Kaltinimai dėl eilės papirkimų ir prekybos poveikiu buvo pareikšti buvusiam koncerno viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui.
Kyšininkavimu byloje buvo kaltinami buvęs Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis, buvęs šios partijos narys Šarūnas Gustainis ir parlamentaras, Darbo frakcijos narys Vytautas Gapšys.
Eksliberalas Gintaras Steponavičius buvo kaltinamas piktnaudžiavimu, nesant kyšininkavimo požymių.
Teismas taip pat išteisino kaip juridinius asmenis kaltintus „MG grupę“, Liberalų sąjūdį ir Darbo partiją.
Jie išteisinti kaip nepadarę veiksmų, turinčių nusikalstamos veikos požymių.
R. Kurlianskiui, E. Masiuliui ir V. Gapšiui prokuroras siūlė skirti laisvės atėmimo bausmes, dešimttūkstantines baudas, suėmimą teismo salėje ir uždrausti jiems eiti įvairias pareigas.
Š. Gustainiui ir G. Steponavičiui siūlyta skirti baudas bei draudimą eiti įvairias pareigas.
„MG grupei“ buvo siūloma skirti daugiau nei pusantro milijonų eurų, Liberalų sąjūdžiui – beveik 565 tūkst., Darbo partijai – beveik 377 tūkst. eurų baudas.
Neįrodė, kad pinigai buvo kyšis
Nors byloje buvo teigiama, kad R.Kurlianskis E.Masiuliui davė 106 tūkstančių eurų, abu jie visą laiką tvirtino, kad verslininkas politikui davė 90 tūkst. Likę pinigai, 16 200 eurų per kratas buvo rasti atskirai, odinėje E.Masiulio rankinėje.
Teismo teigimu, nėra įrodymų, kad šie pinigai būtų gauti iš R.Kurlianskio. Jie rasti odinėje rankinėje, kurią į susitikimą atsinešė pats E.Masiulis.
Byloje teigiama, kad dėl vadinamojo kyšio R.Kurlianskis ir E.Masiulis susitarė išėję parūkyti iš restorano, kur kartu vakarieniavo.
Teismas pabrėžė, kad šio pokalbio kokybė labai prasta, todėl neįmanoma nustatyti, dėl ko susitarė parūkyti iš restorano išėję R.Kurlianskis ir E.Masiulis – paskolos ar paramos Liberalų Sąjūdžiui.
Teismas pasisakė ir dėl E.Masiuliui perduoto degtinės butelio, kurio dėžutėje ir buvo pinigai.
„Degtinės butelio dovanojimas ar priėmimas nėra nusikaltimas“, – paaiškino teisėja N.Žimkienė.
Teismas atkreipė dėmesį, kad E.Masiulis ir verslininkas R.Kurlianskis artimai bendravo, todėl tai laikytina dovana.
Kaltinimus pateikusi prokuratūra aiškiai nenustatė, už ką R.Kurlianskis galėjo papirkti E.Masiulį, todėl išvardino keletą tuo metu Seime bei Vilniaus savivaldybėje svarstytus klausimus. Todėl teismas pasigedo įrodymų, dėl ko tiksliai buvo perduotas vadinamasis kyšis.
Aiškinti nuosprendžio motyvus teisėja Nijolė Žimkienė pradėjo nuo daugiausiai diskusijų sukėlusio kaltinimo dėl tuomečio Liberalų sąjūdžio vadovo E.Masiulio dalyvavimo televizijos laidoje „Alfa savaitė“, vykusioje 2015 metų rugsėjį.
Teismo teigimu, daugybė žinomų žmonių kviečiami dalyvauti televizijos laidose, o E.Masiulis tuo metu buvo žinomas politikas.
Teismas bylos medžiagoje neįžvelgė įrodymų, kad E.Masiulis su laidos kūrėjais būtų taręsi dėl kyšio – jo kvietimo į laidą.
Teismas nieko nusikalstamo neįžvelgė ir R.Kurlianskio pokalbyje su Antanu Guoga, kuris tuo metu Liberalų sąjūdyje norėjo kurti atskirą frakciją „Klestinti Lietuva“.
Teismas atkreipė dėmesį, kad E.Masiulis, būdamas Liberalų sąjūdžio pirmininku ir Liberalų sąjūdžio seniūnu, susitikęs su fiziniu asmeniu R.Kurlianskiu aptarė Seime Vartojimo kredito įstatymą.
Teismas pripažino, kad aptarinėdamas E.Masiulis pažemino Seimo nario autoritetą, bet nebuvo nustatyta, kad už tai jis būtų taręsis ar gavęs kyšį, todėl nėra pagrindo taikyti baudžiamosios atsakomybės, o atsakomybė už neteisėtą lobistinę veiklą numatyta Administracinių pažeidimų kodekse.
Nagrinėjo 4 metus
Šią Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą bylą pirmosios instancijos teismas nagrinėjo beveik ketverius metus – teismui ji buvo perduota 2018 metų balandį, pirmieji posėdžiai įvyko tų metų birželį.
Byloje yra aštuoni kaltinamieji – penki fiziniai ir trys juridiniai asmenys, jiems atstovavo 12 advokatų.
Per tą laiką teismas surengė arti 300 posėdžių, apklausė per 100 liudytojų. Byloje buvo apklausta daugybė esamų ir buvusių politikų: Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas, eksliberalas ir buvęs Europos Parlamento narys Antanas Guoga, buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas ir kiti.
Prokuratūra prašė dėl papirkimo ir prekybos poveikiu kaltu pripažinti buvusį koncerno „MG Baltic“ viceprezidentą Raimondą Kurlianskį ir skirti jam pusseptintų metų laisvės atėmimo bausmę.
Buvusiam Liberalų sąjūdžio pirmininkui Eligijui Masiuliui prašyta skirti septynerius metus kalėjimo.
Šioje baudžiamojoje byloje kaltinimai taip pat buvo pateikti dabar Seimo nario pareigas einančiam „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui bei dviem buvusiems parlamentarams – Gintarui Steponavičiui ir Šarūnui Gustainiui.
Jie, išskyrus G. Steponavičių, buvo kaltinami įvairia forma gavę kyšių iš „MG Baltic“ atstovų už koncernui naudingų politinių sprendimų Seime priėmimą. G. Steponavičius buvo kaltinamas piktnaudžiavimu nesant kyšininkavimo požymių.
R. Kurlianskis buvo kaltinamas kyšių davimu politikams už koncernui naudingų sprendimų priėmimą.
Buvusiam „darbiečiui“, Seimo nariui V. Gapšiui prokuroras Justas Laucius pernai lapkritį paprašė taip pat skirti pusšeštų metų laisvės atėmimo bausmę, valstybės naudai išieškoti 27 tūkst. eurų, gautus kaip kyšiai, ir septyneriems atimti teisę eiti pareigas viešajame ir privačiame sektoriuje.
Eksparlamentarui Š. Gustainiui buvo pasiūlyta skirti daugiau nei 28 tūkst. eurų baudą, išieškoti dar 8,7 tūkst. eurų kaip netiesiogiai gautą kyšį, bei atimti teisę eiti pareigas viešajame ar privačiame sektoriuje penkerius metus.
Kitam buvusiam liberalui ir Seimo nariui G. Steponavičiui buvo prašoma skirti beveik 7 tūkst. eurų baudą ir uždrausti eiti pareigas septynerius metus.