Dar neregėto masto „Baltic Pride“ eitynes Vilniuje organizuojantis ukrainietis V. Simonko: karas nebus užmirštas

2022 m. gegužės 30 d. 15:59
Vilnius šeštadienį nusidažys ryškiausiomis vaivorykštės spalvomis. Centrinėmis sostinės gatvėmis jau penktąjį kartą žygiuos „Baltic Pride“ dalyviai. Iš Ukrainos kilęs šių eitynių organizatorius, Lietuvos gėjų lygos (LGL) vadovas Vladimiras Simonko sako, kad kelių dienų festivaliu šiemet virsiančiame renginyje karo tema taip pat nebus užmiršta.
Daugiau nuotraukų (25)
Tikisi per 10 tūkst. dalyvių
Nors „Baltic Pride“ 2022 festivalio renginiai prasidės dar gegužės 31-ąją dieną, svarbiausiu eitynių akcentu taps šeštadienį vyksianti tradicinė eisena Gedimino prospektu.
Jos organizatoriai džiaugiasi po kelerių metų pandemijos vėl galėsiantys į krūvą suburti tūkstančius žmonių, kuriems žada nemažai naujovių ir staigmenų.
Kaip portalui lrytas.lt pasakojo V.Simonko, šios eitynės turėtų pranokti iki šiol vykusias ne tik spalvingumu, bet ir dalyvių skaičiumi. Per paskutinįsyk Vilniuje vykusį „Baltic Pride“ renginį 2019 metais sostinės gatvėmis žygiavo apie 10 tūkst. žmonių. Tai buvo rekordinis susirinkusiųjų skaičius.
Jį šiemet tikimasi ne tik pasiekti, bet ir pralenkti.
Festivalis šiemet prasidės nuo į gatves išvažiuosiančio vaivorykštės spalvų autobuso, kuriuo keliaujantys LGBTQ+ bendruomenės atstovai aplankys festivalio draugus, rėmėjus bei kvies dalyvauti eitynėse.
Vėliau kelias dienas iki pat savaitgalio bendruomenė kasdien bursis kūrybinėse dirbtuvėse, parodose bei kitose kultūrinėse ir edukacinėse veiklose, dalyvaus diskusijose, rengs teatralizuotus pasirodymus ir pan.
Galiausiai šeštadienį maršrutu, kuris drieksis nuo Bernardinų Sodo iki Baltojo tilto, eitynių dalyviai, lydimi, planuojama, dešimties muzikinių autobusų, pasidabinę ryškiaspalviais drabužiais keliaus iki galutinio susirinkimo taško, kur jų lauks koncertinė programa.
Kaip skaičiuoja renginio organizatoriai, apie 20 proc. eitynių dalyvių sudaro LGBTQ+ atstovai ir svečiai iš užsienio. Šiemet eitynėse turėtų pasirodyti Stokholmo ir Oslo merės, Švedijos užsienio reikalų ministrė Ann Linde. Į jas pažadėjo atvykti ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
„Siurprizų bus daug. Tai – puikus pavyzdys, kaip LGBTQ+ klausimai ir didžiulis festivalis gali tapti reguliariu ir garbingu renginiu“, – įsitikinęs V.Simonko.
Jis teigia pastebintis didžiulį skirtumą tarp eitynių, kurios pirmąkart Vilniuje vyko 2010 metais ir paskutiniųjų, 2019-aisiais. Į pirmąsias eitynes prie Baltojo tilto susirinko vos keli šimtai dalyvių ir kelis kartus daugiau įniršusių stebėtojų, netrūko įvairiausių incidentų.
„Pokyčiai yra teigiami. 2013, 2016 metais matėme, kaip mūsų bendruomenė atlaisvėjo. Vilniaus gyventojai taip pat mielai priima šias eitynes ir joms nesipriešina. Nuo 500 iki 10000 dalyvių – progresas tikrai yra. Jo sustabdyti neįmanoma. Ateityje skaičius tik augs. Džiugu, kad šios eitynės – geras pavyzdys kitiems miestams“, – pažymėjo LGL vadovas.
Ūpą eitynių dalyviams turėtų pakelti ir praėjusią savaitę Seime pateikimo stadiją galiausiai praėjęs Civilinės sąjungos įstatymo projektas, kuriuo siekiama sureguliuoti partnerių, tarp kurių – ir tos pačios lyties asmenys – santykius.
„Kas gali paneigti, kad ne „Baltic Pride“ paskatino mūsų politikus imti ir būtent dabar apsispręsti dėl projekto pateikimo. Norėtųsi kartu su Seimo nariais švęsti šitą šventę. Be abejo, dabar bus, ką švęsti“, – patikino V.Simonko.
Akcentas – karui Ukrainoje
Šių metų „Baltic Pride“ 2022 eitynių šūkis – „Už lygybę ir taiką“. Juo siekiama atkreipti dėmesį ne tik į LGBTQ+ bendruomenės narių problemas, bet ir į daugiau nei tris mėnesius Ukrainoje besitęsiantį Rusijos pradėtą karą.
Apie karą Ukrainoje kalbėdamas V.Simonko graudinosi ir neslėpė, kad ši tema jam – be galo asmeniška, nes, nors ir gimęs Kaune, savo vasaras jis leisdavo pas senelius Zaporožėje. Abu jo tėvai – ukrainiečiai. Tėtis kilęs iš Donbaso, mama – Kremenčugo.
„Zaporožė yra mano močiutės miestas, ten praleisdavau visas savo vasaros atostogas. Tiesą sakant, kai visa tai matau, ir mano partneris matė, neslėpsiu, verkiau dvi savaites. Negalėjau patikėti, kad tai vyksta su mano miestais. Labai sunku. Bet mes turime apie tai kalbėti, priimu tai labai asmeniškai“, – atviravo renginio organizatorius.
Jis priminė, kad Ukrainoje kenčia ir ginklus į rankas ima ir LGBTQ+ nariai. Tiesa, jų yra ir tarp rusų. Nemažai šios bendruomenės narių rusų, bėgdami nuo karo ir persekiojimo, pastaruoju metu atvyko į Lietuvą.
„Suprantu, kad šitame kare dalyvauja, kenčia LGBT bendruomenė ir iš Rusijos, ir Ukrainos. Laimėjusių nebus“, – konstatavo V.Simonko.
Eitynėms ruošiasi ir policijos pareigūnai. Jie nurodo darysiantys viską, kad būtų užtikrintas renginio dalyvių saugumas ir viešoji tvarka.
Leidimą eitynėms Vilniaus miesto savivaldybė yra išdavusi dar prieš metus. Renginiams, nukreiptiems prieš šias eitynes, leidimų kol kas neprašyta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.