Praėjusią savaitę dalindama politinėms partijoms skirtus 2,7 mln. eurų, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) be biudžeto dotacijų paliko šiemet susikūrusią Demokratų sąjungą „Vardan Lietuvos“ (DSVL).
Pagal veikiančius įstatymus buvusio premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamai partijai priklausė 175 tūkst. eurų išmoka, bet rinkimų prievaizdai nusprendė jos neskirti, nes esą biudžete tam nebuvo numatyta lėšų.
VRK galėjo proporcingai sumažinti kitoms politinėms jėgoms numatytus asignavimus ir juos skirti naujokei, tačiau nuspręsta, kad taip būtų pažeisti kitų rinkimuose dalyvavusių partijų lūkesčiai.
Pavyzdžiui, iš bendro katilo skyrus pinigų DSVL valdžioje esantiems konservatoriams būtų tekę tenkintis daugiau kaip 50 tūkst. eurų kuklesne suma. Ir taip daug nuostolių dėl skyrybų su S.Skverneliu patyrę Ramūno Karbauskio vadovaujami opoziciniai valstiečiai būtų netekę beveik 36 tūkst. eurų.
Socialdemokratai vietoj gautų 400 tūkst. eurų savo banko sąskaitoje būtų išvydę tik 373 tūkst. eurų, o Liberalų sąjūdis būtų turėjęs tenkintis 210 tūkst. eurų vietoj 239 tūkst. eurų.
Dosnumas sukėlė įtarimų
Bet vos tik be valstybės dotacijos likusios partijos lyderis S.Skvernelis pagrasino teismais, Vyriausybė kaipmat pati „įvykdė“ teisingumą ir jau kitą dieną DSVL savo rezervuose rado 352 tūkst. eurų.
Toks dosnumas opozicinei partijai iš karto sukėlė įtarimų dėl galimų slaptų susitarimų: ar Vyriausybė nesiekia nuo finansinių praradimų apsaugoti valdančiajai koalicijai priklausančių partijų?
O gal be teismo įsikišimo papildomų pinigų staiga suradusi Vyriausybė siekia papirkti ir užtildyti kandžią politikos naujokę arba yra kokių nors anksčiau jai duotų pažadų?
Premjerė Ingrida Šimonytė VRK sprendimą neskirti pinigų naujai susikūrusiai partijai pavadino keistu. „Mes pasitarėme su finansų ministre Gintare Skaiste ir nutarėme, jog laikas yra per brangus, kad dabar turėtume vaisingą diskusiją su Vyriausiąja rinkimų komisija“, – aiškino politikė.
Nebuvo pasirinkimo?
Bet ar toks jos sprendimas nereiškia, kad Vyriausybė imasi už teismus vykdyti teisingumą? Ar premjerei ir ministrams dera kištis į teisinį vienos partijos ir VRK ginčą, net jei pastaroji neteisi?
Tokie klausimai politikams buvo pateikti „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „#NeSpaudai“.
„Vyriausybė, nesiveldama į teismus, tiesiog taupė savo laiką ir energiją“, – mano DSVL vicepirmininkas Tomas Tomilinas.
Be to, jis įsitikinęs, kad Vyriausybė esą neturėjo pasirinkimo ir privalėjo vykdyti įstatymą.
Tiesa, T.Tomilinas pripažino, kad pats įstatymas galbūt yra ydingas. Jis buvo pakeistas praėjusią kadenciją, kai suskilus socialdemokratams buvo nuspręsta, kad biudžeto dotaciją gali gauti ir rinkimuose nedalyvavusios, bet savo atstovų Seime turinčios partijos.
Naujoji įstatymo nuostata buvo konkrečiai pritaikyta tuomet valdančiajai koalicijai priklausiusiai Socialdemokratų darbo partijai, dabar pervadintai į Regionų partiją.
Dotacija buvo lyg morka
Anot Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo, ankstesnės kadencijos Seimas buvusią partijų finansavimo tvarką pakeitė siekdamas išsaugoti koaliciją.
Politiko nuomone, tai buvo aukščiausios politinės korupcijos pavyzdys: „Papirkime, kad nesugriautų Vyriausybės. Juk su tokia intencija buvo priimtos tos pataisos.“
O šis ydingas įstatymas, pasak E.Gentvilo, iki šiol nebuvo pakeistas tik dėl politinio pragmatizmo: „Reikia sąžiningai pasakyti, jog buvo interesas, kad R.Karbauskio partija suskiltų, ir įstatymas buvo paliktas lyg morka S.Skverneliui prieš nosį ar kaip lašiniai katinui. Jie galėjo suskilti tik jusdami pinigų kvapą. Atėmus pinigus tai galėjo ir neįvykti.“
Kaip rašė „Lietuvos rytas“, pernai spalį socialdemokratai jau buvo pasišovę užsukti valdiškų pinigų čiaupą naujai susikūrusioms partijoms, bet jų siūlymas nesulaukė kitų partijų pritarimo.
Gali būti, kad valdantieji, kuriems buvo naudingos R.Karbauskio ir S.Skvernelio skyrybos, pastarajam iki naujos partijos atsiradimo buvo pažadėję nekeisti finansavimo tvarkos.
Neigia slaptus sandorius
Bet politikai tikino, kad dabar vykstančių manevrų su pinigais naujai įsikūrusiai partijai esą nelydi jokie užkulisiniai susitarimai.
T.Tomilino teigimu, opozicinė frakcija valdančiajai koalicijai esą nepataikaus: „Jokių susitarimų nėra ir nebus, mes nesilenkėme daugumai ir nesilenksime.“
Politikas neigė pasklidusias žinias, kad DSVL, jei nebūtų gavusi finansavimo, grasino nepasirašyti rengiamo partijų susitarimo dėl gynybos ir užsienio politikos.
Konservatorius Andrius Vyšniauskas taip pat tvirtino sunkiai įsivaizduojantis tokią situaciją, kad dėl dotacijos DSVL būtų nusprendusi neprisijungti prie rengiamo partijų susitarimo.
A.Vyšniauskas aiškino, jog greitas sprendimas dėl finansavimo buvo surastas todėl, kad Vyriausybė nenorėjo veltis į ilgą procesą, juolab kad tokias bylas nagrinėjantis administracinis teismas šiuo metu yra užverstas kitomis bylomis.