Kelionė ryškiausiu ir trankiausiu autobusu Vilniuje: kokios žmonių reakcijos lydėjo išskirtinį kvietimą į „Baltic Pride“ eitynes

2022 m. gegužės 31 d. 14:31
Vaivorykštės spalvų vėliavomis ir balionais išpuoštas raudonas autobusas, garsiai iš jo sklindanti muzika bei šūksniai ir pro langus ar atvirą stogą mojuojanti grupė žmonių, – su tokiu vaizdu antradienį susidūrė Vilniaus gatvių praeiviai ir vairuotojai. Į centrines sostinės gatves išriedėjęs autobusas simboliškai davė pradžią visą šią savaitę vyksiančiam „Baltic Pride“ festivaliui.
Daugiau nuotraukų (79)
LGBTQ atributika papuoštas „Vaivorykštės autobusas“ stabtelėjo ir šalia Vilniaus miesto savivaldybės, kur jo laukė ne tik mero pavaduotojas Tomas Gulbinas, bet ir į dangų iškelta vaivorykštės spalvų vėliava.
„30 metų aš sėdėjau sąlyginai pasislėpęs“
Kelios dešimtys LGBTQ bendruomenės atstovų antradienį prieš vidurdienį susispraudė į neįprastą dviaukštį autobusą. Jis – kaip ir visi autobusai, turėjo ir numatytas stoteles. Tiesa, ne tokias, kokias mes įpratę matyti.
Autobusas, iš kurio sklido tranki muzika, stabtelėjo šalia Norvegijos ir Vokietijos ambasadų, aplankė kelias įmones, tapusias pagrindinėmis festivalio rėmėjomis, prariedėjo Gedimino prospektu ir galiausiai pasuko link Vilniaus miesto savivaldybės.
Visose stotelėse nuotaikingai nusiteikusią spalvingą minią pasitikdavo grupelė atitinkamos įstaigos atstovų. Lietuvos gėjų lygos (LGL) vadovas ir kiti „Baltic Pride“ organizatoriai įteikė jiems atminimo dovanas.
„Tai – puiki proga atsidėkoti rėmėjams. Mes įteikiame statulėlę, ant kurios parašyta, kad jie yra „Baltic Pride“ herojai. Tai yra svarbu, kad jie prisimintų, kaip prisidėjo prie lygybės mieste“, – portalui lrytas.lt pasakojo V.Simonko.
Jis džiaugėsi, kad autobuso keleivių nuotaikos – puikios, ir tikino, jog po metus trukusio organizacinio darbo ši šventė jiems – pelnyta. 
„Aš noriu būti matomas. 30 metų aš sėdėjau sąlyginai pasislėpęs. Mūsų bendruomenė bijojo būti atvira. Tai – puiki proga būti matomiems ir nusiųsti signalą, kad mes esame tokie patys, kaip ir visi kiti. O oras šiandien – mūsų pusėje“, – kalbėjo LGL vadovas.
Atvyko kaip į šventę
Dainomis, šokiais ir šūksniais praeivių dėmesį į save kreipę autobuso keleiviai, tarp kurių – daugiausia festivalio organizatoriai, vieningai kartojo – mūsų tikslas yra nevaržomai mylėti ir skleisti meilę kitiems.
„Nuotaikos – šventiškos, nes po truputėlį keičiasi visa situacija. Mes einame link proveržio. Tai jaučiasi. Jaučiasi, kad galime būti laisvesni, einame link Vakarų. Tai yra labai smagu“, – teigė Marija.
Tarp į autobusą susirinkusio jaunimo dėmesį traukė kartu su kompanija besilinksminusi vyresnio amžiaus moteris. Ji pasakojo nesanti LGBTQ bendruomenės narė, tačiau įvardijo save kaip palaikytoją nr. 1.
„Mano tokia nuostata, kad neturėtų net klausimas kilti, ką mes čia veikiame. Norime parodyti visuomenei, kad mes esame taikūs, nenorime susipriešinimo. Tik visuomenė priešinasi. Bet tai yra labai maža dalis visuomenės. Tik politikai skelbia, kad visuomenė nusistačiusi prieš bendruomenę“, – įsitikinusi Aušra.
Moteris pažymėjo, kad Lietuvoje žmonės keistai dėlioja prioritetus. Jie skelbia, kad svarbiausia yra šeima, tačiau, anot jos, iš tiesų šį prioritetą reikėtų įvardyti kiek kitaip – svarbiausia, kad šeimoje nebūtų neapykantos.
„Pažiūrėkite, koks gražus jaunimas. Man tai yra smagi šventė. Pasižiūrėkite, koks puikus oras. Šeštadienį jie visi išeis ir parodys, kad jie nusipelno būti priimti. Partnerystės įstatymas taip pat turi būti. Šie žmonės neturi jaustis skriaudžiami. Jie neturi verkti, kai juos įžeidinėja politikai“, – tvirtino Aušra.
Šiais žodžiais ji priminė praėjusią savaitę Seime įvykusį incidentą, kai parlamentaras Petras Gražulis užsipuolė ir pravirkdė LGBTQ atstovą.
„Aš esu toks žmogus, kad, jei matau, kaip skriaudžia kitą žmogų, aš jį visada palaikysiu. Neturi būti skriaudžiamų žmonių“, – atkreipė dėmesį keleivė.
Kokių reakcijų sulaukė?
Kelias valandas centrinėmis Vilniaus gatvėmis sukinėjęsis autobusas sulaukė įvairių praeivių reakcijų. Dažniausiai žmonės tiesiog smalsiai stebėjo neįprastą autobusą ir jo keleivius bei jiems mojavo. Mostu keleivius pasveikino ir Gedimino prospektu ėjęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Nors keli praeiviai autobusą nulydėjo ir kiek piktesniais žvilgsniais, renginio dalyviai akcentavo baiminęsi daugiau neigiamų gestų.
„Reakcijos – įvairios. Galiu pasakyti, kad ne tiek daug susirūpinusų veidų, kiek tikėtasi. Bet, žinoma, žmonės, kai tik pamato balionus, iš pradžių džiaugiasi, bet, kai jau perskaito, kur mes kviečiame, šiek tiek pasikeičia tas veidas.
Kai žmonės nuogąstauja, kaip aš paaiškinsiu savo vaikams ar panašiai, galiu pasakyti, kad vaikai džiaugiasi, šypsosi, mojuoja. Nelabai yra ko stresuoti“, – sakė Marija.
Įvairiausių reakcijų žvalgydamasi pro langą pastebėjo ir autobuso keleivė Jogilė. „Matau nustebusius žvilgsnius, šypsenas, pamojavimus. Daug kas išsitraukia kameras, mašinos pypsi. Kiaušinio, ačiū Dievui, dar niekas nemetė“, – juokėsi ji.
Daugiau šypsenų nei susiraukusių veidų tikino pastebinti ir Aušra.
„Manau, kad reakcijos daugiau teigiamos. Kiti praeina nuleidę akis, nežiūri, vienas vyriškis kažką parėkavo, bet taip bus visada. Mes nesame Nyderlandai ar Danija. Reikia tiesiog nekreipti dėmesio“, – svarstė ji.
Vilniuje šią savaitę festivalio „Baltic Pride“ metu vyks įvairūs LGBTIQ bendruomenės renginiai: kūrybinės dirbtuvės, diskusijos, parodos bei kitos kultūrinės ir edukacinės veiklos.
Šeštadienį šį renginių ciklą baigs eitynės „Už lygybę ir taiką“, prie Baltojo tilto vyks koncertas.
Autobusas^InstantBaltic Pride
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.