Prieš mėnesį Seimu pasitikėjo irgi ne kažin kiek – 14,5 proc. – gyventojų, o nepasitikėjo 48 procentai. Dabar šie skaičiai kur kas tragiškesni – atitinkamai 11,2 ir 54,7 procento. Neabejotina, kad tai lėmė valdančiųjų akibrokštai opozicijai ir pastarosios bandymai boikotuoti parlamento darbą.
Dar didesnio kirčio sulaukė Vyriausybė. Šiuo metu ja pasitiki 19,5 proc., o nepasitiki 41,4 proc. žmonių. Gegužės mėnesį šie skaičiai buvo atitinkamai 26,8 ir 35,3 procento.
Tad nieko nuostabaus, kad Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen palankus vertinimas nukrito nuo 37 iki 32,6 proc., o premjerės Ingridos Šimonytės – nuo 35,5 iki 30,4 procento.
Suprastėjo ir daugumos Vyriausybės narių reitingai. Pavyzdžiui, interpeliaciją dėl valdančiųjų gudravimų atlaikiusį žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką palankiai vertina tik 11,1 proc. apklaustųjų, o nepalankiai – net 42,5 procento (birželio mėnesį šie skaičiai buvo atitinkamai 14,8 ir 33 proc.).
Tik dviejų ministrų galvos yra virš vandens, kitaip sakant, susumavus palankias ir nepalankias nuomones nusveria pirmosios. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vadovė Monika Navickienė išlaikė ankstesnes pozicijas, o dėl karo Ukrainoje viešumoje dažnai šmėžuojantis krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas net žengtelėjo pirmyn.
Bet šį kartą mažiau žmonių nei prieš mėnesį (atitinkamai 11,5 ir 15,8 proc.) pareiškė, kad Gitanas Nausėda geriausiai atstovauja jų interesams. Šioje lentelėje prastesnio įvertinimo taip pat sulaukė V.Blinkevičiūtė (7,7 ir 9 proc.) ir Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis (5,8 ir 8,1 proc.).
Šiame gana niūriame reitingų smukimo paveiksle šviesia spalva blykstelėjo pirmą kartą į apklausą įtrauktas partijos „Laisvė ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis, beje, vienintelis šios politinės jėgos atstovas Seime. Įvairiais klausimais mėgstantį viešai reikšti savo kategorišką nuomonę R.Žemaitaitį palankiai įvertino 37 proc., nepalankiai 23,1 proc. respondentų, o 4,2 proc. gyventojų mano, kad šis politikas geriausiai atstovauja jų interesams.
Apklausos dalyviai nepagailėjo balsų ir R.Žemaitaičio vadovaujamai partijai – 5,2 proc. piliečių per Seimo rinkimus dabar yra nusiteikę balsuoti už „Laisvę ir teisingumą“.
Partijų rikiuotės pirmasis trejetas liko nepakitęs, lyderiauja socialdemokratai, įkandin jų žengia Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Tačiau per pastarąjį mėnesį visų šių politinių jėgų rėmėjų gretos šiek tiek praretėjo, o ketvirtojoje vietoje esančios Valstiečių ir žaliųjų sąjungos gerbėjų padaugėjo.
Valdančioji Laisvės partija, bandanti įteisinti lyčiai neutralią partnerystę ir dekriminalizuoti kanapių vartojimą, toliau murdosi tarp autsaiderių.
Prasčiau negu anksčiau įvertinta ir jai vadovaujanti ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, ir vienas „laisviečių“ lyderių Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pastarajam tikriausiai atsirūgsta ne tiek partijos deklaruojama politika, kiek daugelio pasipiktinimą sukeliantis sostinės gatvių siaurinimas, taip pat prieštaringai vertinamas sprendimas nešienauti žolės viešosiose miesto erdvėse ir nuolatinis gyrimasis grandioziniais projektais, kurie dažniausiai lieka neįgyvendinami.
Skelbiant šiuos apklausos rezultatus nuoroda į „Lietuvos rytą“ būtina.