pakonsultuodavo teisėsaugos akiratyje atsidūrusį savo vaikystės draugą.
Po pokalbio, kuris buvo slapta įrašinėjamas, STT pareigūnai advokatę R.Mikšę tris kartus kvietėsi į apklausas, o prokurorai ją prašė apklausti ir Šiaulių apygardos teisme.
Pažeidė teisę į gynybą
Šiaulių apygardos teismas apklausti advokatę atsisakė, bet posėdyje paviešino jos parodymus, o R.Mikšę į apklausas kvietę STT tyrėjai sulaukė griežtos reakcijos iš Aukščiausiojo teismo.
Lietuvos aukščiausiasis teismas kategoriškai pasisakė, kad pareigūnai padarė pažeidimą ne tik apklausdami advokatę, bet net kviesdami ją į apklausas. Šio teismo teigimu, pareigūnai apribojo advokato ir jo kliento konfidencialumą, taip pat suvaržė Konstitucijos garantuojamas asmens teises į gynybą ir tinkamą procesą.
Todėl prokurorės V.Vidugirienės prašymas vėl apklausti R.Mikšę ir Apeliaciniame teisme nustebino tiek teisiamuosius, tiek jų advokatus.
„Aš išsigandau – prokurorė jums siūlo atlikti veiksmus, kurie mažų mažiausiai užtraukia drausminę atsakomybę“, – teisėjų kolegiją įspėjo 21 metus Apeliaciniame teisme dirbęs ir į jo salę vėl sugrįžęs V.Bavėjanas.
Už atvirumą – byla
„Bet kokia informacija, gauta iš ginamojo, yra advokato profesinė paslaptis“, – teismui priminė advokatas Simonas Slapšinskas. Jo teigimu, parodymus STT sutikusiai duoti R.Mikšei advokatūra yra iškėlusi drausmės bylą.
Tuo metu prokurorė V.Vidugirienė tvirtino, kad advokato teisė bendrauti su klientu nėra absoliuti ir turėtų būti išimčių: „Šiuo atveju buvo kalbama apie būsimą ir galimai buvusį papirkimą, o tai yra nusikaltimas.“
V.Bavėjanas visą laiką neigė, kad su V.Venslovu tarėsi papirkti jo bylą nagrinėjusius teisėjus.
Pažymose – D.Zagreckas
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija atmetė prokurorės prašymą apklausti advokatę, bet sutiko prie bylos prijungti keletą STT pažymų, kur daugiau buvo rašoma ne apie V.Bavėjaną, o apie buvusį advokatą Drąsutį Zagrecką, dėl kurio ir buvo pradėtas kelias dešimtis žmonių įtraukęs tyrimas.
Paaiškėjo, kad šiuo advokatu pirmiausia susidomėjo Kriminalinės policijos biuras (KPB). Kriminalistai 2018 metais kreipėsi į STT ir pranešė turintys informacijos, kad D.Zagreckas už piniginį atlygį įtakingiems nusikalstamo pasaulio atstovams padeda išvengti atsakomybės.
Viename KPB rašte minima, kad advokatas už galbūt neteisėtus veiksmus yra paėmęs 10 tūkst. eurų avansą.
Skandalo taip ir neištyrė
Kriminalistus buvo sudominęs dar 2014 m. kilęs skandalas dėl Tadžikistano piliečio Komildzhono Umarovo paleidimo. Pareigūnai jį buvo sulaikę po ilgo tyrimo dėl narkotikų tiekimo iš Afganistano į Vilniaus čigonų taborą.
Policijos ilgai ieškotą tadžiką iš tardymo izoliatoriaus paleido tuometis Vilniaus apygardos teismo teisėjas Arūnas Kisielius. Dabar jis jau miręs.
2018 m. balandį kriminalistai STT pranešė, kad išeiti į laisvę užsieniečiui galėjo padėti D.Zagreckas, kuris palaikė draugiškus santykius su A.Kisieliumi.
V.Bavėjanu pareigūnai taip pat susidomėjo sekdami D.Zagrecką ir slapta įrašė jo pokalbį su garsiuoju kontrabandininku Viliumi Karaliumi. Juodu aptarinėjo galimybę papirkti V.Bavėjaną, bet nerasta jokių įrodymų, kad tai galėjo būti padaryta.
Baudžiamuoju įsakymu nuteistas V.Karalius nurodė, kad nėra bendravęs su V.Bavėjanu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.