Seimo komitetų pirmininkai pastebi, kad opozicijai antrą savaitę boikotuojant darbą su valdančiaisiais, komitetuose susikaupė dešimtys neapsvarstytų svarbių įstatymų projektų. Nežinodami, kiek toks protestas dar gali tęstis, valdantieji kuria planus, kaip galėtų dirbti ir be opozicijos atstovų – pavyzdžiui, peržiūrint frakcijų atstovų skaičius komitetuose.
Prisikaupė nesvarstytų projektų
Protestuodama prieš valdančiuosius, opozicija trečiadienį toliau tęsia ne tik Seimo plenarinių posėdžių, bet ir darbo komitetuose boikotą.
Seimo komitetuose, kuriuose opozicijos atstovų yra daugiau arba tiek pat, kiek ir valdančiųjų, nesusidaro kvorumas, reikalingas sprendimų priėmimui, todėl trečiadienį nutrūko darbas pusėje iš 16 Seimo komitetų.
Trečiadienį prasidėjęs Teisės ir Teisėtvarkos komiteto posėdis netruko net dešimties minučių – prie posėdžio prisijungė keturi valdančiosios koalicijos nariai, bet nei vieno opozicijos atstovo.
Socialdemokratų frakcijos atstovas Julius Sabatauskas ir demokratas Algirdas Stončaitis prie posėdžio tiesiog neprisijungė, Regionų frakcijos atstovas Česlav Olševski informavo, kad posėdžio metu esą išvyksta pas gydytojus.
Tuo metu kita Regionių frakcijos atstovė Agnė Širinskienė komiteto pirmininkui dar antradienį atsiuntė pranešimą, kuriame aiškiai įvardijo nedalyvavimo priežastį.
„Informuoju, kad solidarizuodamasi su opozicijos protestu, o taip pat protestuodama prieš Civilinės sąjungos įstatymo svarstymą komitete, nedalyvausiu komiteto posėdyje“, – A.Širinskienės pranešimą perskaitė komiteto pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras.
Savo ruožtu komiteto pirmininkas pastebėjo, kad Civilinės sąjungos įstatymo projekto darbotvarkėje net nėra, kaip ir nebuvo praėjusį trečiadienį ir penktadienį, nors šiomis dienomis komiteto posėdžius opozicija taip pat nusprendė praleisti.
„Pažiūrėsime, ką Etikos ir procedūrų komisija pasakys dėl sistemingo Seimo nario pareigų nevykdymo, bet tai – ateities reikalas“, – kalbėjo S.Šedbaras.
Komiteto pirmininkas palaukė dar dvi minutes, tačiau niekas iš opozicijos narių taip ir neprisijungė.
„Atsiprašydamas visų dalyvaujančių komiteto narių ir svečių, kurie gaišta laiką ir prisijungia, turime konstatuoti, kad esant tik keturiems komiteto nariams iš aštuonių, kvorumo neturime ir negalėsime patvirtinti darbotvarkės ir pagal ją svarstyti pateiktų klausimų, kurių jau dabar yra 81“, – nurodė S.Šedbaras.
Turi planą
Panaši situacija tuo pačiu metu vyko ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu.
Prie posėdžio trečiadienį neprisijungė opozicijos atstovai socialdemokratė Orinta Leiputė, Seimo Mišrios frakcijos atstovas Mindaugas Puidokas, demokratas Zenonas Streikus, valstietė Rimantė Šalaševičiūtė, valstietis Aurelijus Veryga, Regionų frakcijos atstovas Remigijus Žemaitaitis.
Pralaukus dar penkias minutes, komiteto pirmininkas, konservatorius Antanas Matulas turėjo konstatuoti, kad opozicijos atstovai į posėdį neprisijungs.
„Kvorumo neturime, posėdžio pradėti negalime, todėl iš esmės posėdis baigtas. Nežinau, kiek tai tęsis. Tai yra valstybei ir žmonių sveikatai svarbūs klausimai, todėl bandysime ieškoti vienokių ar kitokių sprendimų.
Galbūt reikės pasižiūrėti frakcijos atstovavimo proporcijas komitete – kiek matau ir žinau, kai kurios frakcijos mūsų komitete turi per daug žmonių, todėl sekretoriato, Seimo valdybos paprašysime atkreipti dėmesį, kad peržiūrėtų proporcijas.
Darbas turi vykti, mes atstovaujame žmones, gauname už tai pinigus. Suprantu opozicijos veiksmus parlamente, bet komitetuose yra dalykiniai klausimai, mes juos turime spręsti“, – pabrėžė A.Matulas.
Boikotuoja Seimo darbą
Boikotuoja Seimo darbą Primename, kad nesutarimai tarp Seimo valdančiųjų ir opozicijos praėjusią savaitę pasiekė aukščiausią tašką, kai opozicijos atstovai, sužinoję, kad atnaujintame birželio mėnesio Seimo plenarinių posėdžių pirmininkavimo grafike neliko nė vieno jų atstovo, vieningai išėjo iš pagrindinės parlamento salės ir pradėjo posėdžiauti atskirai.
Sugūžėję į istorinę Kovo 11-osios posėdžių salę opozicijos atstovai nusprendė tęsti maištą – suformavo darbo grupę, kuri per kelias valandas paruošė reikalavimų valdančiajai koalicijai sąrašą.
Seimo pirmininkė susidariusią situaciją aiškina opozicijos susierzinimu dėl nepavykusios interpeliacijos žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui – valdantieji surengė neeilinį Seimo posėdį trečiadienio rytą, kurio metu opozicijai būtų neužtekę balsų ministro atstatydinimui. Opozicija protestuodama balsavime nedalyvavo.
Šią savaitę opozicija toliau boikotuoja Seimo darbą – antradienį, vakarinio parlamento plenarinio posėdžio metu susivienijusi opozicija balsavo prieš darbotvarkės tvirtinimą. Nepatvirtinus darbotvarkės, posėdis po kelių minučių turėjo pasibaigti.
Tiesa, trečiadienį popiet opozicijos ir valdančiųjų atstovai, vadinamoji Dialogo grupė, vėl renkasi Seimo pirmininkės V.Čmilytės-Nielsen kabinete, kur tikisi rasti sutarimą.