Tiesa, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis abejoja realiomis galimybėmis nubausti karo Ukrainoje kaltininkus – anot jo, tarptautinių organizacijų „veiksmingumą“ galima pamatyti pasižiūrėjus, pavyzdžiui, į Jungtines Tautas.
D.Žalimas: „Agresijos nusikaltimų įvertinias leistų šią ideologiją išstumti į užribį“
Buvęs Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas, profesorius Dainius Žalimas teigė tikintis, kad Specialiojo Tribunolo, kuris užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje, įsteigimas yra visiškai realus.
„Prasidėjus plataus masto puolimui prieš Ukrainą, vasario mėnesį, grupė žymiausių tarptautinės teisės specialistų, įtakingų buvusių politikų, visuomenės veikėjų pasirašė specialų kreipimąsi į pasaulio vyriausybes, kad būtina steigti Specialų tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą“, – penktadienį Teisingumo ministerijos organizuotoje konferencijoje nurodė D.Žalimas.
Anot jo, toks tribunolas yra būtinas, nes šiuo metu nėra jokio tarptautinio teismo, kuris turėtų jurisdikciją „dėl visų blogių blogio – agresijos“. Teisininko teigimu, siūloma, kad Specialusis tribunolas būtų steigiamas Niurnbergo tribunolo pavyzdžiu.
„Jau yra ir tarptautinių sutarčių projektai, rašomi kaltinamųjų aktų projektai, bet svarbiausia yra valstybių valia. O dėl valstybių valios galėčiau tik pasidžiaugti – praktiškai turime Europos parlamento paramą, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja prieš savaitę labai aiškiai paragino tiek Europos Tarybos ministrų kabinetą, tiek visas valstybes nares kuo greičiau steigti tokį tribunolą.
Manau, kad tai yra visiškai realu. Galbūt nereikia to tikėtis per mėnesį ar kitą, bet priminsiu, kad pirmoji Niurnbergo tribunolo idėja atsirado 1942 metais, kai dar niekas negalvojo apie tai, kad galbūt nacių Vokietija pralaimės.
Reikia tikėtis, kad ši idėja bus ne mažiau sėkminga, nes jeigu tai nebus įvertinta, neturime jokios garantijos, kad visa tai nepasikartos. Agresija yra ideologiškai motyvuotas nusikaltimas. Tarptautinė bendruomenė pražiopsojo „rušizmo“ ideologiją – tai savotiškas sovietizmo ir nacizmo mišinys, pagal kurį yra tautos, kurios neturi teisės egzistuoti. Nereikia tikėtis, kad mes išimtis, bet pirmiausiai tai ukrainiečiai, baltarusiai. Ideologija yra persmelkta neapykanta demokratinio pasaulio vertybėms.
Tik agresijos nusikaltimų įvertinimas duoda pagrindą įvertinti ir šitą ideologiją, ir ją visiems laikams išstumti į užribį“, – įsitikinęs D.Žalimas.
V.Landsbergis: „Vaidiname, kad egzistuoja tarptautinė bendruomenė ir organizacija“
Tuo metu pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas, profesorius Vytautas Landsbergis abejoja, kad iš tiesų realu nubausti Vladimirą Putiną ir Aliaksandrą Lukašenką. Jo teigimu, dabar vis aiškiau suvokiama, kad vadinamoji pasaulio bendruomenė iš tiesų neegzistuoja.
„O kas nustatys atsakomybę? Ar tam tikra tautų ir valstybių visuma yra bendruomenė? Ar ji turi bendrą tikslą? Ar kas nors vienija tas tautas?
Taip, kaip Jungtinės Tautos – kokios jos jungtinės, jeigu jos negali padaryti bendro sprendimo, jeigu ten susirinko tariamai tautų atstovai, kurie visai nenori, kad tarptautinė organizacija būtų veiksminga. Kai kurie ten nori, kad organizacija būtų neveiksminga, ir tada tegul jie būna – tegul žaidžia jungtines tautas, bet nieko negali padaryti, jeigu vienas pakankamai įtakingas žaidėjas turi savo taisykles“, – pabrėžė profesorius.
V.Landsbergis pastebėjo, kad ir vėl esame pavojuje įklimpti „žaidime apie teisingumą“.
„Teisingumas, kaip siekinys, yra reikalinga. Jis padės mums susivokti tikrovėje, kurios mes vis dar nenorime matyti. Ukrainos prezidentas V.Zelenskis labai aiškiai pasakė, kad Jungtinių Tautų organizacija nieko nereiškia, ji yra nulis. Teisingai – tai labai seniai buvo matoma.
Prieš 30 metų buvo pasiūlyta reformuoti JT, kad nebūtų jos pajuokos objektas, jeigu vienas tos organizacijos narys gali ją diskredituoti iki dugno. Ir dabar tą matome. Sakoma, kad reikia surinkti įrodymus. Kokius dar reikia surinkti įrodymus, žmonės? Kokių trūksta įrodymų? Tai bus tik žaidimas, kad renkami įrodymai, surašomi popieriai. Faktai tiriami, lyg jie nėra akivaizdžiai ant stalo, ant delno padėti.
Bet mes vėl esame pavojuje, kad įklimpsime į žaidimą apie teisingumą. O teisingumas yra tai, ką visi normaliai supranta, arba galima žaisti teisingumą, ir tada yra taip, kaip dabar – du teisingumai: vienas normalių valstybių, kitas žmogėdrų.
Žmogėdros blokuoja bendrą teisingumo supratimą, nes jiems nenaudinga visiškai atviras interesų konfliktas. Ir mes tame gyvename, sutinkame, ir toliau vaidiname, kad egzistuoja tarptautinė, visa apimanti bendruomenė ir organizacija. Nėra jos“, – kalbėjo V.Landsbergis.