Daug unikalių kepenų persodinimo ir kasos operacijų atlikęs akademikas K.Strupas šiuo metu atostogauja, o į darbą Santaros klinikose planuoja grįžti po Joninių.
Garsus chirurgas buvo priverstas padaryti trijų mėnesių pertrauką.
Sudėtingų operacijų laukusius pacientus jis nukreipdavo pas kitus medikus, patikėdavo operuoti savo buvusiems mokiniams.
63 metų K.Strupas yra perdavęs patirtį daugybei jaunesnių medikų, užauginęs naują pilvo chirurgų kartą, kurios sugebėjimais neabejoja.
Vis dėlto pačiam jam nebuvo lengva pasakyti pacientams, kurie kreipėsi pagalbos, kad kurį laiką jiems negalės padėti.
Medikui dar ir psichologiškai buvo sunku nedirbti, nes chirurgo praktika vertėsi apie keturiasdešimt metų.
„Tas laikas buvo keistas. Nesuprantama, kodėl kai kurios institucijos leidžia sau priimti tam tikrus sprendimus“, – sakė K.Strupas.
Nematė jokių kliūčių
Birželio 14-osios rytą medikas dėl naujos licencijos išdavimo pateikė prašymą Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai.
Medicinos praktikos įstatymas numato, kad tokia teise galima pasinaudoti praėjus trims mėnesiams po to, kai buvo panaikinta ankstesnė licencija.
Akreditavimo tarnybos atstovai „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad K.Strupas teikdamas prašymą pateikė ir visus reikiamus dokumentus apie profesinę kvalifikaciją, todėl nebuvo kliūčių išduoti naują licenciją.
„Specialistas įvertino visus pateiktus dokumentus ir buvo nutarta išduoti naują licenciją. Nuo dabar chirurgas gali operuoti“, – patvirtino Specialistų licencijavimo skyriaus vedėja Eglė Savulienė.
Prokuroras siuntė raštus
Ankstesnė licencija K.Strupui buvo panaikinta po to, kai Sveikatos apsaugos ministerija, kuriai yra pavaldi Akreditavimo tarnyba, sulaukė raštų iš Vilniaus apygardos prokuratūros.
Raštus prokuratūra nusiuntė remdamasi Vilniaus apygardos teismo sprendimu, kuriuo praėjusių metų pabaigoje K.Strupas buvo pripažintas kaltu dėl smulkaus kyšininkavimo, o pacientė – dėl smulkaus papirkimo.
Raštus pasirašė Vilniaus apygardos prokuratūros vadovas Justas Laucius. Buvo prašoma įvertinti situaciją dėl chirurgo licencijos stabdymo arba naikinimo.
Tikėtina, kad prokuroras rėmėsi Gydytojo medicinos praktikos įstatymo 6 straipsniu, kuris numato, kad tarp licencijos panaikinimo pagrindų – ir neteisėtų pajamų gavimas pasinaudojus pareigomis, ir kai uždrausta verstis praktika įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.
Kyšis – tik numanomas
Išpūsto skandalo verpete atsidūręs K.Strupas tikisi dar vieno jam palankaus sprendimo. Aukščiausiasis teismas yra priėmęs jo kasacinį skundą baudžiamojoje byloje.
Santaros klinikų Pilvo ir onkochirurgijos centro vadovas buvo kelerius metus murdomas dėl tariamo 100 eurų kyšio, kurio niekas nematė ir nenustatė.
Byloje tiktai užfiksuota, kad pacientė padavė popierėlį.
Tos pacientės K.Strupas neoperavo, jos ir nereikėjo operuoti.
Vilniaus apygardos teismas, kuris jau antrą kartą nagrinėjo tariamo kyšio bylą, praėjusių metų pabaigoje paliko galioti pirmosios instancijos teismo nuosprendį, kuriuo K.Strupas buvo pripažintas kaltu dėl smulkaus kyšininkavimo, o pacientė – dėl smulkaus papirkimo.
Medikui buvo skirta 5 tūkst. eurų, pacientei – 4,5 tūkst. eurų bauda.
Kad kyšio suma tik numanoma, atsispindi ir teismo nuosprendyje, iš kurio buvo išbraukti mistiniai 100 eurų. Nuosprendis yra grįstas galimu situacijos vertinimu – jeigu davė, tai esą davė ką nors vertingo. Bet liko neatsakyta į klausimą: kodėl manoma, kad tai buvo vertinga?
Buvo nagrinėjama iš naujo
Pirmą kartą nagrinėdamas bylą Vilniaus apygardos teismas 2020 metų spalį abu kaltinamuosius buvo išteisinęs.
Tačiau Aukščiausiasis teismas 2021-ųjų balandį nutarė grąžinti bylą Vilniaus apygardos teismui nagrinėti iš naujo.
Per visą ilgai trunkantį procesą teismai K.Strupo byloje dėl licencijos iš viso nepasisakė ir niekas tokio klausimo nekėlė.
„Lietuvos ryto“ kalbinti teisininkai svarstė, kad prokurorui, kuris rašė raštus dėl licencijos panaikinimo, vertėjo palaukti kasacijos nagrinėjimo.
Aukščiausiasis teismas K.Strupo kasaciją turėtų svarstyti šių metų spalio 3 dieną.
„Viliuosi, kad Aukščiausiasis teismas persvarstys bylą. Tikiu, kad pagaliau viskas stos į savo vietas, kad tai padės ir kitiems žmonėms, kurie gali sulaukti kaltinimų mistinio įsivaizdavimo ar vidinio įsitikinimo pagrindu“, – „Lietuvos rytui“ teigė K.Strupas.
Pacientai reiškė palaikymą
Kai šių metų kovo 14-ąją K.Strupui buvo panaikinta chirurgo licencija, tai sukėlė daug diskusijų visuomenėje.
Medikui palaikyti internete buvo sukurta peticija. Ją pasirašę gyventojai dalijosi istorijomis apie išgelbėtas gyvybes.
„K.Strupas – daugelio pacientų paskutinė viltis. Jis imasi pačių sudėtingiausių operacijų, kurių kiti medikai atsisako“, – rašė žmonės, bylą pavadinę surežisuota, politizuota.
Licencijos K.Strupui panaikinimą įvertino ir buvęs europarlamentaras, gydytojo diplomą turintis Vytenis Andriukaitis: „Naikinti licenciją būtų prasminga tik tada, jei dėl tam tikrų gydytojo veiksmų nukentėtų pacientas, išsivystytų komplikacijų, kiltų pavojus paciento gyvybei.“
Buvęs premjeras Saulius Skvernelis viešai pažėrė klausimų sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui: „Tai, kas vyksta su akademiku K.Strupu, netelpa į logikos rėmus. Medikas tapo teisėsaugos pseudoambicijų auka. Nepaisant to, yra atimta licencija. (...) Kiek dar reikia teisėsaugai savo ambicijas tenkinti ir jūsų rankomis tą žmogų naikinti?“
A.Dulkys tada atsakė itin aštriai: „Operuokite net patį popiežių, bet jei iš Lietuvos žmonių bus imami kyšiai, su licencijomis bus taip pat.“